Partner merytoryczny

Partnerzy

System NASAMS w akcji na Ukrainie

Podczas rosyjskich ataków lotniczo-rakietowych na cele w Kijowie, doszło do uszkodzenia jednego z budynków mieszkalnych pociskami rakietowymi.

Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie pocisków rakietowych GLSDB

Tak przynajmniej podała 28 listopada agencja informacyjna Reuters , która utrzymuje, że to Boeing Defense, Space & Security (DSS) zwrócił się z taką inicjatywą do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

500 godzin nalotu włoskich Typhoonów Task Force Air White Eagle

Siły Powietrzne Republiki Włoskiej poinformowały, że stacjonujące w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter F-2000A Typhoon, działające w ramach kontyngentu Task Force Air White Eagle w ochronie wschodniej flanki NATO, uzyskały w tej misji sumaryczny nalot 500 godzin.

Słowackie BVP-1 dla Ukrainy w zamian za niemieckie Leopardy 2

Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało o przekazaniu ostatniego spośród 30 obiecanych Ukrainie bojowych wozów piechoty BVP-1.

Próby państwowe trzeciej korwety typu Bujan-M dla rosyjskiej Floty Bałtyckiej

Ministerstwa Obrony poinformowało, że na poligonach Floty Bałtyckiej rozpoczęły się próby państwowe małego okrętu rakietowego Grad (575) projektu 21631 Bujan-M.

Okrętowe pociski balistyczne Siniewa i Łajnier pozostaną w linii do 2030 r.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała 23 listopada, że morskie pociski balistyczne typu Siniewa i Łajnier będą eksploatowane przez Marynarkę Wojenną Federacji Rosyjskiej do 2030 r.

Szwedzkie i fińskie mundury zimowe dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Portal informacyjny Euronews opublikował artykuł o „zimowym" pakiecie pomocy wojskowej, który przekażą władze Szwecji i Finlandii Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford zakończył pierwszy rejs operacyjny

Do bazy morskiej US Navy w Norfolku w stanie Wirginia zawinął lotniskowiec o napędzie jądrowym USS Gerald R. Ford (CVN 78), który zakończył tym samym swoją pierwszą misję operacyjną, trwającą 53 dni, którą rozpoczął 4 października.

Kontrowersje wokół norweskiego programu pancernego

W norweskich mediach opublikowano informację, że Szef Obrony Królestwa Norwegii, gen. Eirik Kristoffersen rekomendował rezygnację z zakupu nowych czołgów podstawowych.

Rewizja rosyjskiego Państwowego Programu Uzbrojenia

Według rosyjskiego portalu vedomosti.ru, realizacja obowiązującego do niedawna Państwowego Programu Uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej została wstrzymana na początku listopada br. Ma go zastąpić nowy program. To na razie informacje nieoficjalne.

Marynarka Wojenna otrzyma dwa nowe okręty szpiegowskie

Marynarka Wojenna do 2027 r. otrzyma dwa nowoczesne okręty rozpoznania radioelektronicznego w ramach wartego 620 mln euro programu „Delfin".

Stany Zjednoczone uruchamiają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zatwierdzeniu i uruchomieniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Tajfuny z Malborka obserwują Królewiec

Dziennikarska ekipa jeszcze dopełnia w biurze przepustek formalności związane z wjazdem na teren 22.Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, gdy ciszę przerywa ryk startującej pary samolotów Eurofighter EF-2000.

Niemieckie Patrioty będą bronić polskiego nieba

Minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht, poinformowała niemiecki rząd federalny zaoferował Polsce pomoc wojskową w zakresie zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Propozycja ma bezpośredni związek z incydentem z upadkiem ukraińskiego pocisku przeciwlotniczego w Przewodowie, do którego doszło 16 listopada.

Nowy okręt podwodny dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego

W stoczni Admirałtiejskije Wierfi w Sankt Petersburgu, z udziałem dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, podniesiono banderę WMF FR na okręcie podwodnym B-588 Ufa.

Asseco dostarczyło armii bezzałogowych zwiadowców

6 zestawów obserwacyjnych mikrodronów pionowego startu dostarczyła wojsku znana informatyczna firma Asseco. Drony wyposażone w kamery światła dziennego i podczerwieni umożliwią zwiadowcom bliskie rozpoznanie w każdych warunkach zewnętrznych.

S-300 po obydwu stronach starcia w Ukrainie

Jeśli zapowiedziane przez polskie władze śledztwo wspomagane przez międzynarodowych, m.in. amerykańskich ekspertów potwierdzi, że przyczyną śmierci dwóch osób w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim była eksplozja pocisku wystrzelonego z zestawu przeciwlotniczego S300 trzeba będzie przyjąć że we wtorek ok. godz.15.40 mogło dojść do tragicznego wypadku spowodowanego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Borsuk" ostro dał ognia na mazurskim poligonie

Wyczekiwany w armii nowy bojowy pływający wóz piechoty z HSW od początku tego tygodnia daje popis swoich możliwości podczas dynamicznych pokazów w Ośrodku Szkolenia poligonowego w Orzyszu.