Podpisany aneks dotyczy umowy z lipca 2020 r., który zwiększa zamówienie na karabinki MSBS Grot dla Wojska Polskiego. Zgodnie z nowymi zapisami w umowie, łączne zamówienie zostało zwiększone o 88 tys. Sztuk karabinków MSBS Grot C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mm.

Wartość podpisanego aneksu wynosi 1 mld zł., a to oznacza, że całkowita wartość zamówienia na karabinki Grot wzrasta do wartości 2,1 mld zł za 184 tys. sztuk broni.

- Dzisiaj spotykamy się w wyjątkowym dniu. Właśnie mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Ten czas pokazał, że bezpieczeństwo jest szczególnie ważne. Ten czas pokazał, że o bezpieczeństwo trzeba zabiegać – mówi Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie wzmacnia Wojsko Polskie. Wzmacniamy je poprzez zwiększanie liczby jednostek, poprzez tworzenie nowych jednostek, poprzez reaktywowanie jednostek. Wzmacniamy je także poprzez wyposażanie je w nowoczesną broń. Takim przykładem są karabinki GROT. One sprawdziły się na wojnie. W rękach Ukraińców stanowią skuteczną broń – powiedział.

Karabin wyborowy MSBS Grot 7,62 x 51 mm NATO dla Sił Zbrojnych RP.

Karabin wyborowy MSBS Grot 7,62 x 51 mm NATO dla Sił Zbrojnych RP.

MON

Równolegle do aneksu do umowy na karabinki MSBS Grot szef MON podpisał także nowy kontrakt. Druga umowa dotyczy dostawy 250 kompletów 7,62x51 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych (7,62 mm SKBW). Wartość porozumienia wynosi ok. 11 mln zł brutto, a dostawy zaplanowano na 2024 r.

Nowa umowa była długo wyczekiwana przez wojskowych. Proces wyboru nowego samopowtarzalnego karabinu wyborowego dla Wojska Polskiego trwa od lat i jego zakończenie było niezwykle ważne, gdyż dzisiaj żołnierze cały czas korzystają z karabinów SWD i SWD-M, zasilanych amunicją 7,62x51R. Jest to broń dzisiaj niemal legendarna, ale także przestarzała.