Polskie Leopardy 2 pojadą na Ukrainę

Prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania we Lwowie w formacie Trójkąta Lubelskiego z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zalenskim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdem, poinformował, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2.

Publikacja: 11.01.2023 16:41

Leopard 2A4

Leopard 2A4

Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna

Spekulacje na temat przekazania Ukrainie czołgów produkcji zachodniej powoli dobiegają końca. Przypomnijmy. W ubiegłym tygodniu, na fali informacji o przekazaniu Ukrainie m.in. bojowych wozów piechoty M2 Bradley przez USA, niemieckich bojowych wozów piechoty Spz Marder oraz wreszcie pojazdów rozpoznawczych AMX-10RC, nazywanych w wielu publikacjach medialnych "lekkimi czołgami", przez Francję pojawiły się także głosy, że wśród decydentów krajów NATO pada jeden z ostatnich bastionów na "nie", jakim była niechęć do przekazania najcięższego sprzętu, czyli czołgów zachodniej produkcji.

Jako pierwsza krok taki miała deklarować właśnie Polska. W publikacji „Wall Street Journal" dziennik, powołując się na słowa Sławomira Dębskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wskazywał, że „Polska posiada ponad 240 czołgów Leopard 2 w różnych wersjach i zgodnie z obecnymi planami wszystkie mają trafić do Ukrainy”.

Dziś powyższe słowa, przynajmniej w części, potwierdził przebywający we Lwowie prezydent Andrzej Duda. Stwierdził, że „Kompania czołgów Leopard dla Ukrainy zostanie przekazana w ramach budowania koalicji międzynarodowej. Taka decyzja jest już w Polsce”.

Co to oznacza? Szczegóły nie są jeszcze znane i nie mówimy tutaj o takich kwestiach jak kiedy i jakie czołgi, ale nawet także ile. Nie wiemy np. czy prezydent mówi o polskiej kompanii czołgów, która liczy 14 wozów, czy liczymy według systemu organizacji Ukrainy, gdzie kompania liczy 10 wozów. To co jednak wyraźnie przebija się w wypowiedzi prezydenta Dudy, to stwierdzenie o „budowaniu koalicji międzynarodowej". To może oznaczać, że polskie władze wprawdzie decyzję podjęły i są gotowe wysłać polskie Leopardy 2 do Ukrainy, jednak nie są skłonne robić to samodzielnie. Już wcześniej premier Mateusz Morawiecki pytany o tę kwestię mówił, że „prowadzi rozmowy razem z panem prezydentem, w celu zbudowania szerszej koalicji państw, która mogłaby przekazywać nowoczesny, ciężki sprzęt".

- My sami naszych czołgów nie zamierzamy przekazywać, bez szerszej koalicji – mówił.

Pozostaje teraz czekać, na odpowiedź polskich koalicjantów.

Co może przekazać Polska. Obecnie na stanie Sił Zbrojnych RP znajduje się 247 czołgów Leopard 2. 105 wozów z tej liczby reprezentuje standard 2A5. Pozostałe 142 maszyny to w większości wozy starszej wersji A4. W większości, ponieważ obecnie prowadzony jest wielki program ich modernizacji do standardu 2PL/PLM1 i część z tych maszyn ma go już za sobą.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego