Partner merytoryczny

Partnerzy

System NASAMS w akcji na Ukrainie

Podczas rosyjskich ataków lotniczo-rakietowych na cele w Kijowie, doszło do uszkodzenia jednego z budynków mieszkalnych pociskami rakietowymi.

Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie pocisków rakietowych GLSDB

Tak przynajmniej podała 28 listopada agencja informacyjna Reuters , która utrzymuje, że to Boeing Defense, Space & Security (DSS) zwrócił się z taką inicjatywą do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Słowackie BVP-1 dla Ukrainy w zamian za niemieckie Leopardy 2

Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej poinformowało o przekazaniu ostatniego spośród 30 obiecanych Ukrainie bojowych wozów piechoty BVP-1.

Próby państwowe trzeciej korwety typu Bujan-M dla rosyjskiej Floty Bałtyckiej

Ministerstwa Obrony poinformowało, że na poligonach Floty Bałtyckiej rozpoczęły się próby państwowe małego okrętu rakietowego Grad (575) projektu 21631 Bujan-M.

Okrętowe pociski balistyczne Siniewa i Łajnier pozostaną w linii do 2030 r.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała 23 listopada, że morskie pociski balistyczne typu Siniewa i Łajnier będą eksploatowane przez Marynarkę Wojenną Federacji Rosyjskiej do 2030 r.

Szwedzkie i fińskie mundury zimowe dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Portal informacyjny Euronews opublikował artykuł o „zimowym" pakiecie pomocy wojskowej, który przekażą władze Szwecji i Finlandii Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Rewizja rosyjskiego Państwowego Programu Uzbrojenia

Według rosyjskiego portalu vedomosti.ru, realizacja obowiązującego do niedawna Państwowego Programu Uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej została wstrzymana na początku listopada br. Ma go zastąpić nowy program. To na razie informacje nieoficjalne.

Stany Zjednoczone uruchamiają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zatwierdzeniu i uruchomieniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Nowy okręt podwodny dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego

W stoczni Admirałtiejskije Wierfi w Sankt Petersburgu, z udziałem dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa, podniesiono banderę WMF FR na okręcie podwodnym B-588 Ufa.

S-300 po obydwu stronach starcia w Ukrainie

Jeśli zapowiedziane przez polskie władze śledztwo wspomagane przez międzynarodowych, m.in. amerykańskich ekspertów potwierdzi, że przyczyną śmierci dwóch osób w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim była eksplozja pocisku wystrzelonego z zestawu przeciwlotniczego S300 trzeba będzie przyjąć że we wtorek ok. godz.15.40 mogło dojść do tragicznego wypadku spowodowanego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Kolejna transza amerykańskiego wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił kolejną transzę pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Suworow odpalił Buławę

Rosyjski okręt podwodny z napędem jądrowym, nosiciel pocisków balistycznych Gienieralissimus Suworow typu Boriej-A wystrzelił jeden z 16 przenoszonych międzykontynentalnych pocisków balistycznych 3M30 Buława.

Szwajcarzy nie zmienili zdania. Nie dla amunicji dla Ukrainy

Nie pomogły prośby. Nie pomogły naciski. Władze Szwajcarii nie zdecydowały się odejść od zasady neutralności, co oznacza, że Ukraina nie otrzyma dostaw 35 mm amunicji do zestawów samobieżnych artyleryjskich systemów przeciwlotniczych FlakPz Gepard.

Niemiecko-szwajcarski spór o 35 mm amunicję dla Ukrainy

Internetowy portal tygodnika „Der Spiegel" podał, że niemiecka minister obrony Christine Lambrecht ponowiła na szczeblu międzyrządowym naciski na Szwajcarię, aby ta odeszła od zasady neutralności i zmieniła zdanie odnośnie dostaw 35 mm amunicji, która byłaby przeznaczona dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Nowe informacje o włoskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Internetowe wydanie gazety „La Repubblica" opublikowało nowe informacje dotyczące pomocy wojskowej, jaką władze Republiki Włoskiej przekazują Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Litewskie spory odnoście pomocy wojskowej dla Ukrainy

Litewski państwowy portal informacyjny LRT podał, że szef Sztabu Generalnego Litewskich Sił Zbrojnych gen. por. Waldemar Rupsys zaoponował przeciw kolejnym ewentualnym darowiznom kluczowych systemów uzbrojenia Ukrainie, gdyż upośledzi to zdolności bojowe litewskiego wojska.

„Mieliśmy dużo Bayraktarów, ale postrącali je wszystkie w pierwszym tygodniu” - przyznaje ukraiński polityk

Dwóch znanych rosyjskich kawalarzy i medialnych prowokatorów, czyli Wowan i Leksus, znanych w Polsce z tego, że w lipcu 2020 r. „wkręcili" prezydenta Andrzeja Dudę podszywając się pod Antonio Gutteresa, sekretarza generalnego ONZ, znów „uderzyło".

Przedstawiciel izraelskiego rządu: Iron Dome nie przyda się Ukrainie

Izraelski portal informacyjny „Israel National News – Arutz Sheva", izraelski minister budownictwa i mieszkalnictwa oraz minister ds. Jerozolimy i Dziedzictwa Narodowego Ze'ew Elkin zakwestionował celowość przekazania Ukrainie przez Izrael systemu przeciwrakietowego Iron Dome.