Misje poczekają, teraz potrzeba sprzętu medycznego

W walkę z pandemią Covid-19 zaangażowały się firmy z polskiego sektora kosmicznego.

Publikacja: 06.08.2020 10:00

Fot./Shutterstock

Fot./Shutterstock

Foto: Fot./Shutterstock

Branża space ma odpowiednie zaplecze techniczne, wykształconych specjalistów i wiele pomysłów, by wesprzeć system ochrony zdrowia i inne służby.

Pandemia Covid-19 szybko ujawniła braki w służbie zdrowia. Jedną z firm, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, służb medycznych, lekarzy jest Creotech Instruments SA, działająca w branży kosmicznej. Firma włączyła się w walkę o zdrowie Polaków, dostarczając do szpitali środki ochronne.

– Nasi pracownicy w szczytowym momencie produkowali dziennie 1000 sztuk przyłbic, kilkaset przejściówek łączących maski z filtrami i kilka pudeł do intubacji. Wszystkie te środki ochrony przekazaliśmy medykom nieodpłatnie. Zaangażowaliśmy się również w transport próbek medycznych z użyciem dronów. Dzięki unikatowej technologii stworzonej w naszej firmie, drony przewożące próbki były w pełni zabezpieczone, a ich położenie było dokładnie znane, nawet gdy pozostawały przez długi czas poza zasięgiem wzroku operatora – mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments SA.

Obecnie firma pracuje nad dopuszczeniem respiratorów na rynek polski, europejski i amerykański. Planuje rozpocząć seryjną produkcję tego urządzenia, dostarczając na rynek miesięcznie nawet kilkaset respiratorów ratujących życie chorych na Covid-19. W Polsce profesjonalne respiratory nigdy nie były wytwarzane seryjnie. – Zależy nam, aby respirator został dopuszczony na rynek polski jesienią tego roku – dodaje.

Firma Sener Polska, która na co dzień projektuje, rozwija i produkuje mechanizmy do największych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, teraz aktywnie wspiera szpitale i domy opieki społecznej w walce z epidemią Covid-19, dostarczając im przyłbice ochronne. Przekazała przyłbice między innymi do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, do Domu Lekarza Seniora w Warszawie oraz do domów pomocy społecznej w Ciechanowie i Włocławku.

Państwowe instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, działające w sektorze kosmicznym także zaangażowały się w walkę z pandemią.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP uruchomiły produkcję adapterów do masek ochronnych w technologii 3D. W ramach tej akcji skierowanej do stacji ratownictwa medycznego przekazano bezpłatnie 2000 adapterów.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wykorzystał także swoje inżynierskie know-how oraz środki budżetowe do realizacji projektu wychodzącego poza strategiczne obszary działalności. Warszawscy inżynierowie opracowali prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0, który w przypadku sytuacji kryzysowych, w tym niedoborów sprzętowych, może zostać wykorzystany do wentylacji chorych. Już w pierwszych dniach od ogłoszenia w Polsce stanu epidemii Sieć Badawcza Łukasiewicz, która zrzesza 33 instytuty zlokalizowane w całej Polsce, zaangażowała do pracy ponad 7,5 tysiąca pracowników.

– W standardowych warunkach Łukasiewicz proponuje biznesowi nieodpłatnie rozwiązania w nie więcej niż 15 dni, w sytuacji nadzwyczajnej odpowiedział na potrzeby placówek medycznych i społeczeństwa znacznie szybciej, bo w kilkadziesiąt godzin. W laboratoriach Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, służących na co dzień potrzebom przemysłu lotniczego i kosmicznego, podjęliśmy prace nad produkcją materiałów ochronnych dla służby zdrowia, m.in. przyłbic ochronnych dla personelu medycznego. 52 tys. sztuk trafiło do ponad 120 szpitali i placówek medycznych ze wszystkich województw. Zorganizowanie dostawy materiałów, zespołu pracowników, przeprogramowanie maszyn było możliwe tylko dzięki doświadczeniu inżynierów we współpracy z przemysłem. W prace zaangażowane były multidyscyplinarne zespoły specjalizujące się w technologiach kompozytowych, addytywnych oraz kosmicznych. W produkcji przyłbic wykorzystano dostępne w laboratoriach plotery, frezarki CNC oraz drukarki 3D – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Przykłady podobnych działań zebrał od swoich członków również Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Z opracowania dostępnego na stronie związku wynika, że firmy i instytucje udzieliły wsparcia sprzętowego, materialnego bądź merytorycznego dla wielu zakładów opieki zdrowotnej. – W działaniach pomocowych zagrały dwa najważniejsze czynniki: dobrze wyposażona baza produkcyjna oraz doświadczenie zdobyte w projektach technologicznych – dodaje Paweł Stężycki.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście