Chronologicznie pierwszym wydarzeniem była misja NROL-199 rakiety nośnej Electron, która stanowi własność firmy Rocket Lab. Za jej pomocą wystrzelono na orbitę satelitę rozpoznawczego, którego operatorem jest NRO. Co ciekawe, pomimo tajemnicy związanej z przeznaczeniem ładunku, operacja startu została zrealizowana z centrum lotów kosmicznych firmy Rocket Lab na Półwyspie Māhia w Nowej Zelandii. Była to czwarta misja tego podmiotu realizowana na rzecz NRO – 13 lipca br., także z Nowej Zelandii, wyniesiono na orbitę inny tajny ładunek, a wcześniejsze miały miejsce w pierwszej połowie 2020 r. W przypadku misji NROL-199 wiadomo, że operacja zakończyła się pełnym powodzeniem. Satelita ma dostarczać dane, które trafią także do Departamentu Obrony Australii. Parametry orbity satelity nie zostały upublicznione.

Kilka godzin później, z Przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono rakietę nośną Atlas V firmy United Launch Alliance, której ładunkiem był satelita systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym (Space Based Infrared System) SBIRS GEO 6, który wyprodukowała korporacja Lockheed Martin. Także w tym przypadku misja przebiegła pomyślnie, a operatorem statku będą US Space Force. Amerykanie rozpoczęli budowę konstelacji SBIRS GEO w 2011 r., kiedy wyniesiono na orbitę geostacjonarną pierwszego satelitę. Kolejne trzy w latach 2013, 2017, 2018 i 2021 r. Każdy satelita ma masę 4,5 tony, a jego czas pracy określono na 12 lat.

Start rakiety nośnej Atlas V z satelitą SBIRS GEO 6 na pokładzie.

Start rakiety nośnej Atlas V z satelitą SBIRS GEO 6 na pokładzie.

United Launch Alliance

Ich budowa to wynik doświadczeń z okresu wojny z Irakiem w 1991 r. Amerykanie zdecydowali wówczas o budowie satelitarnego systemu zdolnego do wykrywania startów pocisków balistycznych różnych typów. Dane uzyskane z satelitów mają być przesyłane do systemu dowodzenia, a także do jednostek wyposażonych w pociski zdolne do zwalczania zagrożenia. Oprócz satelity SBIRS GEO 6 rakieta wyniosła w tej samej misji także dwa nanosatelity standardu CubeSat 12U, zbudowane dla Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Oznaczone TDO-5 i TDO-6, są przeznaczone do prowadzenia nieujawnionych publicznie testów technologicznych.