Partnerzy

MON wyjaśnia kwestię stopnia gotowości samolotów F-16 Jastrząb

4 lipca na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą zwiększenia stopnia gotowości operacyjnej wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Jastrząb.

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Dodatkowe pieniądze na polskie zbrojenia

Wprowadzony w tym roku ustawą o obronie ojczyzny Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych nabiera kształtu. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał z Beatą Daszyńską-Muzyczką, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, umowę dotyczącą obsługi FWSZ.

WOT przygotuje do wojny leśników

Instruktorzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą szkolić obronnie pracowników Lasów Państwowych a Państwowe Gospodarstwo Leśne zachęci do uzupełnienia wiedzy wojskowej leśników, odnowi też potrzebną infrastrukturę np. odbuduje istniejące, niewykorzystywane dotąd strzelnice.

Polskie F-16 będą ochraniać przestrzeń powietrzną Słowacji

W stolicy Słowacji Bratysławie odbyło się spotkania ministrów obrony Polski i Słowacji.

Siedem miliardów złotych polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Wartość dotychczasowej pomocy wojskowej udzielonej przez Polskę Ukrainie osiągnęła wartość około siedmiu miliardów złotych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

MON odpowiada na pytanie o przyszłość bazy lotniczej w Świdwinie

Kancelaria Sejmu opublikowała odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Dariusza Wieczorka dotyczącej przyszłości 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, w której obecnie stacjonuje eskadra, przeznaczonych do wycofania samolotów myśliwsko-bombowych Su-22M4/UM3K.

Ukraina pokazuje dlaczego potrzebujemy powietrznej przewagi

Krwawe i niszczycielskie rosyjskie ataki lotnicze na ukraińskie miasta to dla obrońców polskiego nieba przejmująca lekcja jak ważne jest utrzymanie w warunkach wojennych przewagi w przestworzach.

Zamieszanie z polskimi migami dla Ukrainy

USA zaskoczone polską ofertą w sprawie Migów 29.

Ogromny wzrost zainteresowania służbą w WOT

Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników.

WKU nadal ważne dla rekrutów i rezerwistów

Wojskowe Komendy Uzupełnień pozostają. Rząd rezygnuje z wprowadzania w ustawie o obronie ojczyzny rozwiązań, które mogłyby spowodować rozregulowanie systemu mobilizacyjnego kraju w obliczu zagrożeń jakie dla Rzeczypospolitej niesie wojna w Ukrainie.

Wojska Obrony Terytorialnej wspierają uchodźców

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej utworzyła tzw. Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców.

Czy Abramsy trafią do Polski dopiero w 2025 r.?

Branżowy portal Jane's poinformował, że pierwsze czołgi M1A2 SEPv3, o których zakup stara się polski rząd, dotrą do użytkowników dopiero w 2025 r.

Sejm da sygnał do zbrojeniowego wyścigu

Sejm w pilnym trybie, pod wpływem wydarzeń na Ukrainie, zajmie się w przyszłym tygodniu ustawą o obronie ojczyzny, która porządkuje przepisy w dziedzinie obronności i kreśli ramy bezprecedensowego polskiego wyścigu zbrojeń w najbliższej dekadzie.

Czy Polska udzieli pomocy wojskowej Ukrainie?

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, udzielił szeregu informacji na temat obecnej i możliwej w przyszłości polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Bez floty podwodnej nie obronimy portów

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego apeluje do wicepremiera Kaczyńskiego o plan ratunkowy dla podwodnej floty.

Nowe garaże dla czołgów oddane do eksploatacji w Wesołej

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w garnizonie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej oddano do eksploatacji kompleks hal garażowo-obsługowych przeznaczonych do czołgów i innych ciężkich pojazdów gąsienicowych.

Niszczyciel min ORP Czajka po raz ostatni opuścił banderę

W Porcie Wojennym w Gdyni po raz ostatni opuszczono banderę wojenną i proporzec z flagsztoków trałowca bazowego-niszczyciela min ORP Czajka. Ten zasłużony okręt nosił je przeszło 54 lata.

Polska Wojska Obrony Terytorialnej. Operacja Silne Wsparcie i kolejne szkolenia

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej realizują w województwach podlaskim i lubelskim działania w ramach operacji „Silne Wsparcie", której celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia hybrydowe.