Pierwsza transza JLTV już na Litwie

Na Litwę dotarła kolejna partia 50 opancerzonych samochodów Oshkosh JLTV.

Antyrakietowa baza w Redzikowie gotowa

W piątek gotowość operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa USA w Redzikowie nad Bałtykiem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w naszym kraju.

Przeciwlotnicze mistrale od Francji po Estonię i Węgry

5 armii krajów partnerskich - Francji, Belgii, Cypru, Estonii i Węgier - wspólnie zakontraktuje w MBDA zakupy rakietowego systemu przeciwlotniczego Mistral 3. To najnowsza wersja broni wyposażona w naprowadzane na podczerwień pociski – kiedyś oferowane także polskim siłom zbrojnym.

Startują lotnicze manewry NATO. Codziennie 800 lotów cywilnych odwołanych lub opóźnionych

W poniedziałek 12 czerwca rozpoczną się lotnicze manewry NATO. Ćwiczenia, które odbędą się głównie nad Niemcami i Czechami, zahaczą także o Polskę. Weźmie w nich udział 250 samolotów z 25 z 30 krajów członkowskich Sojuszu. Wojsko ćwiczy scenariusz pomocy na podstawie artykułu 5. NATO.

Dania planuje zwiększyć wydatki obronne

Władze Danii zapowiedziały, że planują do 2030 r. osiągnąć cel NATO jakim jest przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność.

Amerykańscy „Żniwiarze" nie spuszczą wzroku ze wschodniej granicy

Amerykańskie superdrony dalekiego rozpoznania zdolne także do misji uderzeniowych MQ-9 Reaper będą obserwować naszą wschodnią granicę. Gotowi do zwiadowczej służby legendarni „żniwiarze" są już w Polsce.

Leopard 2 wygrywa w Norwegii

Leopard 2A7NO będzie następcą służących obecnie w Norwegii czołgów Leopard 2 A4NO. Niemiecka konstrukcja pokonała w konkursie koreański czołg K2.

Holenderskie F-35 wylądowały w Malborku

Osiem holenderskich wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II rozpoczyna służbę w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Polska złożyła wniosek ws. przekazania Leopardów 2 dla Ukrainy

Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę - poinformował na twiterze wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Leopardy pozostaną w klatce. Niemcy nie podjeli decyzji o przekazaniu czołgów

Spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, które miało miejsce w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech, nie przyniosło rozstrzygnięcia najbardziej drażliwej kwestii ostatnich tygodni. Dostaw czołgów Leopard dla Ukrainy.

Kanada wybiera „niewidzialny" supermyśliwiec F-35

Sąsiad USA będzie jednym z największych użytkowników tych samolotów na świecie. Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne potwierdziły zakup 88 wielozadaniowych maszyn piątej generacji w podstawowej wersji F-35 A Lightning II.

Czesi odebrali pierwszy czołg Leopard 2A4

21 grudnia Siły Zbrojne Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR) odebrały pierwszy czołg Leopard 2A4, przekazany przez Republikę Federalną Niemiec w ramach rządowego mechanizmu Ringtausch.

„Lucky Lübeck" wycofana. Niemieckie fregaty typu 122 przeszły do historii

W Marinearsenal w Wilhelmshaven odbyła się ceremonia ostatniego opuszczenia bandery na fregacie Lübeck. Wraz z tym faktem, historia jednostek typu 122 w Marynarce Wojennej Republiki Federalnej Niemiec dobiegła końca.

Niemcy zakupią samoloty Lockheed Martin F-35

Komisja ds. budżetu Bundestagu zatwierdziła przyznanie środków na zakup wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Słowacja zamówiła w Szwecji bojowe wozy piechoty CV90 MkIV

Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej zawarło z rządem Królestwa Szwecją międzyrządową umowę dotyczącą zakupu bojowych wozów piechoty CV90 MkIV.

Opóźnienia w przyspieszaniu odbudowy Bundeswehry?

Na niemieckim portalu merkur.de ukazał się wywiad z Ralfem Ketzelem, prezesem i dyrektorem generalnym firmy Krauss-Maffei Wegmann, współprodukującej m.in. czołgi Leopard 2 oraz inne wozy bojowe i pojazdy wojskowe (bwp Puma, trasportery Boxer), a także systemy artyleryjskie (PzH2000).

Niemal 860 mld dol. budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych

Połączone Komisje Sił Zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów ogłosiły osiągnięcie porozumienia w sprawie Ustawy o budżecie obronnym NDAA (National Defense Authorization Act) na rok podatkowy 2023.

Bundeswehra bez amunicji (i nie tylko)

Na niwie wojskowej mijający tydzień w Niemczech zdominowały dyskusje o zapasach amunicji Bundeswehry, a właściwie ich braku.