Biały Dom potwierdza. Ukraina otrzyma Patrioty, co oznacza, że już wkrótce ukraińskiego nieba będzie bronił jeden z najnowocześniejszych tego typu systemów na świecie. Z oficjalnych komunikatów wynika, że Patrioty będą częścią najnowszego, wycenianego na 2 mld dol., pakietu wsparcia dla Kijowa.

Warto tutaj także podkreślić, że wspomniana kwota to zaledwie część z planowanego pakietu pomocowego. Wizyta Zełenskiego w USA to okazja do rozmów na temat, co dalej. Z deklaracji Białego Domu wynika, że całkowita pomoc dla Ukrainy w 2023 r. szacowana jest obecnie na kwotę 40 mld dol., przy czym amerykańska administracja nie wyklucza, że kwota ta może być nawet wyższa.

Patrioty dla Kijowa

Co dokładnie otrzyma Ukraina? W tej kwestii Biały Dom unika podawania szczegółów. W oficjalnych wypowiedziach mowa o "jednaj baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot" oraz o tym, że będą ją obsługiwać Ukraińscy żołnierze, którzy "przejdą szkolenie w kraju trzecim". Nie wiemy więc np. ile wyrzutni trafi na wschód, czy ile i jakich rakiet.

Można tylko zgadywać patrząc na zestawy Patriot, jakie niedawno odebrały kraje, które wybrały i zamówiły system w ostatnich latach. Mamy dwa takie niedawne przykłady. Szwedzki i Polski.

W pierwszym przypadku zamówienie obejmował cztery zestawy ogniowe w konfiguracji PAC-3+. Każdy z nich obejmuje trzy wyrzutnie M903 oraz stację radiolokacyjną AN/MPQ-65 wraz ze stanowiskiem kierowania walką AN/MSQ-132. Szwedzi zamówili ponadto zapas amunicji, który obejmuje 200 pocisków PAC-3MSE oraz pociski PAC-3 GEM-T w nieujawnionej ilości.

W przypadku Polski mówimy o dwóch bateriach zamówionych w ramach pierwszej fazy Programu Wisła. Każda z nich będzie dysponować 8 wyrzutniami M903 oraz dwoma dwoma radarami AN/MPQ-65.

Innym przykładem, możliwe że najlepszym, jest najnowsza konfiguracja baterii Patriot, wykorzystywana przez US Army. W jej skład wchodzi 6 wyrzutni uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE oraz starsze PAC-2 oraz PAC-3. Oczami systemu jest jeden radar AN/MPQ-65, a mózgiem jedno stanowisko ECS (Engagement Control Station).

Test skuteczności systemu Patriot

Pojawienie się systemu Patriot wywołało głosy, że będzie to doskonały test, który sprawdzi jak radzi sobie system w starciu z najnowocześniejszą rosyjską bronią. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to pierwsze tego typu starcie.

System Patriot przeszedł chrzest bojowy ponad 30 lat temu, kiedy w styczniu 1991 r. zaliczył pierwsze strzelanie bojowe broniąc Izraela przez nadlatującymi z Iraku pociskami Al Hussein, będącymi lokalną, ulepszoną, wersją pocisków Scud zaprojektowanych i zbudowanych w Związku Radzieckim. Podobną rolę system Patriot pełnił od tego czasu wielokrotnie. Wymieć można np. zadanie ochrony przestrzeni powietrznej nad Kuwejtem podczas drugiej wojny w Zatoce, czy obecnie cały czas trwającą misję osłony instalacji strategicznych Arabii Saudyjskiej przed atakami z terytorium Jemenu.