Co armia zgubiła koło Bydgoszczy

- Śledztwo zostało wszczęte w środę, o czyn z artykułu 164 kodeksu karnego, w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagra­ża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach – mówi "Rzeczpospolitej" prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, pytana o sprawę "niezidentyfikowanego obiektu wojskowego" znalezionego w lesie położonym w okolicach Zamościa, miejscowości w pobliżu Bydgoszczy.

Komisje wojskowe wezwą w kwietniu młodych mężczyzn

230 tys. młodych ludzi zostanie wezwanych do kwalifikacji wojskowej.

Pączkowanie schronów. Z każdą kolejną wypowiedzią polityków PiS „rośnie” ich liczba

MSWiA ogłosi w tym tygodniu, że w całym kraju jest 260 tys. obiektów, w których mogą się ukryć obywatele w przypadku zagrożenia.

Prezydent określił kierunki rozwoju sił zbrojnych

Andrzej Duda, prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych, podpisał postanowienie w sprawie określenia „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025–2039".

Terytorialsi na szkoleniu z Rangersami

W Toruniu, żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej ćwiczą szturm na budynki. Wszystko to w ramach realizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej pierwszego w historii kursu instruktorów walki w terenie zurbanizowanym.

Ukraińskie załogi będziemy szkolić w Świętoszowie

Wojsko, które od blisko dwóch dekad jest użytkownikiem prawie 250 czołgów Leopard 2, stworzyło na poligonie w Świętoszowie, przy 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej, jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie ośrodków szkolenia załóg.

Zaskakujące źródło dofinasowania polskiej armii. Popisano umowę

Wojsko, które zarządza i wykorzystuje do ćwiczeń tysiące hektarów terenów zaliczanych m.in. do chronionych obszarów Natura 2000, zbuduje nowoczesny system obserwacji zmian w środowisku przyrodniczym.

Trenuj z wojskiem w ferie. Rusza 2 edycja programu

Od połowy stycznia, do końca lutego w 31 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju i w każdym województwie będzie można wziąć udział w popularnych - sobotnich szkoleniach wojskowych dla każdego.

23. Baza Lotnictwa Taktycznego pożegnała samoloty MiG-29

W połowie grudnia zakończył się proces przebazowania samolotów MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Lekkie granatniki przemówiły pod Toruniem

Instruktorzy Wojsk Obrony Terytorialnej i szkoleniowcy jednostek operacyjnych po raz pierwszy dali w zeszłym tygodniu ognia z najnowszych norweskich granatników M72.

Wszystkie Bieliki już w dęblińskim gnieździe

Z końcem tego roku na stanie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wchodzącej w skład 4, Skrzydła Lotnictwa Szkolnego znalazły się już wszystkie zamówione w Leonardo lekkie odrzutowce M-346 Bielik, przeznaczone do zaawansowanego treningu bojowych pilotów Sił powietrznych RP.

Nowy zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent RP Andrzej Duda, z dniem 14 grudnia 2022 r., powołał Mirosława Wiklika na stanowisko Zastępcy Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Nowa artyleryjska pięść osłoni nas od Kalinigradu

Wyposażany właśnie w koreańskie armatohaubice K9 Thunder 11 Mazurski Pułk Artylerii zostanie wzmocniony i przekształcony w 1 Mazurską Brygadę Artylerii - zapowiada MON. Jednostka już pozyskuje nowe tereny dla 2 dywizjonów haubic w nieodległym Olecku.

Pierwsze czołgi K2 trafiły do polskich żołnierzy

W Morągu odbyła się uroczystość przekazania polskim żołnierzom czołgów K2, które kilka dni wcześniej dotarły drogą morską do Gdyni wraz z 24 155 mm armatohaubicami samobieżnymi K9A1. Wcześniej załogi wozów przeszły szkolenie w Republice Korei.

Bieliki w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o odbiorze czterech odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Leonardo M-346 Bielik, które dołączyły do dwunastu już znajdujących się w strukturach 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Polscy żołnierze będą ćwiczyć w Szwecji

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą rozszerzenia współpracy wojskowej ze Szwecją oraz Finlandią. Ma to związek z planowanym przystąpieniem obu państw do NATO.

Neutralizacja miny w Gdyni

We wtorek, 6 grudnia br. odbędzie się neutralizacja miny GC - niewybuchu z okresu II wojny światowej, zalegającego w rejonie awanportu Portu Gdynia

Terytorialsi obronią i dostarczą prąd

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 7 brygad od Śląska i Pomorza po Mazowsze i Podkarpacie w tym tygodniu przećwiczą jak najsprawniej dostarczyć energię elektryczną z polowych generatorów instytucjom i mieszkańcom w razie awarii i utraty zasilania.