Zestawy Patriot na Ukrainie. Co może otrzymać Kijów?

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przebywa z wizytą w USA. Głównym tematem rozmów jest dalsza pomoc dla Kijowa w tym kwestia przekazania baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot.

Publikacja: 21.12.2022 12:40

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot.

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot.

Foto: US ArmyJason Cutshaw.

Biały Dom potwierdza. Ukraina otrzyma Patrioty, co oznacza, że już wkrótce ukraińskiego nieba będzie bronił jeden z najnowocześniejszych tego typu systemów na świecie. Z oficjalnych komunikatów wynika, że Patrioty będą częścią najnowszego, wycenianego na 2 mld dol., pakietu wsparcia dla Kijowa.

Warto tutaj także podkreślić, że wspomniana kwota to zaledwie część z planowanego pakietu pomocowego. Wizyta Zełenskiego w USA to okazja do rozmów na temat, co dalej. Z deklaracji Białego Domu wynika, że całkowita pomoc dla Ukrainy w 2023 r. szacowana jest obecnie na kwotę 40 mld dol., przy czym amerykańska administracja nie wyklucza, że kwota ta może być nawet wyższa.

Patrioty dla Kijowa

Co dokładnie otrzyma Ukraina? W tej kwestii Biały Dom unika podawania szczegółów. W oficjalnych wypowiedziach mowa o "jednaj baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot" oraz o tym, że będą ją obsługiwać Ukraińscy żołnierze, którzy "przejdą szkolenie w kraju trzecim". Nie wiemy więc np. ile wyrzutni trafi na wschód, czy ile i jakich rakiet.

Można tylko zgadywać patrząc na zestawy Patriot, jakie niedawno odebrały kraje, które wybrały i zamówiły system w ostatnich latach. Mamy dwa takie niedawne przykłady. Szwedzki i Polski.

W pierwszym przypadku zamówienie obejmował cztery zestawy ogniowe w konfiguracji PAC-3+. Każdy z nich obejmuje trzy wyrzutnie M903 oraz stację radiolokacyjną AN/MPQ-65 wraz ze stanowiskiem kierowania walką AN/MSQ-132. Szwedzi zamówili ponadto zapas amunicji, który obejmuje 200 pocisków PAC-3MSE oraz pociski PAC-3 GEM-T w nieujawnionej ilości.

W przypadku Polski mówimy o dwóch bateriach zamówionych w ramach pierwszej fazy Programu Wisła. Każda z nich będzie dysponować 8 wyrzutniami M903 oraz dwoma dwoma radarami AN/MPQ-65.

Innym przykładem, możliwe że najlepszym, jest najnowsza konfiguracja baterii Patriot, wykorzystywana przez US Army. W jej skład wchodzi 6 wyrzutni uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE oraz starsze PAC-2 oraz PAC-3. Oczami systemu jest jeden radar AN/MPQ-65, a mózgiem jedno stanowisko ECS (Engagement Control Station).

Test skuteczności systemu Patriot

Pojawienie się systemu Patriot wywołało głosy, że będzie to doskonały test, który sprawdzi jak radzi sobie system w starciu z najnowocześniejszą rosyjską bronią. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to pierwsze tego typu starcie.

System Patriot przeszedł chrzest bojowy ponad 30 lat temu, kiedy w styczniu 1991 r. zaliczył pierwsze strzelanie bojowe broniąc Izraela przez nadlatującymi z Iraku pociskami Al Hussein, będącymi lokalną, ulepszoną, wersją pocisków Scud zaprojektowanych i zbudowanych w Związku Radzieckim. Podobną rolę system Patriot pełnił od tego czasu wielokrotnie. Wymieć można np. zadanie ochrony przestrzeni powietrznej nad Kuwejtem podczas drugiej wojny w Zatoce, czy obecnie cały czas trwającą misję osłony instalacji strategicznych Arabii Saudyjskiej przed atakami z terytorium Jemenu.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego