Jak poinformowała stacja telewizyjna Sky News, władze w Londynie przymierzają się do przekazania Ukrainie ciężkiego sprzętu. Z wstępnych informacji wynika, że Wielka Brytania prowadzi rozmowy dotyczące przekazania 10 czołgów Challenger 2.

Trzeba jednak zaznaczyć, że decyzja nie została jeszcze podjęta. Rozmowy trwają, a ich wynik poznamy najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jeśli jednak zakończą się pozytywnie mogą stać się pierwszym krokiem, która przetrze i otworzy drogę do znacznie większych dostaw czołgów produkcji Zachodniej dla Ukrainy.

- To zachęci innych, by także podjęli decyzję o przekazaniu posiadanych czołgów dla Ukrainy – cytuje własne źródło stacja Sky News.

Od wybuchu konfliktu Ukraina otrzymała z zachodu w ramach pomocy wojskowej ponad 300 czołgów. Trzeba jednak zaznaczyć, że były to wyłącznie wozy z radzieckim rodowodem, które znajdowały się na wyposażeniu państw NATO. Największym dostawcą jest Polska, która wysłała na wschód ponad 250 czołgów T-72M/M1/M1R, a także – wg. niepotwierdzonych informacji – także nowocześniejsze PT-91.