Partnerzy

Ukraińskie załogi będziemy szkolić w Świętoszowie

Wojsko, które od blisko dwóch dekad jest użytkownikiem prawie 250 czołgów Leopard 2, stworzyło na poligonie w Świętoszowie, przy 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie ośrodków szkolenia załóg.

Zaskakujące źródło dofinasowania polskiej armii. Popisano umowę

Wojsko, które zarządza i wykorzystuje do ćwiczeń tysiące hektarów terenów zaliczanych m.in. do chronionych obszarów Natura 2000, zbuduje nowoczesny system obserwacji zmian w środowisku przyrodniczym.

Trenuj z wojskiem w ferie. Rusza 2 edycja programu

Od połowy stycznia, do końca lutego w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju i w każdym województwie będzie można wziąć udział w popularnych - sobotnich szkoleniach wojskowych dla każdego.

23. Baza Lotnictwa Taktycznego pożegnała samoloty MiG-29

W połowie grudnia zakończył się proces przebazowania samolotów MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Lekkie granatniki przemówiły pod Toruniem

Instruktorzy Wojsk Obrony Terytorialnej i szkoleniowcy jednostek operacyjnych po raz pierwszy dali w zeszłym tygodniu ognia z najnowszych norweskich granatników M72.

Wszystkie Bieliki już w dęblińskim gnieździe

Z końcem tego roku na stanie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wchodzącej w skład 4, Skrzydła Lotnictwa Szkolnego znalazły się już wszystkie zamówione w Leonardo lekkie odrzutowce M-346 Bielik, przeznaczone do zaawansowanego treningu bojowych pilotów Sił powietrznych RP.

Nowy zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent RP Andrzej Duda, z dniem 14 grudnia 2022 r., powołał Mirosława Wiklika na stanowisko Zastępcy Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Nowa artyleryjska pięść osłoni nas od Kalinigradu

Wyposażany właśnie w koreańskie armatohaubice K9 Thunder 11 Mazurski Pułk Artylerii zostanie wzmocniony i przekształcony w 1 Mazurską Brygadę Artylerii - zapowiada MON. Jednostka już pozyskuje nowe tereny dla 2 dywizjonów haubic w nieodległym Olecku.

Pierwsze czołgi K2 trafiły do polskich żołnierzy

W Morągu odbyła się uroczystość przekazania polskim żołnierzom czołgów K2, które kilka dni wcześniej dotarły drogą morską do Gdyni wraz z 24 155 mm armatohaubicami samobieżnymi K9A1. Wcześniej załogi wozów przeszły szkolenie w Republice Korei.

Bieliki w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o odbiorze czterech odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Bielik, które dołączyły do dwunastu już znajdujących się w strukturach 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Polscy żołnierze będą ćwiczyć w Szwecji

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą rozszerzenia współpracy wojskowej ze Szwecją oraz Finlandią. Ma to związek z planowanym przystąpieniem obu państw do NATO.

Neutralizacja miny w Gdyni

We wtorek, 6 grudnia br. odbędzie się neutralizacja miny GC - niewybuchu z okresu II wojny światowej, zalegającego w rejonie awanportu Portu Gdynia

Terytorialsi obronią i dostarczą prąd

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 7 brygad od Śląska i Pomorza po Mazowsze i Podkarpacie w tym tygodniu przećwiczą jak najsprawniej dostarczyć energię elektryczną z polowych generatorów instytucjom i mieszkańcom w razie awarii i utraty zasilania.

Stare jednostki pływające Marynarki Wojennej przejdą remont

Komenda Portu Wojennego Świnoujście ogłosiła przetarg ograniczony na przeprowadzenie napraw dokowych pomocniczych jednostek pływających Marynarki Wojennej, należących do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Nie ma chętnych do szkolenia załóg śmigłowców Black Hawk GROM-u

11 października Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego mającego wyłonić wykonawcę usługi szkolenia symulatorowego załóg wielozadaniowych śmigłowców rodziny S-70i/UH-60M/MH-60M Black Hawk.

Kongsberg zabezpieczy strzelania Morskiej Jednostki Rakietowej

18. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Wejherowie poinformował o udzieleniu zamówienia firmie Kongsberg Defence & Aerospace dotyczącego realizacji usługi wsparcia strzelań rakietowych Morskiej Jednostki Rakietowej Marynarki Wojennej.

MON ujawnia, gdzie trafią używane Abramsy

Kancelaria Sejmu opublikowała odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację dotyczącą przejęcia używanych czołgów M1A1 Abrams dla Sił Zbrojnych RP z zasobów amerykańskich wojsk lądowych.

Południowokoreańskie czołgi trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że czołgi K2, które mają zostać zakupione w Republice Korei, trafią do jednostek 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Olsztynie.