Partner merytoryczny

Partnerzy

Na pokładzie desantowca USS Gunston Hall

Dla amerykańskiego okrętu, który ma być wycofany ze służby w przyszłym roku, pobyt na Bałtyku będzie najprawdopodobniej ostatnim dalekim rejsem operacyjnym.

Amerykanie wycofali ze służby kolejny krążownik rakietowy

W Norfolk w stanie Wirginia odbyła się uroczystość wycofania ze służby w US Navy krążownika rakietowego USS Monterey (CG 61). Jest to drugi, w ciągu ostatnich tygodni, okręt typu Ticonderoga, który zakończył służbę.

Niemcy odtworzą zdolności bojowe?

Minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht zapowiedziała znaczące wzmocnienie Bundeswehry.

Polski wyścig zbrojeń z koreańskim akcentem

W ostatnim tygodniu sierpnia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w Morągu umowy wykonawcze na zakup tysiąca czołgów i ponad 600 samobieżnych armatohaubic 155 mm od Korei Południowej.

Atomowy okręt podwodny HMS Anson wcielony do Royal Navy

W stoczni BAE Systems w Kumbrii oddano do eksploatacji w Królewskiej Marynarce Wojennej najnowszy szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym HMS Anson (S 123).

Czechy jeszcze w tym roku odbiorą pierwsze Leopardy 2A4

Premier Republiki Czeskiej Petr Fiala poinformował, że uzgodnił z kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec Olafem Scholzem szczegóły związane z przekazaniem Czechom czołgów podstawowych Leopard 2A4 w zamian za sprzęt podarowany Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Scholz o przyszłości europejskiej obronności

Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz przedstawił propozycję reform Unii Europejskiej, w tym dotyczących obronności.

Francja niezdolna do toczenia wojny dużej intensywności

Szefowie sztabów poszczególnych francuskich rodzajów sił zbrojnych wygłaszali przed Komisją Obrony francuskiego Zgromadzenia Narodowego swoje sprawozdania dotyczące obecnego stanu Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej.

Kolejne kontrakty na projekt amerykańskiego niszczyciela przyszłości

Szkic projektu koncepcyjnego niszczyciela DDG(X), przeznaczony jedynie do potrzeb ilustracyjnych programu. Nie należy się przywiązywać do tego wizerunku. Okręt zapewne będzie istotnie odbiegał od tego, co przedstawia ta grafika. Rys. US Navy.

Kolejne kraje zamawiają samoloty F-35

Media z Grecji i Republiki Korei poinformowały, że władze tych państw podjęły decyzje o zakupie wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny Lockheed Martin F-35 w Stanach Zjednoczonych.

Gospodarka wojenna prezydenta Francji. Macron zapowada korektę budżetu obronnego

Pierwszego dnia Eurosatory 2022 wystawę odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, który wygłosił także przemówienie, zapowiadając korektę budżetu obronnego V Republiki, a także wezwał do budowy znacznie większego i jeszcze bardziej nowoczesnego europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

USS Kearsarge, czyli Marines na Morzu Bałtyckim

Jednym z ciekawszych okrętów biorących udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Baltops 2022", które mają miejsce obecnie na Bałtyku jest amerykański uniwersalny okręt desantowy USS Kearsarge, na pokładzie którego znajduje się m.in. grupa lotnicza Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC).

100 mld euro na rozwój Bundeswehry. Na co pójdą pieniądze?

Federalne Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec (BMVg, Bundesministerium der Verteidigung) ujawniło infografikę wskazującą na sposób podziału 100 mld euro, jakie Bundeswehra ma otrzymać od rządu federalnego w ramach funduszu Sondervermögen (pol. fundusze specjalne).

BALTOPS 22. Faza portowa w cieniu polityki

w Sztokholmie zakończyła się faza portowa corocznych międzynarodowych manewrów morskich BALTOPS 22.

Kanibalizacja pożera US Navy i US Marine Corps

Jak donosi branżowy amerykański portal „Defence One", w US Navy rośnie proceder utrzymywania sprawności sprzętu poprzez kanibalizację części. Dotyczy to zarówno okrętów, jak i statków powietrznych używanych przez lotnictwo US Navy i US Marine Corps.

Atomowy okręt podwodny USS Oregon wcielony do US Navy

W Bazie Okrętów Podwodnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w New London w stanie Connecticut służbę pod gwiaździstą banderą rozpoczął USS Oregon, nowa jednostka typu Virginia.

Pierwsze śmigłowce Black Hawk formalnie przejęte przez Siły Zbrojne Chorwacji

W czasie święta Sił Zbrojnych Chorwacji, odbyła się uroczystość formalnego przekazania przez Stany Zjednoczony dwóch wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin UH-60M Black Hawk Siłom Zbrojnym Chorwacji. Zostały one przekazane w ramach programu bezzwrotnej pomocy wojskowej administracji federalnej Stanów Zjednoczonych.

Postępy budowy drugiego tureckiego okrętu podwodnego 214TN

W arsenale Gölcük Donanma Tersanesi w Gölcük, z hali stoczniowej wytoczono okręt podwodny TCG Hizir Reis (S 331), drugą jednostkę typu 214TN budowaną dla Marynarki Wojennej Republiki Turcji – Türk Deniz Kuvvetleri.