Thorium Space coraz bliżej debiutu na GPW

Polski producent zaawansowanych technologii łączności satelitarnej, firma Thorium Space, poinformował o nawiązaniu współpracy z Domem Maklerskim Navigator.

Thorium Space: Znaleźliśmy swoje miejsce w kosmosie

Nasza spółka jest firmą wybitnie... kosmiczną. Dosłownie. Zajmujemy się, tylko i wyłącznie łącznością. Łącznością satelitarną - mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Kosmiczny przełom w rozpoznaniu dla armii. Satelity od Airbusa będą obserwować Ukrainę

Europejski zbrojeniowy potentat lotniczo-kosmiczny Airbus Defence and Space zapewni polskiej armii satelitarne rozpoznanie. Airbus zbuduje dwa optyczne satelity, umieści je na orbicie i wybuduje naziemną stację obróbki wywiadowczych zdjęć.

Nieudana misja VV22 Europejskiej Agencji Kosmicznej

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Ariane Vega-C Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA), której ładunkiem były dwa satelity obserwacyjne Pléiades Neo. Niestety, misja zakończyła się niepowodzeniem.

Wahadłowiec X-37B powrócił po 30 miesiącach z orbity okołoziemskiej

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych i korporacja Boeing poinformowały, że w Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wylądował bezzałogowy wahadłowiec X-37B.

Airbus zapewni łączność satelitarną Niderlandom oraz Republice Czeskiej

Koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktów z resortami obrony Niderlandów i Republiki Czeskiej w sprawie zapewnienia wieloletniej usługi łączności satelitarnej dla sił zbrojnych obu państw.

Nowe amerykańskie satelity wojskowe na orbicie

Cywilni operatorzy zrealizowali niezależnie od siebie dwie misje wyniesienia na orbitę okołoziemską nowych sztucznych satelitów ziemi, których operatorami będą US Space Force i National Reconnaissance Office (NRO, Narodowe Biuro Rozpoznawcze). W obydwu przypadkach operacje zakończyły się pełnym sukcesem.

Agencja Uzbrojenia uruchamia nowy program kosmiczny

Agencja Uzbrojenia ogłosiła postępowanie przetargowe dotyczące wykonania badania naukowego w zakresie przemysłowego studium wykonalności projektu konstelacji mikrosatelitów przeznaczonych do optoelektronicznej obserwacji Ziemi.

Doświadczalna misja orbitalna US Space Force

Z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądki Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Atlas V, która wyniosła na orbitę okołoziemską zestaw satelitów doświadczalnych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych mają nową jednostkę wywiadowczą

Dowództwo US Space Force powołało do życia Narodowe Centrum Wywiadu Kosmicznego (National Space Intelligence Center, NSIC).

Kolejne testy polskiej Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 poinformowały o przeprowadzeniu kolejnych testów poligonowych Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej, która jest opracowywana przez konsorcjum polskich firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i placówki naukowo-badawczej.

Nowy niemiecki satelita rozpoznawczy wyniesiony na orbitę

Z kosmodromu w bazie Vandenberg w stanie Kalifornia wystrzelono w przestrzeń kosmiczną rakietę nośną Falcon 9 Block 5 firmy SpaceX, której ładunek użyteczny stanowił satelita rozpoznawczy SARah-1 niemieckiej Bundeswehry.

Kolejny satelita drugiej generacji systemu COSMO-SkyMed już na orbicie – dostarczy dane także dla Polski

Po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie, należącej do SpaceX, rakiety Falcon-9, na docelową orbitę skutecznie wprowadzono drugiego satelitę drugiej generacji konstelacji COSMO-SKyMed, skonstruowanej przez Thales Alenia Space.

Polska weźmie udział w nowych misjach kosmicznych NASA

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zakończyła negocjacje z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA, National Aeronautics and Space Administration), dotyczące udziału polskich podmiotów w nowych misjach kosmicznych tej amerykańskiej agencji federalnej.

Ukraina chce kupić działa samobieżne w standardzie NATO

Gen. dyw. Andrij Malinowski, szef Dowództwa Szkolenia Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, w wywiadzie dla lokalnych mediów potwierdził zamiar zakupu nowoczesnych armatohaubic samobieżnych w standardzie NATO.

Szwajcaria jednak kupi nowe samoloty bojowe

Szwajcarskie ośrodki badania opinii publicznej opublikowały wyniki sondażu związanego z planowanym referendum w sprawie zakupu nowych naddźwiękowych wielozadaniowych samolotów bojowych.

Do gwiazd dzięki międzynarodowym kontaktom

Technologie kosmiczne to coraz większy rynek, na którym działa coraz więcej polskich firm. Komercyjny przemysł kosmiczny, który rozwija się bardzo dynamicznie,to szansa dla wielu polskich spółek. W kraju nie brakuje firm, które odniosły sukces w branży i wiedzą,co gwarantuje uzyskanie bardzo dobrych wyników.

Wynalazki przydatne również na Ziemi

Odżywki w proszku, pompki do serca, czujniki gazu i dymu, urządzenia bezprzewodowe czy skanery medyczne – to tylko kilka wynalazków, które zawdzięczamy technologii kosmicznej.