Partnerzy

Premier Morawiecki: zwiększymy moc fabryk amunicji

Polska zbrojeniówka uruchomi dodatkowe linie produkcji amunicji, przede wszystkim artyleryjskiej - potwierdził w poniedziałek w podkarpackich Zakładach Metalowych „Dezamet" premier Mateusz Morawiecki. Inwestycje dofinansuje UE.

Uranowy otwieracz czołgowych pancerzy

Żaden, nawet najtwardszy pancerz nie jest się w stanie oprzeć trafieniu pociskiem podkalibrowym z rdzeniem ze zubożonego uranu. Wdziałem skutki użycia takiej amunicji przeciwko czołgom Saddama w Bagdadzie – mówi gen Waldemar Skrzypczak b. dowódca wojsk lądowych.

Amerykańska amunicja dla Ukrainy

Prezydent Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość wynosi 350 mln dol.

MSBS Grot dla Ukrainy

Wicepremier i minister obrony narodowe Mariusz Błaszczak poinformował, że Fabryka Broni Łucznik-Radom zdobyła zamówienie na dostawę kolejnej partii karabinków MSBS Grot dla Ukrainy.

Dodatkowe miliardy funtów na zbrojenia. Wielka Brytania zwiększy wydatki

Wielka Brytania zwiększy w ciągu najbliższych dwóch lat wydatki obronne o około pięć miliardów funtów.

MQ-9 Reaper. Flagowy bezzałogowiec Sił Powietrznych USA

Rosyjskie myśliwce Su-27 przechwyciły nad Morzem Czarnym amerykańskiego bezzałogowca klasy MALE General Atomics MQ-9 Reaper. Co to za maszyna i jakie są jej zdolności?

Zmiany na globalnym rynku broni. Amerykanie w górę, Rosjanie w dół

Wyniki największych eksporterów i importerów broni na świecie doskonale pokazuje, gdzie znajdują się obecnie najbardziej zapalne regiony świata.

Rosyjskie Tomahawki. Pociski Kalibr atakują cele w Ukrainie

W nocnych atakach z 8 na 9 marca 2023 r. Rosjanie ponownie użyli pocisków Kalibr. Z podanych informacji wynika, że łącznie wystrzelili ich 48 sztuk.

Polskie zamówienia na broń budują eksportową potęgę Seulu

Korea Południowa stała się jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie. Przyczyniły się do tego m.in. rządowe zakupy Warszawy – twierdzi najnowszy "The New York Times".

Wiatraki ze Świdnika zbroją Australię

Australijskie Siły Obronne (ADF) zamówiły w Leonardo kolejne śmigłowce AW139 Leonardo, potwierdzając użyteczność i uniwersalny charakter włoskiego wiropłatu. W Australii różni operatorzy eksploatują już 60 maszyn AW139.

Izraelskie haubice i wyrzutnie rakiet osłonią Danię

Firma Elbit Systems dostarczy samobieżne armatohaubice kal. 155 mm Atmos i systemy rakietowe ziemia – ziemia Puls z różnymi wariantami pocisków niekierowanych i kierowanych o maksymalnym zasięgu 300 km „ jednemu z krajów członkowskich NATO" - poinformował izraelski prywatny koncern zbrojeniowy.

Lockheed Martin wchodzi do „Wisły” w Grudziądzu

Ważne komponenty do superrakiet PAC -3 MSE firmy Lockheed Martin, przeznaczonych do systemu Patriot, będą produkowały w Grudziądzu Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z grupy PGZ. Właśnie podpisano w tej sprawie kontrakt wart 7 mln zł (1,5 mln dol).

Francja zwiększa produkcję amunicji

Francuski minister obrony Sébastien Lecornu przedstawił założenia planu, który ma doprowadzić do zwiększenia produkcji amunicji.

Wiecej stingerów dla Ukrainy. Amerykanie zwiększają produkcję

Wojna w Ukrainie zweryfikowała potrzeby, jakie musi spełnić przemysł zbrojeniowy. Wysokie zużycie sprzętu wymusza wzrost produkcji.

Zakończenie produkcji samolotów F/A-18 E/F Super Hornet

Boeing planuje zakończenie produkcji myśliwców F/A-18 E/F Super Hornet. Ostatnie maszyny, zgodnie z przedstawionym planem, opuszczą fabrykę w 2025 r.

Malezja przedstawiła plan budżetu obronnego

Władze Malezji przedstawiły budżet obronny na 2023 r. Planowane wydatki mają wzrosnąć o 10 proc. w ujęciu rok do roku.

Singapur zwiększa zamówienie na F-35

Ministerstwo Obrony Singapuru podjęło decyzję o zwiększeniu zamówienia na wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning II o kolejnych osiem maszyn.

6 proc. PKB na zbrojenia. Globalny wyścig przyspiesza

Singapur przedstawił budżet obronny na 2023 r. Projekt zakłada znaczny wzrost wydatków.