Ponad dwa miliardy funtów na rozwój brytyjskich sił odstraszania jądrowego

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zawarło dwa kontrakty o łącznej wartości ponad 2 mld funtów związane z rozpoczęciem trzeciej fazy programu nuklearnego odstraszania i w jej ramach budowy strategicznych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Dreadnought.

Czy US Air Force wróci do ciężkiej artylerii przeciwlotniczej?

Amerykańskie media opublikowały informację o wniosku budżetowym Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki na rok podatkowy 2023, zawierającym m.in. postulat przyznania środków na opracowanie i przetestowanie działa samobieżnego zdolnego do zwalczania pocisków manewrujących.

Pociski SM-2 wzmocniły uzbrojenie duńskiej fregaty

Fregata Sił Morskich Królestwa Danii została uzbrojona w kierowane pociski przeciwlotnicze Standard SM-2, zaś 4 maja dokonała pierwszego strzelania z ich użyciem.

Pojazdy pancerne, drony i śmigłowce na pierwszej wystawie dla służb porządku w Kielcach

Opancerzony wóz taktyczny dla policji, specjalnie zaprojektowany do działania w trudnych warunkach operacyjnych w HSW, śmigłowce wsparcia dla formacji ratowniczych i bezpieczeństwa publicznego Leonardo, drony obserwacyjne i sprzęt łączności polowej Grupy WB, to hity organizowanej po raz pierwszy w tym roku przez Targi Kielce wystawy POLSECURE.

23. atomowy okręt podwodny typu Virginia zwodowany

W stoczni w Newport News w stanie Wirginia odbyła się operacja wodowania wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego New Jersey (SSN 796). 23. jednostki typu Virginia, a zarazem piątej najnowszej jego wersji Block IV.

Ostatni indyjski okręt podwodny typu Scorpène zwodowany

W stoczni Mazagon Dock Shipbuilders Limited w Mumbaju zwodowano okręt podwodny Vagsheer. To ostatnia jednostka typu Scorpène przeznaczona dla Bhāratīya Nau Senā, czyli Marynarki Wojennej Republiki Indii.

Boeing zmodyfikuje powietrzne tankowce KC-46A Pegasus

Amerykańskie media poinformowały, że korporacja Boeing pomyślnie zakończyła negocjacje z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczące przeprowadzenia modyfikacji samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus.

Zakończenie modernizacji brazylijskich Skyhawków

Brazylijska firma Embraer poinformowała o zakończeniu procesu modernizacji morskich samolotów bojowych McDonnel Douglas AF-1 Skyhawk, które są eksploatowane przez lotnictwo Marynarki Wojennej Brazylii.

Tajwan rozważa odkupienie od Stanów Zjednoczonych okrętów LCS

Wiceminister obrony Tajwanu Alex Poe poinformował, że władze tego kraju rozważają odkupienie z nadwyżek sprzętowych US Navy wielozadaniowych okrętów do działań przybrzeżnych klasy LCS (Littoral Combat Ships), które są stopniowo wycofywane z eksploatacji w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Ruszyła budowa HMS Venturer. Fregaty, której projekt stanowi bazę dla polskich Mieczników

W stoczni Babcock International w szkockim Rosyth położono stępkę przyszłej fregaty HMS Venturer. Będzie to prototyp serii jednostek typu 31, budowanych dla brytyjskiej Royal Navy, według projektu, który stanowi również bazę do zaprojektowania polskich Mieczników.

Globalne wydatki na obronność przekroczyły 2 bln dol.

Według najnowszego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI, Stockholm International Peace Research Institute), globalne wydatki na obronność w 2020 r. sięgnęły 2,113 bln dolarów amerykańskich. Jest to rekordowa kwota.

Brazylijczycy kupią kolejne Gripeny

W brazylijskiej bazie lotniczej Santa Cruz w pobliżu Rio de Janeiro odbyła się uroczystość formalnej prezentacji pierwszych dwóch seryjnych wielozadaniowych samolotów bojowych Saab F-39E Gripen należących do Força Aérea Brasileira.

Mariusz Błaszczak z wizytą w USA

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem.

Czy Chinook zwyciężył w Niemczech?

Dziennik Stuttgarter Zeitung poinformował, że według nieoficjalnych informacji, Federalne Ministerstwo Obrony zdecydowało się na wybór oferty koncernu Boeing w programie zakupu nowych ciężkich śmigłowców wielozadaniowych dla Bundeswehry.

Czeski szef sztabu zapoznał się z montażem śmigłowców H-1

Bell Textron poinformował, że w zakładach montażowych w Amarillo w Teksasie gościła delegacja Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej na czele z szefem Sztabu Generalnego generałem Alešem Opatą.

Saab otrzymał środki na dalszą modernizację Gripenów C/D

Szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z szwedzką agencją Försvarets materielverk (Agencja ds. Zamówień Obronnych) Ministerstwa Obrony Królestwa Szwecji dotyczącą kontynuacji programu rozwoju wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny JAS-39C/D Gripen, co ma poskutkować opracowaniem kolejnych odmian i wariantów modernizacyjnych. Umowa opiewa na kwotę 500 mln koron szwedzkich (ok. 48,5 mln euro).

Zabójcy lotniskowców. Rosyjskie krążowniki rakietowe projektu 1164

Siły morskie Federacji Rosyjskiej są obecnie cieniem minionej potęgi sowieckiego Wojenno-Morskowo Fłota (WMF). Pomimo wysiłków przemysłu stoczniowego i producentów uzbrojenia morskiego, Moskwa może sobie dziś pozwolić na seryjną budowę najwyżej korwet, choć i to nie wychodzi jej najsprawniej.

Pierwsze zestawy Jak z Jelcza dostarczone wojsku

Polska Grupa Zbrojeniowa i spółka Jelcz poinformowały o przekazaniu pierwszej partii sprzętu w ramach kontraktu na dostawę zestawów do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o kryptonimie Jak.