Pocisk Brimstone zdobyty przez Rosjan

Na początku maja Siły Zbrojne Ukrainy zaczęły skutecznie niszczyć cele po rosyjskiej stronie frontu za pomocą przekazanych przez Wielką Brytanię kierowanych pocisków rakietowych MBDA Brimstone.

Czas na odbudowę Bundeswehry. Niemcy usprawnią system zakupów sprzętu

Wicedyrektor BAAINBw Annette Lehnigk-Emden przedstawiła Komisji Budżetowej Bundestagu plan reform procesu zamówień uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Bundeswehry. Ma to być jeden z elementów odbudowy Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Zespół okrętów NATO zawinął do Świnoujścia

Do Portu Wojennego w Świnoujściu weszła Standing NATO Maritime Group One (SNMG1), czyli Stała Grupa Morska NATO nr 1. Nieco wcześniej w Gdyni zacumował amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.

Niszczyciel US Navy USS Gravely zawinął do Gdyni

Do portu w Gdyni zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely (DDG 107) Jest to 57. okręt typu Arleigh Burke w ogóle i 29. zbudowany w ramach zmodyfikowanego projektu trzeciej serii (Flight IIA).

F-16 w nagrodę za pomoc Ukrainie

Amerykańskie media, bazując na nieoficjalnych informacjach pochodzących z Kongresu Stanów Zjednoczonych, informują o możliwości nowego otwarcia w relacjach na linii Waszyngton – Ankara.

Chrzest niemieckiej korwety Köln

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu korwety Köln zbudowanej dla Deutsche Marine. To pierwsza jednostka typu K130 drugiej serii.

Lockheed Martin zawarł umowę na produkcję sprzętu ósmej baterii systemu THAAD

Korporacja Lockheed Martin poinformowała o podpisaniu umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczące uruchomienia produkcji wyposażenia niezbędnego do sformowania ósmej baterii systemu przeciwrakietowego THAAD w strukturach amerykańskich wojsk lądowych.

F-35A ochronią Alaskę

wydział prasowy Bazy Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Eielson na Alasce poinformował o zakończeniu procesu przezbrojenia 354. Skrzydła Myśliwskiego, którego macierzystym lotniskiem jest właśnie ta baza, z samolotów F-16C/D na F-35A.

Nowe zdolności US Navy. USS Tripoli może być lotniskowcem

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zakończeniu praktycznych prób koncepcji uzupełnienia grup uderzeniowych US Navy lekkimi lotniskowcami.

Kamienie milowe programu lotniskowców. Rusza budowa USS Enterprise

Położono stępkę przyszłego USS Enterprise, trzeciego lotniskowca atomowego typu Gerald R. Ford, zaś US Navy ogłosiła, że jednostka prototypowa osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

Rotacja w ramach Baltic Air Policing

30 marca Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej poinformowało, że w ramach planowanej rotacji międzynarodowej misji NATO Baltic Air Policing przestrzeń powietrzna Litwy, Łotwy i Estonii od 1 kwietnia będzie chroniona przez wydzielone kontyngenty lotnicze czterech państw NATO.

Rakiety w amerykańskiej bazie w Redzikowie gotowe do testów

Amerykańska baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie pod Słupskiem wybudowana kosztem blisko 850 mln dol. jest już obsadzona załogą US Navy, dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w odpowiednie pociski przechwytujące. Najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu odbędą się pierwsze testy antybalistycznego systemu - dowiedział się Radar.

Grecja kupuje fregaty FDI HN

24 marca, na pokładzie zacumowanego w Atenach okrętu-muzeum, krążownika pancernego Georgios Averof, przedstawiciele rządów Republiki Grecji i Republiki Francuskiej zawarli dwie umowy na dostawy uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Republiki Greckiej.

Francuskie myśliwce lecą do Grecji

W Grecji doszło do podpisania, zapowiadanej od pewnego czasu, umowy międzyrządowej pomiędzy rządami Republiki Greckiej i Republiki Francuskiej.

Ukraiński atak na port w Berdiańsku. Płoną rosyjskie okręty desantowe

Na zacumowane w okupowanym porcie w Brediańsku nad Morzem Azowskim okręty desantowe Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej spadły ukraińskie pociski balistyczne. Atak był skuteczny.

Najnowszy amerykański bombowiec rozpoczął próby naziemne

Korporacja Northrop Grumman poinformowała o zakończeniu montażu pierwszego egzemplarza bombowca strategicznego B-21A Raider i rozpoczęciu jego prób naziemnych.

Przyspieszenie poszukiwań następcy Stingera. Szansa dla polskiego Pioruna?

Dwaj członkowie Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów (izba niższa amerykańskiego parlamentu), Adam Smith (Partia Demokratyczna) i Michael Rogers (Partia Republikańska) wystosowali list do sekretarza obrony USA Lloyda Austina i szefa Kolegium Szefów Połączonych Sztabów gen. Marka Milleya.

Położono stępkę ostatniej korwety K130 dla Deutsche Marine

W stoczni Naval Vessels Lürssen Peene Werft w Wolgaście koło Świnoujścia położono stępkę przyszłej korwety Lübeck, ostatniej z drugiej piątki okrętów typu K130 przeznaczonych dla Marynarki Wojennej Republiki Federalnej Niemiec.