Misje poczekają, teraz potrzeba sprzętu medycznego

W walkę z pandemią Covid-19 zaangażowały się firmy z polskiego sektora kosmicznego.

Publikacja: 06.08.2020 10:00

Fot./Shutterstock

Fot./Shutterstock

Foto: Fot./Shutterstock

Branża space ma odpowiednie zaplecze techniczne, wykształconych specjalistów i wiele pomysłów, by wesprzeć system ochrony zdrowia i inne służby.

Pandemia Covid-19 szybko ujawniła braki w służbie zdrowia. Jedną z firm, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, służb medycznych, lekarzy jest Creotech Instruments SA, działająca w branży kosmicznej. Firma włączyła się w walkę o zdrowie Polaków, dostarczając do szpitali środki ochronne.

– Nasi pracownicy w szczytowym momencie produkowali dziennie 1000 sztuk przyłbic, kilkaset przejściówek łączących maski z filtrami i kilka pudeł do intubacji. Wszystkie te środki ochrony przekazaliśmy medykom nieodpłatnie. Zaangażowaliśmy się również w transport próbek medycznych z użyciem dronów. Dzięki unikatowej technologii stworzonej w naszej firmie, drony przewożące próbki były w pełni zabezpieczone, a ich położenie było dokładnie znane, nawet gdy pozostawały przez długi czas poza zasięgiem wzroku operatora – mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments SA.

Obecnie firma pracuje nad dopuszczeniem respiratorów na rynek polski, europejski i amerykański. Planuje rozpocząć seryjną produkcję tego urządzenia, dostarczając na rynek miesięcznie nawet kilkaset respiratorów ratujących życie chorych na Covid-19. W Polsce profesjonalne respiratory nigdy nie były wytwarzane seryjnie. – Zależy nam, aby respirator został dopuszczony na rynek polski jesienią tego roku – dodaje.

Firma Sener Polska, która na co dzień projektuje, rozwija i produkuje mechanizmy do największych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, teraz aktywnie wspiera szpitale i domy opieki społecznej w walce z epidemią Covid-19, dostarczając im przyłbice ochronne. Przekazała przyłbice między innymi do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, do Domu Lekarza Seniora w Warszawie oraz do domów pomocy społecznej w Ciechanowie i Włocławku.

Państwowe instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, działające w sektorze kosmicznym także zaangażowały się w walkę z pandemią.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP uruchomiły produkcję adapterów do masek ochronnych w technologii 3D. W ramach tej akcji skierowanej do stacji ratownictwa medycznego przekazano bezpłatnie 2000 adapterów.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wykorzystał także swoje inżynierskie know-how oraz środki budżetowe do realizacji projektu wychodzącego poza strategiczne obszary działalności. Warszawscy inżynierowie opracowali prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0, który w przypadku sytuacji kryzysowych, w tym niedoborów sprzętowych, może zostać wykorzystany do wentylacji chorych. Już w pierwszych dniach od ogłoszenia w Polsce stanu epidemii Sieć Badawcza Łukasiewicz, która zrzesza 33 instytuty zlokalizowane w całej Polsce, zaangażowała do pracy ponad 7,5 tysiąca pracowników.

– W standardowych warunkach Łukasiewicz proponuje biznesowi nieodpłatnie rozwiązania w nie więcej niż 15 dni, w sytuacji nadzwyczajnej odpowiedział na potrzeby placówek medycznych i społeczeństwa znacznie szybciej, bo w kilkadziesiąt godzin. W laboratoriach Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, służących na co dzień potrzebom przemysłu lotniczego i kosmicznego, podjęliśmy prace nad produkcją materiałów ochronnych dla służby zdrowia, m.in. przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. 52 tys. sztuk trafiło do ponad 120 szpitali i placówek medycznych ze wszystkich województw. Zorganizowanie dostawy materiałów, zespołu pracowników, przeprogramowanie maszyn było możliwe tylko dzięki doświadczeniu inżynierów we współpracy z przemysłem. W prace zaangażowane były multidyscyplinarne zespoły specjalizujące się w technologiach kompozytowych, addytywnych oraz kosmicznych. W produkcji przyłbic wykorzystano dostępne w laboratoriach plotery, frezarki CNC oraz drukarki 3D – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Przykłady podobnych działań zebrał od swoich członków również Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Z opracowania dostępnego na stronie związku wynika, że firmy i instytucje udzieliły wsparcia sprzętowego, materialnego bądź merytorycznego dla wielu zakładów opieki zdrowotnej. – W działaniach pomocowych zagrały dwa najważniejsze czynniki: dobrze wyposażona baza produkcyjna oraz doświadczenie zdobyte w projektach technologicznych – dodaje Paweł Stężycki.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego