Partnerzy

Skuteczna obronność wymaga integracji danych

Kluczem do osiągnięcia przewagi stała się zdolność do pozyskiwania danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, a następnie ich szybkiego przetwarzania i dostarczania do dowódców oraz żołnierzy – mówi generał Mary A. Legere, dyrektorka zarządzająca w Accenture Global Defense.

Jak nie kupiliśmy amunicji u Niemca, czyli… fabryki w Polsce, głupcze

Żadna firma w Polsce nie ma dziś zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm. A potrzebujemy wypełnić magazyny milionem sztuk. Po fiasku kontraktu z niemieckim koncernem Rheinmetall i zmarnowaniu czasu przez PiS, trwa gra o budowę fabryki nad Wisłą.

Jesteśmy wszędzie, gdzie funkcjonuje hydraulika

To dzięki świetnemu zespołowi i automatyzacji jesteśmy największym w Polsce producentem hydrauliki siłowej. Rozwijamy nie tylko produkcję cywilną, ale i w obszarze obronnym – mówi Piotr Bernaś, dyrektor operacyjny Ponar Wadowice.

Marek Kutarba: Czy Żelazna Kopuła zawiodła Izrael?

Atak Iranu na Izrael z użyciem setek rakiet balistycznych wywołał dyskusję na temat skuteczności izraelskich systemów obrony przeciwlotniczej, w tym słynnej Żelaznej Kopuły. Czy krytyka tego systemu jest uzasadniona?

Dla bezpieczeństwa i gospodarki – MSPO 2024

Historyczny i rekordowy, tak w dwóch słowach można podsumować 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. 769 wystawców zaprezentowało najnowsze osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa, potwierdzając status MSPO jako jednego z trzech najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie.

MON podpisuje offset za miliard złotych. Chodzi o śmigłowce Apache

Resort obrony podpisał dwie umowy offsetowe na transfer technologii, które są związane z nadchodzącym pozyskaniem śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache.

Lada chwila rząd podpisze megakontrakt o wartości 40 miliardów złotych

Za tydzień Ministerstwo Obrony Narodowej ma podpisać umowę na zakup 96 śmigłowców AH-64 Apache produkowanych przez amerykańskiego Boeinga. Jej wartość to ponad 40 mld zł.

Jak sfinansować wielkie inwestycje w zbrojeniówkę? To na razie niewypał

Wraca pomysł, by spółki Skarbu Państwa inwestowały w zbrojeniówkę. Tym razem w sprawę może być zaangażowane PZU. Z kolei w PGZ rozważane jest utworzenie nowego funduszu inwestycyjnego.

Zachodnie koncerny zarabiają krocie na pomocy Zachodu dla Ukrainy

Militarna pomoc państw Zachodu nie tylko radykalnie zwiększa szanse obrońców Ukrainy w starciu z rosyjskimi żołnierzami. Dzięki niej dynamicznie rosną też przychody i zyski zachodnich koncernów zbrojeniowych.

Gra o amunicję pełna fajerwerków. Kto będzie ją produkować w Polsce?

Grupa Niewiadów przy potencjalnej produkcji amunicji artyleryjskiej stawia na współpracę z partnerami z Indii i Szwecji. Tymczasem państwowo-prywatna współpraca w spółce Polska Amunicja wydaje się kończyć.

Odpalanie eksportu zbrojeniówki. Rusza wielka promocja polskiego arsenału

Dziś zostanie upubliczniony katalog produktów polskiej zbrojeniówki i przemysłu bezpieczeństwa. To ma być narzędzie do promocji eksportu.

Konsekwentnie realizowana strategia kluczem do sukcesu

Grupa przeżywa bardzo dynamiczny wzrost będący pochodną konsekwentnej realizacji naszej strategii rozwoju we wszystkich domenach – mówi Marcin Kubica, zastępca dyrektora generalnego Grupa WB.

MSPO jeszcze się rozrośnie

Salon przemysłu obronnego w Kielcach to doskonała okazja do prezentacji oferty polskich firm przed światem. Przecież nasi producenci często nie mają takich zasobów, żeby aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach targowych w różnych zakątkach globu. W dodatku nasi wojskowi czy przedstawiciele sektora obronnego właśnie w Kielcach mogą zobaczyć, co oferują najwięksi – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. I zapowiada, że w 2026 roku dzięki budowie nowej hali MSPO będzie jeszcze większą imprezą.

Pratt & Whitney rozważa rozszerzenie działalności w Polsce

Od 50 lat napędzający F15 i F16 silnik F100 jest stale modernizowany i ma potencjał do dalszego rozwoju. To najlepszy wybór jeśli chodzi o myśliwiec F15, w tym jego najnowsze warianty, takie jak F15 EX – mówi Jessica Villardi, vice president of Fighter & Mobility programs for Pratt & Whitney’s Military Engines business.

Nowe technologie w służbie wojska

Prowadzimy bardzo dużo prac na kamuflażami multispektralnymi. Doskonale wiemy, że jest to niezwykle ważny aspekt dla żołnierza, która gwarantuje jego bezpieczeństwo - mówi Anna Zygan, Head od International Sales, Miliken.

Mundur to system

Mundury i sprzęt, który jest w stanie zamaskować sylwetkę żołnierza, są tak samo ważne jak noszenie hełmu - mówi gen. Ben Hodges, były dowódca US Army w Europie.

Prezes Polskiej Amunicji: Na fabrykę amunicji od 1,5 do 2,5 mld zł

Sygnały ze strony ARP są takie, że chęć uczestniczenia agencji w spółce Polska Amunicja gaśnie – mówi Paweł Poncyljusz, prezes Polskiej Amunicji.

Rekordowe targi obronne w Kielcach

Za sprawą 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce staną się innowacyjnym centrum bezpieczeństwa. Swój sprzęt zaprezentuje 769 firm z 34 krajów.