Partner merytoryczny

Partnerzy

Projekt europejskiego myśliwca przyszłości wkracza w kolejną fazę

Francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (Direction générale de l'armement, DGA) poinformowała, że udało się podpisać umowę fazy 1B francusko-niemiecko-hiszpańskiego programu systemu wielozadaniowego myśliwca nowej generacji SCAF (Système de combat aérien du futur), jak nazywa się go we Francji. Oznacza to przezwyciężenie napięć i sporów na linii Paryż-Berlin.

Prezentacja bombowca strategicznego B-21A Raider

W zakładach korporacji Northrop Grumman w Palmdale w stanie Kalifornia odbyła się uroczystość prezentacji pierwszego egzemplarza bombowca strategicznego B-21A Raider.

Ukraińskie drony kamikaze kontra rosyjska Flota Czarnomorska

Użycie przez Ukrainę nawodnych bezzałogowców do prowadzenia ataków na okręty rosyjskie w potencjalnie bezpiecznych bazach wprowadziło morski aspekt obrony przed agresją Kremla na nowy poziom.

Pierwszy bezzałogowiec XQ-58A Valkyrie dostarczony

Wydział prasowy bazy lotniczej Eglin w stanie Floryda poinformował, że US Air Force odebrały pierwszy z dwóch zamówionych bezzałogowych aparatów latających Kratos Defense XQ-58A Valkyrie.

Testy bezzałogowych pojazdów saperskich w Stanach Zjednoczonych

W amerykańskich mediach opublikowano nowe informacje dotyczące programu budowy i prób zrobotyzowanych czołgów saperskich M1150 ABV (Assault Breacher Vehicle), realizowanego przez US Army.

Konsorcjum DragonFire przetestowało laser dużej mocy

Na poligonie Dstl odbyły się pierwsze statyczne strzelania laserem o dużej mocy w ramach brytyjskiego programu LDEW realizowanego przez konsorcjum DragonFire.

Test indyjskiego pocisku pocisku przechwytującego AD-1

Indyjska agencja Organizacja Badań Obronnych i Rozwoju poinformowała o przeprowadzeniu udanego testu pocisku antybalistycznego Phase II BMD AD-1.

Bundeswehra testuje okrętowy laser przeciwko bezzałogowcom

Spółki MBDA Deutschland i Rheinmetall oraz Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych Niemiec poinformowały oficjalnie o próbach bojowego systemu laserowego, prowadzonych w sierpniu tego roku.

Powstało konsorcjum do budowy europejskiej korwety patrolowej MMPC

Pierwszego dnia paryskiego salonu techniki morskiej Euronaval 2022, zawarto umowę wstępną konsorcjum na rzecz modułowej, wielozadaniowej korwety patrolowej MMPC (Modular and Multirole Patrol Corvette).

Pomyślna próba pocisku ER GMLRS do HIMARS-ów i MLRS-ów

Korporacja Lockheed Martin poinformowała o przeprowadzeniu udanej próby w ramach badań kwalifikacyjnych kierowanego pocisku ER GMLRS, która odbyła się na poligonie White Sands Missile Range (WSMR) w stanie Nowy Meksyk.

Nie do końca zamierzona premiera najnowszej wersji czołgu Abrams

Na profilu pancernego brygadowego zespołu bojowego 2-12 Cavalry Regiment „Thunderhorse" w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia prototypu kolejnej wersji czołgu Abrams ‒ M1A2 SEPv4.

Rosja straszy nowymi projektami okrętów podwodnych

Na zakończonym 21 sierpnia Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym Armija-2022, które odbywało się w Parku „Patriot" w Kubince pod Moskwą, Centralne Biuro Konstrukcyjne Techniki Morskiej „Rubin" zaprezentowało premierowo modele koncepcyjnych okrętów podwodnych.

Northrop Grumman zawarł kontraktem na prace nad systemem antyrakietowym

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman dotyczącej realizacji prac nad rozwojem systemu obrony antyrakietowej, który zabezpieczy kontynentalną część Stanów Zjednoczonych.

Patrick Blackett. Nowy okręt doświadczalny Royal Navy

Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna wcieliła nowy okręt doświadczalny, który ma wspierać próby najnowszych rozwiązań i systemów autonomicznych.

Rosja pracuje nad przeciwokrętowym pociskiem balistycznym

Jak podała rosyjska agencja informacyjna TASS, trwają prace nad pociskiem balistycznym Zmiejewik dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Będzie on przeznaczony do atakowania dużych celów nawodnych, takich jak lotniskowce.

Pocisk antyhipersoniczny Raytheona

MDA wybrała Raytheon Missiles & Defense do kontynuacji prac nad pierwszym pociskiem do zwalczania broni hipersonicznej.

Bezzałogowe Orliki przylecą w 2023 roku?

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska), dotyczącej realizacji krajowych zamówień na bezzałogowe systemy powietrzne.

Niemiecka fregata Sachsen „strzelała" laserem na Bałtyku

W Zatoce Eckernförde rozpoczęto próby przeciwlotniczego systemu laserowego opracowanego przez konsorcjum niemieckich firm i zainstalowanego w ramach testów na fregacie rakietowej Sachsen.