Zgodnie z informacjami, za projekt nowego wozu odpowiedzialna będzie Huta Stalowa Wola.

Nowy pojazd, jak poinformował Mariusz Błaszczak, będzie się opierać na koreańskim podwoziu K9PL/PK, używanym m.in. w armatohaubicach Krab, oraz na bezzałogowej wieży ZSSW-30, stosowanej w bwp Borsuk.

- Chcę podzielić dobrą informacją. Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt, który również zostanie powierzony Hucie Stalowa Wola. Jest to projekt przygotowania, a potem produkcji bwp cięższego niż Borsuk - powiedział Błaszczak

- Ta wersja cięższa będzie podstawowym wyposażeniem dla 18. Dywizji Zmechanizowanej, a więc będzie współpracować z Abramsami, które już w tym roku znajdą się na wyposażeniu 1. Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej - stwierdził.

Koncepcja pozyskania nowego ciężkiego bwp dla Wojska Polskiego rozgrzała emocje w branży kilka miesięcy temu. Stało się tak, gdyż pierwsze informacje z tym związane wskazywały, że nowy wóz przyjedzie do Polski z Korei Południowej. Nowym ciężkim polskim bwp miał być AS21 Redback, zakupiony w pakiecie wraz z czołgami K2, armatohaubicami K9 oraz samolotami FA-50. Przedstawiona koncepcja wywołała sporo kontrowersji. Wielu wskazywało, że może to być koniec dla bwp Borsuk. Wygląda jednak na to, że nowy ciężki bwp zbudujemy siłami rodzimego przemysłu obronnego.