Polskie okręty strzelają na szwedzkim poligonie

Cztery okręty Marynarki Wojennej RP przeprowadziły działania na poligonie rakietowym Test och evaluering provplatser koło Härnösand. Wykonały tam strzelania kierowanymi pociskami przeciwokrętowymi Saab Diehl Defence RBS 15 Mk3.

Ministerstwo Obrony odpowiada w sprawie okrętów podwodnych

Kancelaria Sejmu opublikowała trzy odpowiedzi resortu obrony narodowej na poselskie interpelacje dotyczące okrętów podwodnych Marynarki Wojennej. Zarówno ORP Orzeł, jak i nowych, planowanych do zakupu jednostek.

Posłowie opozycji pytają MON o śmigłowce bojowe i ich uzbrojenie

Na stronach Kancelarii Sejmu zamieszczono interpelację poselską autorstwa członków Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Czołgi po iskrach. Nowy garnizon Żelaznej Dywizji

Słynne lotnisko w Białej Podlaskiej, które w 2000 r. zwolniono do cywila zamykając ośrodek szkoleniowy dla wojskowych pilotów, po dwóch dekadach powraca do armii.

NBPWP Borsuk na ćwiczeniach Dragon-21

Odbywające się w dniach od 2 do 18 czerwca ćwiczenia Dragon-21 to największe tego typu przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane w 2021 r. przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej.

100 tys. godzin nalotu polskich F-16 Jastrząb

2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego poinformowało, że flota polskich wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb przekroczyła nalot 100 tys. godzin.

Zakończyła się dezaktywacja ostatnich okrętów podwodnych typu Kobben

Pchacze Nosorożec G-01 i Nosorożec G-02 przeholowały okręt podwodny ORP Bielik z Gdańskiej Stoczni Remontowej w Gdańsku do Portu Wojennego w Gdyni.

Uzbrojenie okrętu podwodnego ORP Orzeł nadal niesprawne

Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego mającego wyłonić wykonawcę naprawy zasadniczego systemu uzbrojenia okrętu podwodnego ORP Orzeł.

MON odpowiada na poselskie pytania o karabinek Grot

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz skierował do Sejmu RP odpowiedzi na dwie interpelacje poselskie.

Pół wieku 3. Flotylli Okrętów

11 marca największy związek taktyczny Marynarki Wojennej ‒ 3. Flotylla Okrętów z Gdyni ‒ obchodził 50. rocznicę powstania. Jego siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim.

„Szkoła Orląt” wdroży nowy symulator kontroli ruchu lotniczego

Lotnicza Akademii Wojskowa z Dęblina poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Giss dotyczącej zakupu i instalacji w budynkach uczelni nowego symulatora do szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego.

Koronawirus wysyła powojskowe nieruchomości do cywila

Pandemia Covid-19 ożywiła sprzedaż powojskowych nieruchomości. Pod młotek idą nie tylko mniej atrakcyjne parcele, które wcześniej nie mogły znaleźć właściciela, ale też zwalniane przez armię mieszkania w odległych garnizonach, a nawet niewielkie działki w leśnej głuszy.

Okręty podwodne, czołg i miliony sztuk amunicji idą pod młotek

Agencja Mienia Wojskowego szykuje w tym roku wyprzedaż wycofywanych z linii okrętów podwodnych typu Kobben, jednego wysłużonego trałowca, 10 czołgów T-72 i kilkunastu transporterów opancerzonych.

Macierewicz: do żołnierzy trafiły wyłącznie sprawdzone groty

Decyzję o seryjnej produkcji karabinu MSBS Grot podjął w 2017 r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz. Zamówienie było imponujące. Armia wzięła od razu 53 tys. automatów.

PKP Cargo negocjuje umowę dotyczącą transportu sprzętu wojskowego

2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy poinformowała o wznowieniu negocjacji z PKP Cargo dotyczących zawarcia wieloletniej, ramowej umowy na realizację usług transportu kolejowego na rzecz Wojska Polskiego.

Polska flota podwodna odchodzi w zapomnienie. Kobbeny kończą służbę

Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła przetarg na usunięcie baterii akumulatorów z okrętów podwodnych ORP Bielik (296) i ORP Sęp (295).

Nasza obrona terytorialna w Dover

Najistotniejszym wnioskiem udziału polskich żołnierzy w rozładowaniu korka ciężarówek w Dover jest umiejętność szybkiej mobilizacji ochotników tej formacji. Dodatkowym plusem jest wykorzystanie samolotów wojskowych do ich szybkiego przerzutu.

Trzy stocznie rywalizują o przeprowadzenie remontu ORP Błyskawica

Komenda Portu Wojennego w Gdyni otworzyła oferty w postępowaniu przetargowym mającym wyłonić stocznię, która przeprowadzi naprawę dokową okrętu muzeum ORP Błyskawica. Ostatecznie w rywalizacji o prestiżowe zamówienie bierze udział trzech oferentów.