Nowe zdjęcia B-21A Raider. Pierwszego samolotu szóstej generacji

Na mediach społecznościowych bazy lotniczej Edwards pojawił się wpis zawierającym trzy zupełnie nowe zdjęcia najnowszego amerykańskiego bombowca strategicznego. Samolotu B-21A Raider.

OBRUM w grze o europejski czołg przyszłości

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM został zakwalifikowany i ogłoszony przez czołowych europejskich partnerów idealnym kandydatem do udziału we wspomnianym programie opracowania europejskiego czołgu.

Brytyjskie działo laserowe pokazało moc

DragonFire, brytyjskie działo laserowe budowane w ramach Laser Directed Energy Program podczas prób na poligonie wojskowym na Hebrydach po raz pierwszy oddało strzały do celów powietrznych wiązką energii o dużej mocy.

Wyzwania artylerii na współczesnych polach walki: precyzja, zasięg, informacja

Bezpieczeństwo kraju i jego odporność na próby ataków opierają się na szeregu rozwiązań, które nie tylko służą bezpośredniej obronie, ale przede wszystkim nowoczesne technologie mają w pierwszej kolejności odstraszać i zniechęcać do agresji. Wiele krajów na świecie umacnia swoje bezpieczeństwo wykorzystując solidne doświadczenie firmy Leonardo i jej wiodącą pozycję w dziedzinie rozwiązań elektronicznych dla obronności. Stojąca za tym technologia stwarza jeszcze inną korzyść – przemysłową – co umacnia suwerenność i bezpieczeństwo narodu. Również Polska jest zapraszana do takiej współpracy z firmą Leonardo, aby rozwijać zdolności obronne i przemysłowe.

Roboty idą w kamasze. Żołnierzy na polu walki zastąpią robopsy czy robokozy

Ukraińskie wojsko sięga po lądowe drony-kamikadze, z kolei armie USA oraz NATO testują autonomiczną robokozę, wyposażoną w granatnik. To militarna rewolucja, a żołnierze mogą stać się zbędni na polu walki.

Thorium Space coraz bliżej debiutu na GPW

Polski producent zaawansowanych technologii łączności satelitarnej, firma Thorium Space, poinformował o nawiązaniu współpracy z Domem Maklerskim Navigator.

Australijsko-amerykański sojusz hipersoniczny

Amerykańska firma Kratos oraz australijska Hypersonix zawiązały strategiczne partnerstwo.

Arabia Saudyjska dołączy do brytyjskiego programu FCAS?

Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii oraz Królestwa Arabii Saudyjskiej, Ben Wallace oraz książę Khalid bin Salman, podpisali deklarację „o woli przystąpienia Arabii Saudyjskiej do brytyjskiego programu myśliwca przyszłości" (FCAS - Future Air Capabilities Program).

Antydronowe „jastrzębie” z Hertz NT łowią w Ukrainie shahedy

System antydronowy Hawk zielonogórskiej spółki Hertz New Technologies wykrywa i wskazuje ukraińskim artylerzystom drony - kamikaze Shahed.

A400M w roli latającego lotniskowca

Bundeswehra, Airbus, centrum badawczo-rozwojowe lotnictwa DLR oraz firmy SFL i Geradts przeprowadziły pierwszy start i lot zdalnie sterowanej platformy Remote Carrier z lecącego samolotu A400M.

Rosyjskie bezzałogowce Moskit w wojnie na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło istnienie wersji rozpoznania i walki radioelektronicznej bezzałogowego systemu powietrznego Orłan-10. Aparat w tej wersji nosi nazwę Moskit.

Porozumienie GCAP. W drodze do samolotu wielozadaniowego 6. generacji

Doszło do podpisania trójstronnego (na razie) porozumienia w sprawie realizacji programu Global Combat Air Programme (GCAP), którego celem jest opracowanie, produkcja i wdrożenie wielozadaniowej platformy powietrznej 6. generacji. Uczestnikami projektu, na obecnym etapie, są Wielka Brytania, Republika Włoska i Japonia.

Nastepcą Black Hawka będzie V-280 Valor

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął program FLRAA (Future Long-Range Assault Aircraft), którego celem jest wybór następcy wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin UH-60 Black Hawk. Decyzją władz, ma nim być Bell Textron z modelem V-280 Valor.

Amerykańskie wsparcie w rozwoju izraelskiego systemu laserowego

Izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems, podpisała ona umowę o współpracy z korporacja Lockheed Martin ze Stanów Zjednoczonych.

Projekt europejskiego myśliwca przyszłości wkracza w kolejną fazę

Francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (Direction générale de l'armement, DGA) poinformowała, że udało się podpisać umowę fazy 1B francusko-niemiecko-hiszpańskiego programu systemu wielozadaniowego myśliwca nowej generacji SCAF (Système de combat aérien du futur), jak nazywa się go we Francji. Oznacza to przezwyciężenie napięć i sporów na linii Paryż-Berlin.

Prezentacja bombowca strategicznego B-21A Raider

W zakładach korporacji Northrop Grumman w Palmdale w stanie Kalifornia odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza bombowca strategicznego B-21A Raider.

Ukraińskie drony kamikaze kontra rosyjska Flota Czarnomorska

Użycie przez Ukrainę nawodnych bezzałogowców do prowadzenia ataków na okręty rosyjskie w potencjalnie bezpiecznych bazach wprowadziło morski aspekt obrony przed agresją Kremla na nowy poziom.

Pierwszy bezzałogowiec XQ-58A Valkyrie dostarczony

Wydział prasowy bazy lotniczej Eglin w stanie Floryda poinformował, że US Air Force odebrały pierwszy z dwóch zamówionych bezzałogowych aparatów latających Kratos Defense XQ-58A Valkyrie.