Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne

Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.

Publikacja: 15.02.2023 13:25

Armatohaubica 155 mm Krab.

Armatohaubica 155 mm Krab.

Foto: MON

Dokapitalizowanie obejmie HSW o całe konsorcjum spółek skupionych wokół podkarpackiego centrum artylerii – obiecał w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pierwsza transza państwowych pieniędzy na wzmocnienie huty ma sięgnąć 600 mln zł. W ślad za tym pójdzie kolejne wsparcie w wysokości 1 mld 200 mln zł, w tym m.in. 100 mln zł na dokapitalizowanie związanej z HSW spółki Autosan z Sanoka w której, jak stwierdził premier - powstawać będą przyszłe polskie niszczyciele czołgów.

Premier podkreślił na konferencji prasowej, że "polskie państwo dokonuje ogromnych zamówień w polskich zakładach, w polskich fabrykach, tam gdzie tradycja produkcji broni była największa, ale również tam, gdzie ta tradycja była zanikająca lub nie było jej wcale".

- Tworzymy nowy, potężny potencjał produkcji (uzbrojenia) w kraju. Dokapitalizujemy, dajemy kapitał z budżetu państwa polskiego do rodzimych fabryk, do polskich zakładów produkcji – powtarzał Morawiecki. Premier podkreślał, że jest to możliwe, dzięki „silnym finansom publicznym i uzdrowieniu budżetu".

Nowe wyzwania dla Autosanu

Huta Stalowa Wola (obecnie w składzie PGZ) to jeden z największych i najważniejszych zakładów przemysłu zbrojeniowego w kraju. W zakładzie powstają m.in. armatohaubice Krab, potwierdzające dziś swoją jakość w Ukrainie, wyrzutnie rakiet Langusta oraz samobieżne moździerze 120 mm Rak. W nieodległej przyszłości w HSW budowane będą także nowej generacji bojowe wozy piechoty Borsuk, które zastąpią w polskiej armii przestarzałe poradzieckie wozy BWP-1. Obecnie trwają testy nowej konstrukcji.

Aleksander Zieliński

Dodatkowe pieniądze z budżetu na wsparcie odbudowanego już w znacznym stopniu sanockiego Autosanu pozwolą na przyspieszenie konwersji firmy na zakład zbrojeniowy – w zeszłym roku podczas MSPO w Kielcach zapowiadano iż w spółce z Sanoka ulokowana będzie produkcja Warana najnowszego wielozadaniowego samochodu opancerzonego o wysokiej mobilności potrzebnego w roli wozu dowodzenia czy bliskiego rozpoznania w polskiej artylerii.

Wsparcie dla Ukrainy

Dziś kilkanaście przekazanych Ukrainie stalowowolskich armatohaubic Krab doskonale sprawdza się w boju nad Dnieprem, a zakontraktowana przez Kijów dostawa 56 kolejnych dalekosiężnych haubic za ok. 2,7 mld zł do broniącej się Ukrainy, stanowi największe obecnie zamówienie eksportowe w rodzimej zbrojeniówce.

HSW szykuje się do znaczącego zwiększenia swojego potencjału. Dokupiono już 37 ha terenów pod przyszłe hale i specjalistyczne montownie.

Eksperci nie mają wątpliwości potrzeby są ogromne. Realizacja już zawartych kontraktów na superdziała z HSW dla Sił Zbrojnych RP przewiduje kolejne dostawy kilkudziesięciu haubic i nowoczesnych moździerzy, a do tego wart miliardy eksport haubic na Wschód Kijowa, oznacza dla załogi huty pełną mobilizację. By zdążyć z realizacją obecnych i planowanych zamówień podkarpacka firma z korzeniami w przedwojennym COP, zaczyna wyścig z czasem. Pomóc w zwiększeniu tempa produkcji ma budowa kolejnych hal i wyposażenie ich w cyfrowe obrabiarki i zautomatyzowane linie technologicznie.

Wyrzutnie Patriot z Podkarpacia

A przecież pierwsza faza gruntownej modernizacji infrastruktury podkarpackiej artyleryjskiej zbrojowni dopiero co się zakończyła - w jej ramach stworzono jedną z najnowocześniejszych w Europie lufowni.

– Specjalistyczny zakład może wytwarzać z wykorzystaniem licencyjnych, niemieckich technologii najwyższej klasy lufy armatnie o kalibrze od 30 mm do 155 mm – przypomina Jerzy Reszczyński ekspert w dziedzinie artylerii.

Maciej Nędzyński/CO MON

W pierwszym etapie modernizacji firmy gruntownie przebudowano halę „Wisła" i inne obiekty w których powstają m.in. wyrzutnie systemu antyrakietowego „Patriot" a także spawane są przez automaty i roboty przemysłowe pancerne korpusy wozów bojowych i artyleryjskich podwozi. W ostatnich latach huta znacząco rozwinęła też swoje zaplecze badawczo - rozwojowe. Dziś skupia ono 150 konstruktorów , badaczy i wyspecjalizowanych technologów - to mocny zespół wyodrębniony z liczącej ponad 900 osób załogi i oczko w głowie zarządu HSW. Biuro projektów i badań ma do dyspozycji osprzęt informatyczny i diagnostyczny najnowszej generacji, np. jeden z największych w tej części świata zestaw rentgenowski do sprawdzania jakości połączeń wielkogabarytowych konstrukcji spawanych ze stali pancernej .

Od Borsuka po bezzałogowe gladiusy

Nowy prezes HSW Jan Szwedo ma świadomość, że planowane właśnie inwestycje w podkarpackim centrum artyleryjskim mają „uzbroić" technologicznie stalowowolskie zakłady na kolejne dekady i wzmocnić je przed planowanym przyspieszeniem realizacji nowych obronnych projektów. Nie lada wyzwaniem będzie uruchomienie prawdopodobnie w przyszłym roku seryjnej produkcji najnowszego bojowego wozu piechoty „Borsuk". Na przechodzący właśnie finalne próby bwp całkowicie polskiej konstrukcji czeka od dawna armia - nowa broń ma zastąpić na pierwszej linii eksploatowane wciąż w Wojskach Lądowych niemal sześćdziesięcioletnie, przestarzałe bewupy rosyjskiej konstrukcji.

BWP Borsuk

BWP Borsuk

Leszek Chemperek CO/MON

W halach rozbudowywanego konsorcjum HSW powinny znaleźć się też maszyny w tym cyfrowe automaty do wytwarzania komponentów do nowych produktów, m.in. artyleryjskich wozów dowodzenia, produkcji i integracji bezzałogowych wież bojowych do pojazdów pancernych, a także podwozi i platform bazowych dla przyszłych niszczycieli czołgów (program Ottokar-Brzoza), czy wyrzutni dronów rozpoznawczo – uderzeniowych systemu „Gladius".

Dokapitalizowanie obejmie HSW o całe konsorcjum spółek skupionych wokół podkarpackiego centrum artylerii – obiecał w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pierwsza transza państwowych pieniędzy na wzmocnienie huty ma sięgnąć 600 mln zł. W ślad za tym pójdzie kolejne wsparcie w wysokości 1 mld 200 mln zł, w tym m.in. 100 mln zł na dokapitalizowanie związanej z HSW spółki Autosan z Sanoka w której, jak stwierdził premier - powstawać będą przyszłe polskie niszczyciele czołgów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami