Partner merytoryczny

Partnerzy

MON ujawnia, gdzie trafią używane Abramsy

Kancelaria Sejmu opublikowała odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację dotyczącą przejęcia używanych czołgów M1A1 Abrams dla Sił Zbrojnych RP z zasobów amerykańskich wojsk lądowych.

Południowokoreańskie czołgi trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że czołgi K2, które mają zostać zakupione w Republice Korei, trafią do jednostek 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Olsztynie.

Kanadyjczycy wspierają żołnierzy WOT

W Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyło się symboliczne pożegnanie delegacji Kanadyjskich Sił Zbrojnych. Kanadyjczycy w ramach Polskiej Grupy Zadaniowej, od kwietnia 2022 r., współdziałali z Terytorialsami służącymi na Mazowszu w 5 i 6 Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Co dalej ze śmigłowcami bojowymi w Siłach Zbrojnych RP

Agencja Uzbrojenia poinformowała o aktualnym statusie programów związanych z zakupem bądź modernizacją śmigłowców bojowych.

Miejsce stacjonowania drugiej eskadry polskich F-35A wciąż pozostaje tajemnicą

Kancelaria Sejmu opublikowała odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację dotyczącą stacjonowania eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

MON wyjaśnia kwestię stopnia gotowości samolotów F-16 Jastrząb

4 lipca na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą zwiększenia stopnia gotowości operacyjnej wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Jastrząb.

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Dodatkowe pieniądze na polskie zbrojenia

Wprowadzony w tym roku ustawą o obronie ojczyzny Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych nabiera kształtu. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał z Beatą Daszyńską-Muzyczką, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, umowę dotyczącą obsługi FWSZ.

WOT przygotuje do wojny leśników

Instruktorzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą szkolić obronnie pracowników Lasów Państwowych a Państwowe Gospodarstwo Leśne zachęci do uzupełnienia wiedzy wojskowej leśników, odnowi też potrzebną infrastrukturę np. odbuduje istniejące, niewykorzystywane dotąd strzelnice.

Polskie F-16 będą ochraniać przestrzeń powietrzną Słowacji

W stolicy Słowacji Bratysławie odbyło się spotkania ministrów obrony Polski i Słowacji.

Siedem miliardów złotych polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Wartość dotychczasowej pomocy wojskowej udzielonej przez Polskę Ukrainie osiągnęła wartość około siedmiu miliardów złotych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

MON odpowiada na pytanie o przyszłość bazy lotniczej w Świdwinie

Kancelaria Sejmu opublikowała odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Dariusza Wieczorka dotyczącej przyszłości 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, w której obecnie stacjonuje eskadra, przeznaczonych do wycofania samolotów myśliwsko-bombowych Su-22M4/UM3K.

Ukraina pokazuje dlaczego potrzebujemy powietrznej przewagi

Krwawe i niszczycielskie rosyjskie ataki lotnicze na ukraińskie miasta to dla obrońców polskiego nieba przejmująca lekcja jak ważne jest utrzymanie w warunkach wojennych przewagi w przestworzach.

Zamieszanie z polskimi migami dla Ukrainy

USA zaskoczone polską ofertą w sprawie Migów 29.

Ogromny wzrost zainteresowania służbą w WOT

Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników.

WKU nadal ważne dla rekrutów i rezerwistów

Wojskowe Komendy Uzupełnień pozostają. Rząd rezygnuje z wprowadzania w ustawie o obronie ojczyzny rozwiązań, które mogłyby spowodować rozregulowanie systemu mobilizacyjnego kraju w obliczu zagrożeń jakie dla Rzeczypospolitej niesie wojna w Ukrainie.

Wojska Obrony Terytorialnej wspierają uchodźców

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej utworzyła tzw. Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców.

Czy Abramsy trafią do Polski dopiero w 2025 r.?

Branżowy portal Jane's poinformował, że pierwsze czołgi M1A2 SEPv3, o których zakup stara się polski rząd, dotrą do użytkowników dopiero w 2025 r.

Sejm da sygnał do zbrojeniowego wyścigu

Sejm w pilnym trybie, pod wpływem wydarzeń na Ukrainie, zajmie się w przyszłym tygodniu ustawą o obronie ojczyzny, która porządkuje przepisy w dziedzinie obronności i kreśli ramy bezprecedensowego polskiego wyścigu zbrojeń w najbliższej dekadzie.