Branża space ma odpowiednie zaplecze techniczne, wykształconych specjalistów i wiele pomysłów, by wesprzeć system ochrony zdrowia i inne służby.
Pandemia Covid-19 szybko ujawniła braki w służbie zdrowia. Jedną z firm, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, służb medycznych, lekarzy jest Creotech Instruments SA, działająca w branży kosmicznej. Firma włączyła się w walkę o zdrowie Polaków, dostarczając do szpitali środki ochronne.
– Nasi pracownicy w szczytowym momencie produkowali dziennie 1000 sztuk przyłbic, kilkaset przejściówek łączących maski z filtrami i kilka pudeł do intubacji. Wszystkie te środki ochrony przekazaliśmy medykom nieodpłatnie. Zaangażowaliśmy się również w transport próbek medycznych z użyciem dronów. Dzięki unikatowej technologii stworzonej w naszej firmie, drony przewożące próbki były w pełni zabezpieczone, a ich położenie było dokładnie znane, nawet gdy pozostawały przez długi czas poza zasięgiem wzroku operatora – mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments SA.
Obecnie firma pracuje nad dopuszczeniem respiratorów na rynek polski, europejski i amerykański. Planuje rozpocząć seryjną produkcję tego urządzenia, dostarczając na rynek miesięcznie nawet kilkaset respiratorów ratujących życie chorych na Covid-19. W Polsce profesjonalne respiratory nigdy nie były wytwarzane seryjnie. – Zależy nam, aby respirator został dopuszczony na rynek polski jesienią tego roku – dodaje.
Firma Sener Polska, która na co dzień projektuje, rozwija i produkuje mechanizmy do największych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, teraz aktywnie wspiera szpitale i domy opieki społecznej w walce z epidemią Covid-19, dostarczając im przyłbice ochronne. Przekazała przyłbice między innymi do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, do Domu Lekarza Seniora w Warszawie oraz do domów pomocy społecznej w Ciechanowie i Włocławku.