Polski przemysł obronny idzie w świat

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowano katalog uzbrojenia, które polskie firmy chcą sprzedawać za granicą.

Co zobaczymy na MSPO 2024

Przez ostatnie lata Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach przyzwyczaił odwiedzających do rozmachu i stale rosnącej liczby wystawców oraz sprzętu, jaki można na nim zobaczyć.

Co Kielce mogą dać polskiemu przemysłowi obronnemu

W jaki sposób nasz przemysł ma skorzystać na takich imprezach jak MSPO, skoro cała branża na świecie prosperuje świetnie? Wbrew pozorom są na to szanse

Wczesne ostrzeganie z powietrza zmienia potencjał obronny Polski

Wprowadzając do służby samoloty Saab 340 AEW, Siły Zbrojne RP zyskują zdolności, jakimi nigdy wcześniej nie dysponowały. Podniosą one możliwości operacyjne samego wojska, a także zwiększą bezpieczeństwo całego kraju.

Japonia w europejskim programie działa elektromagnetycznego

Japońska Agencja ds. Zamówień, Techniki i Logistyki (ATLA) podpisała porozumienie z Francją i Niemcami. Przedmiotem umowy jest dołączenie do projektu europejskiego działa elektromagnetycznego.

Sukces po niemal dwóch latach. Rosjanie zdobyli estońskiego drona

Na rosyjskich mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z konfliktu na Ukrainie, na których zobaczyć możemy uszkodzony pojazd bezzałogowy THeMIS. Wygląda na to, że po niema dwóch latach polowań Rosjanie w końcu jednego zdobyli.

Nowe zdjęcia B-21A Raider. Pierwszego samolotu szóstej generacji

Na mediach społecznościowych bazy lotniczej Edwards pojawił się wpis zawierającym trzy zupełnie nowe zdjęcia najnowszego amerykańskiego bombowca strategicznego. Samolotu B-21A Raider.

OBRUM w grze o europejski czołg przyszłości

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM został zakwalifikowany i ogłoszony przez czołowych europejskich partnerów idealnym kandydatem do udziału we wspomnianym programie opracowania europejskiego czołgu.

Brytyjskie działo laserowe pokazało moc

DragonFire, brytyjskie działo laserowe budowane w ramach Laser Directed Energy Program podczas prób na poligonie wojskowym na Hebrydach po raz pierwszy oddało strzały do celów powietrznych wiązką energii o dużej mocy.

Wyzwania artylerii na współczesnych polach walki: precyzja, zasięg, informacja

Bezpieczeństwo kraju i jego odporność na próby ataków opierają się na szeregu rozwiązań, które nie tylko służą bezpośredniej obronie, ale przede wszystkim nowoczesne technologie mają w pierwszej kolejności odstraszać i zniechęcać do agresji. Wiele krajów na świecie umacnia swoje bezpieczeństwo wykorzystując solidne doświadczenie firmy Leonardo i jej wiodącą pozycję w dziedzinie rozwiązań elektronicznych dla obronności. Stojąca za tym technologia stwarza jeszcze inną korzyść – przemysłową – co umacnia suwerenność i bezpieczeństwo narodu. Również Polska jest zapraszana do takiej współpracy z firmą Leonardo, aby rozwijać zdolności obronne i przemysłowe.

Roboty idą w kamasze. Żołnierzy na polu walki zastąpią robopsy czy robokozy

Ukraińskie wojsko sięga po lądowe drony-kamikadze, z kolei armie USA oraz NATO testują autonomiczną robokozę, wyposażoną w granatnik. To militarna rewolucja, a żołnierze mogą stać się zbędni na polu walki.

Thorium Space coraz bliżej debiutu na GPW

Polski producent zaawansowanych technologii łączności satelitarnej, firma Thorium Space, poinformował o nawiązaniu współpracy z Domem Maklerskim Navigator.

Australijsko-amerykański sojusz hipersoniczny

Amerykańska firma Kratos oraz australijska Hypersonix zawiązały strategiczne partnerstwo.

Arabia Saudyjska dołączy do brytyjskiego programu FCAS?

Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii oraz Królestwa Arabii Saudyjskiej, Ben Wallace oraz książę Khalid bin Salman, podpisali deklarację „o woli przystąpienia Arabii Saudyjskiej do brytyjskiego programu myśliwca przyszłości" (FCAS - Future Air Capabilities Program).

Antydronowe „jastrzębie” z Hertz NT łowią w Ukrainie shahedy

System antydronowy Hawk zielonogórskiej spółki Hertz New Technologies wykrywa i wskazuje ukraińskim artylerzystom drony - kamikaze Shahed.

A400M w roli latającego lotniskowca

Bundeswehra, Airbus, centrum badawczo-rozwojowe lotnictwa DLR oraz firmy SFL i Geradts przeprowadziły pierwszy start i lot zdalnie sterowanej platformy Remote Carrier z lecącego samolotu A400M.