Partnerzy

Więcej bojowych bezzałogowców klasy MALE w Tureckich Siłach Zbrojnych

Firmy Baykar i Turkish Aerospace Industries poinformowały o dotychczasowej realizacji dostaw bojowych bezzałogowych systemów powietrznych klasy MALE do Tureckich Sił Zbrojnych. Zestawy nowych bezzałogowców trafiły do lotnictwa morskiego i sił powietrznych.

155 mm amunicja Rheinmetalla dla jednego z państw NATO

Niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu umowy na dostawę 155 mm amunicji artyleryjskiej z linii produktów Assegai. Zamówienie ma wartość rzędu „dwucyfrowej liczby" licząc w milionach euro (między 10 a 99 mln).

Nowe australijskie okręty patrolowe

Royal Australian Navy przejęła nowy okręt patrolowy typu Evolved Cape. Ponadto rozpoczęto budowę kolejnej jednostki tej klasy, ale już najnowszego typu Arafura.

Rezygnacja prezesa Huty Stalowa Wola

Huta Stalowa Wola poinformowała, że Bartłomiej Zając, prezes zarządu i dyrektor generalny spółki, złożył rezygnację z zajmowanych stanowisk.

Amerykańskie okręty desantowe wróciły na Bałtyk

Na Morze Bałtyckie powróciły okręty Grupy Gotowości Desantowej i 22. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej. Wcześniej, w czerwcu, brały one udział w ćwiczeniu BALTOPS.

Filipiny nie chcą rosyjskich śmigłowców Mi-17

Władze Filipin potwierdziły, że rząd w Manili zerwał kontrakt z Rosją dotyczący zakupu 16 wielozadaniowych śmigłowców Mil Mi-17. Decyzja zapadła pod koniec czerwca, jednak dotychczas nie była upubliczniona.

Państwa arabskie chcą więcej amerykańskich systemów przeciwrakietowych

Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich pakietów uzbrojenia przeciwrakietowego. Ze względu na ciągle trwający konflikt w Jemenie, obydwa kraje są narażone na ataki, także z użyciem rakiet balistycznych, ze strony rebeliantów wspieranych przez Iran.

Tajlandia uruchamia środki na zakup samolotów F-35A

Niższa izba parlamentu Tajlandii przegłosowała projekt budżetu na 2023 rok. W dokumencie znalazł się zapis otwierający drogę do zakupu przez to państwo wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Wsparcie logistyczne greckich S-70B Seahawk

Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Grecji usług wsparcia eksploatacji wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin S-70B Seahawk.

Indyjska Marynarka Wojenna odebrała lotniskowiec Vikrant

Indyjska Marynarka Wojenna odebrała w stoczni Cochin Shipyard z Koczin lotniskowiec Vikrant. Jest to pierwszy okręt tej klasy zaprojektowany i zbudowany siłami lokalnego przemysłu okrętowego, a zarazem drugi we flocie Indii.

Kolejne armatohaubice Krab przygotowane do wysyłki na Ukrainę

Realizacja zawartego w czerwcu tego roku kontraktu z Ukrainą dotyczącego produkcji i dostaw trzech dywizjonowych modułów ogniowych 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab wchodzi w fazę realizacji. Pierwsza partia, licząca osiem dział, jest już przygotowywana do wysyłki.

US Navy wcieliła do służby nowy okręt desantowy

Fort Lauderdale na Florydzie Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przyjęła do służby najnowszy desantowy okręt transportowy-dok USS Fort Lauderdale.

Setki amerykańskich samolotów uziemione przez problemy z fotelami

Amerykańskie media poinformowały, że poszczególne dowództwa rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o uziemieniu znacznej liczby samolotów różnych typów.

Policyjny Black Hawk powrócił do kraju

Komenda Główna Policji poinformowała, że wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk zakończył działania gaśnicze na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, zaś następnego dnia maszyna wylądował na lotnisku Warszawa-Babice.

Usterki litewskich Boxerów

Podczas zorganizowanego przez Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej Dnia Przemysłu, omówiono możliwość zaangażowania litewskich firm w produkcję kołowych wozów bojowych Vilkas (lokalna wersja GTK Boxer), przy okazji ujawniając pewne problemy z tymi pojazdami.

Siódmy A330MRTT dla NATO-wskiej jednostki MMU

Koncern Airbus i agencja NSPA (NATO Support and Procurement Agency) poinformowali o odebraniu przez międzynarodową jednostkę MMU (Multinational Multirole Tanker-Transport Unit) siódmego wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego A330MRTT.

Pierwsze dwa samoloty Boeing E-3D Sentry przyleciały do Chile

27 i 29 lipca w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Arturo Merino Benitez w Santiago wylądowały dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Boeing E-3D Sentry zakupione przez Ministerstwo Obrony Chile w Wielkiej Brytanii.

Australia jednak nie dostanie okrętów podwodnych typu Virginia?

Część australijskich mediów poruszyło w minionym tygodniu powracający temat australijsko-amerykańsko-brytyjskiej umowy AUKUS, która ma doprowadzić do wyposażenia Królewskiej Marynarki Wojennej Australii w okręty podwodne o napędzie jądrowym.