Reklama
Rozwiń

Bojowe wozy piechoty Bradley dla Ukrainy?

Agencja informacyjna Bloomberg opublikowała informację, że władze Stanów Zjednoczonych rozważają przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy bojowych wozów piechoty M2 Bradley.

Publikacja: 05.01.2023 14:38

Waszyngton podobno rozważa przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy bojowych wozów piechoty rodziny M2.

Waszyngton podobno rozważa przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy bojowych wozów piechoty rodziny M2.

Foto: US Army National Guard/Sgt. Tara Fajardo Arteaga

Kolejny raz źródłem tych informacji mają być anonimowi pracownicy amerykańskiej administracji. We wrześniu pojawiła się podobna zapowiedź odnośnie czołgów Abrams, ale dotąd nie ogłoszono oficjalnie nawet planów ich przekazania. Same źródła Bloomberga zresztą podkreślają, że decyzja jeszcze nie zapadła, nie jest więc znany żaden choćby wstępny kalendarz ewentualnych dostaw. Samo przekazanie Bradleyów stanowiłoby pewną rewolucję na dwóch polach. Nie jest to wprawdzie pojazd dorównujący nowszym konstrukcjom i nic dziwnego ‒ bojowy wóz piechoty M2 ma już na koncie 40 lat służby. W tym czasie pojazdy tej rodziny poddano licznym modyfikacjom i kilku zasadniczym modernizacjom, ale starsze wersje, a zapewne takie mogłaby ewentualnie otrzymać Ukraina, dzieli przepaść od współczesnych konstrukcji, takich jak: KF41 Lynx czy najnowsze wersje ASCODa czy CV90 (ten pierwszy wóz jest zresztą jednym z pojazdów oferowanych US Army w ramach poszukiwań następcy Bradleya). Mimo to, dla ukraińskich batalionów zmechanizowanych byłaby to istotna nowość. Przede wszystkim Bradley to zachodnia logistyka. Z eksploatacją setek posowieckich BMP-1 i BMP-2 (oraz nielicznych pojazdów innych typów, głównie zdobycznych) Siły Zbrojne Ukrainy mają coraz większy problem ze względu na wyczerpujące się zapasy niektórych asortymentów części zamiennych, bowiem pojazdy te nie są od dawna produkowane w państwach obecnie należących do świata zachodniego (np. BMP-2/BVP-2 był produkowany na licencji w Czechosłowacji). Podobnie rzecz ma się z amunicją sowieckich typów do armat 73 mm 2A28 i 30 mm 2A42, która co prawda jest w kilku państwach produkowana seryjnie, ale zdolności wytwórcze są znacząco niższe niż ukraińskie potrzeby wojenne. Z bojowym wozem piechoty Bradley tego problemu nie ma – Amerykanie dysponują ogromnymi zapasami części, a amunicja 25×137 mm do armat M242 jest wytwarzana przez kilku zachodnich producentów. Drugą istotną zmianą byłoby przełamanie kolejne bariery psychologicznej i politycznej. Dotychczas Ukraina nie otrzymała żadnego względnie nowoczesnego wozu bojowego opracowanego i wyprodukowanego na Zachodzie (a przynajmniej w państwach „starego" Zachodu). Bradley byłby pierwszym takim pojazdem, co stanowiłoby nie tylko rozpoczęcie nowej praktyki, ale i przełamanie schematu deklarowanego przez m.in. niemieckich polityków, stojących na stanowisku, jakoby państwa NATO wspólnie podjęły decyzję o niewysyłaniu czołgów podstawowych i bojowych wozów piechoty konstrukcji zachodniej na Ukrainę.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay