Turcja dostarczy armatohaubice na Ukrainę

Gen. bryg. Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił w wywiadzie dla agencji informacyjnej Ukrinform jaki sprzęt posiada i jaki w najbliższym czasie będą posiadać Siły Zbrojne Ukrainy.

Publikacja: 11.07.2023 16:12

T-155 Fırtına to turecka odmiana koreańskiej armatohaubicy K9 (na zdjęciu).

T-155 Fırtına to turecka odmiana koreańskiej armatohaubicy K9 (na zdjęciu).

Foto: Ministerstwo Obrony Finlandii

Międzynarodowa pomoc wojskowa dla walczącej z Rosją Ukrainy płynie szerokim strumieniem z najróżniejszych źródeł. Efektem tego jest m.in. mnogość różnych systemów, jakie walczą na ukraińskim froncie. Widać to zwłaszcza wśród systemów artyleryjskich.

I tak w wywiadzie dla agencji informacyjnej Ukrinform Ołeksij Gromow wymienił ponad dziesięć różnych systemów artylerii lufowej, jakie obecnie możemy spotkać na froncie. Są to: armatohaubice Krab, PzH 2000, CAESAr, Zuzana, M777, FH-70, TRF-1, AS90, M109 oraz M119/L119. W udzielonej wypowiedzi wspomniał także, że powyższa lista wkrótce powiększy się o dwa nowe systemy. Będzie to szwedzki Archer oraz turecka Firtina.

W pierwszym przypadku nie ma zaskoczenia. Władze Szwecji już wcześniej wielokrotnie deklarowały swoją sympatię dla Kijowa, a także chęć przekazania armatohaubic na podwoziu kołowym Archer. Kiedy to ma nastąpić? Tego nie wiemy, gdyż decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Ze słów Gen. Gromow wynika jednak, że możliwe, że stanie się to już wkrótce.

Inaczej sprawa prezentuje się w przypadku tureckich armatohaubic T-155 Fırtına. O nich nikt wcześniej nie mówił i nie spekulowało się, że miałyby trafić na Ukrainę. Wygląda jednak na to, że i w tej kwestii toczone są rozmowy i negocjacje pomiędzy Kijowem i Ankarą weszły w zaawansowany etap. Jeśli zakończą się powodzeniem, to tureckie działa uzupełnią długą już listę różnych typów artylerii 155 mm użytkowanej przez Siły Zbrojne Ukrainy.

T-155 Fırtına to turecka odmiana koreańskiej aramtohaubicy K9. Z oryginałem łączy ją ta sama armata, podwozie oraz jednostka napędowa, którą stanowi silnik wysokoprężny STX-MTU MT881 Ka-500 o mocy 1000 KM.

Nie jest to jednak konstrukcja identyczna. T-155 Fırtına powstaje w Turcji, co naturalnie sprawia, że wiele elementów koreańskiego pierwowzoru zostało zastąpione przez lokalne odpowiedniki. Do największych różnic zalicza się jednak przede wszystkim konstrukcja wieży. T-155 Fırtına odróżnia się tutaj m.in. większą przestrzenią magazynu amunicji.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego