Najnowszy amerykański pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, będący zarazem czterdziestym od wybuchu konfliktu, wyceniono na kwotę w wysokości około 400 mln dol.

Co zawiera? Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich, dostawy obejmą głównie amunicję i pociski do systemów produkcji zachodniej, jakie dzisiaj użytkuje Kijów. I tak w ramach dostaw z najnowszego pakietu Ukraińcy otrzymają dodatkowe pociski MIM-104 do systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot, pociski rodziny AMRAAM wykorzystywane w systemie krótkiego zasięgu NASAMS, a także nowe zestawy bardzo krótkiego zasięgu FIM-92 Stinger.

Najnowszy pakiet obejmuje także kolejne partie amunicji do systemów artyleryjskich. I tak, zgodnie z deklaracjami Departamentu Stanu, Ukraina otrzyma partie pocisków do systemów M142 HIMARS, a także amunicję do artylerii lufowej – głównie 155 i 120 mm. Dostawy obejmą również nowe pociski przeciwpancerne rodziny TOW oraz FGM-148 Javelin.

Pakiet pomocowy obejmuje również dostawy nowego sprzętu. W najnowszej deklaracji wymienia się m.in. 32 kołowe wozy opancerzone Stryker.