Umowa to efekt duńsko-holenderskich działań, których celem jest dozbrojenie walczącej Ukrainy w czołgi Niemieckiej produkcji.

Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, władze obu krajów zdecydowały się dołączyć do międzynarodowej koalicji, która przekazuje czołgi Leopard Ukrainie. Pomysł był taki, by kupić czołgi od niemieckiego koncernu, które następnie trafią na wschód. Wspomniana umowa to właśnie pierwszy krok do tego, by Kijów otrzymał ciężki sprzęt opłacony przez Holandię i Danię.

Ile będzie kosztowało wspomniane 14 czołgów Leopard 2A4? Dokładnej kwota transakcji nie została podana. Wskazano jednak, że wyrażona ona jest w "dolnym" zakresie setek milionów euro. Można więc spekulować, że mówimy tuta o kwocie w okolicach właśnie 100 mln euro.

To co wiemy na pewno, to kiedy wspomniane maszyny trafią na Ukrainę. Dostawy pierwszych ze wspomnianych czternastu maszyn rozpoczną się w styczniu przyszłego roku, a zakończą pod koniec.

Warto także zaznaczyć, że czołgi wysyłane na Ukrainę w ramach duńsko-holenderskiej inicjatywy nie pochodzą z zasobów danych krajów. Przekazywane maszyny są obecnie własnością niemieckiego koncernu Rheinmetall, który skupuje je od wycofujących je użytkowników.