Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie pocisków rakietowych GLSDB

Tak przynajmniej podała 28 listopada agencja informacyjna Reuters , która utrzymuje, że to Boeing Defense, Space & Security (DSS) zwrócił się z taką inicjatywą do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Publikacja: 02.12.2022 16:39

Wizja odpalenia GLSDB z wyrzutni M270 MLRS. Dobrze widoczna doczepiona w charakterze głowicy bojowej

Wizja odpalenia GLSDB z wyrzutni M270 MLRS. Dobrze widoczna doczepiona w charakterze głowicy bojowej bomba SDB.

Foto: Saab

Reuters twierdzi, że widział dokumenty, wg których Boeing DSS deklaruje, że już wiosną przyszłego roku mógłby zacząć dostawy Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) dla Ukrainy.

Reuters utrzymuje, że to Boeing Defense, Space & Security zwrócił się z taką inicjatywą do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Reuters twierdzi, że widział dokumenty, wg których Boeing DSS deklaruje, że już wiosną przyszłego roku mógłby zacząć dostawy Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) dla Ukrainy. Dokumenty miały widzieć i przeanalizować jeszcze trzy inne osoby, oczywiście anonimowe, zaznajomione ze sprawą. Boeing DSS ma oczekiwać, że cały zakup zostanie wyłączony spod procedury ustalania najkorzystniejszej rynkowo ceny z punktu widzenia kupującego, czyli Pentagonu. Inny słowy, Pentagon w ciemno zaakceptuje cenę GLSDB podaną przez Boeinga. W ramach tej samej umowy przyjemniej sześciu różnych poddostawców musiałoby przyśpieszyć realizację złożonych u nich zamówień. Niewykluczone, że cała historia jest prawdziwa.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego