Wynalazki przydatne również na Ziemi

Odżywki w proszku, pompki do serca, czujniki gazu i dymu, urządzenia bezprzewodowe czy skanery medyczne – to tylko kilka wynalazków, które zawdzięczamy technologii kosmicznej.

Publikacja: 06.08.2020 10:00

Fot./Shutterstock

Fot./Shutterstock

Foto: Fot./Shutterstock

Eksploracja kosmosu wymaga coraz większej innowacyjności. Materiały, z których tworzone są sondy i pojazdy kosmiczne, muszą być lekkie i wytrzymałe, ważna jest także energooszczędność. „Ziemscy” przedsiębiorcy chętnie więc korzystają z wynalazków tworzonych dla przestrzeni kosmicznej, bo dzięki nim mogą tworzyć innowacyjne i tanie w użyciu produkty.– Przykładem jest technologia, którą stosujemy przy tworzeniu sondy szukającej wody na Księżycu – mówi Jolanta Soos, dyrektor działu rozwoju firmy Brimrose Technology, zajmującej się technologią kosmiczną. – Posłuży ona do znalezienia miejsca, w którym ludzie będą mogli stworzyć swoją bazę na satelicie, ale także korzystają z niej firmy np. do sprawdzania zawartości lekarstwa w tabletkach czy poszukiwania najlepszych winogron na ekskluzywne wina.

Wiele popularnych już przedmiotów ma swój początek właśnie w eksploracji kosmosu. Przykładowo w taki sposób powstały odżywki w proszku, które dziś jedzą dzieci, kulturyści czy osoby mające zaburzenia łaknienia. Naukowcy głowili się, w jaki sposób odżywiać się mają członkowie załóg kosmicznych, które musiały funkcjonować w próżni. W ten sposób wymyślono właśnie jedzenie w proszku, które okazało się przydatne również na Ziemi. Związane jest to z jeszcze jednym wynalazkiem – metodą szczelnego pakowania produktów spożywczych. Gdyby NASA nie wdrożyła tej metody, kosmonauci byliby narażeni na śmierć głodową z powodu psującego się jedzenia.

Technologii kosmicznej zawdzięczamy też pompy wspomagające pracę serca. Jej wynalazca dr Michael E. DeBakey jako wzór przyjął małą pompę paliwową, którą montowano na wahadłowcach. Po przystosowaniu urządzenia do potrzeb organizmu okazało się, że to strzał w dziesiątkę.

Również takie niezbędne przedmioty jak czujniki gazu i dymu skonstruowane były po to, by wspierać misje kosmiczne. Naukowcy musieli zadbać o to, by w przypadku pożaru lub wycieku gazu kosmonauci byli o tym natychmiast informowani. Okazało się, że taka technologia znajdzie swoje zastosowanie również na Ziemi. Obecnie znajdują się one niemal w każdym lokalu.

Do popularnych wynalazków, które zawdzięczamy eksploracji kosmosu, należą również m.in.: termometr na podczerwień, urządzenia bezprzewodowe, skanery medyczne, a nawet… stroje kierowców Formuły 1. Z technologii stworzonej przez NASA korzystamy też za każdym razem, gdy robimy sobie zdjęcie smartfonem.

Co ciekawe, niektóre wynalazki okazały się tak dobre, że aż… zabronione. Tak było ze skafandrami astronautów, które stanowiły natchnienie do stworzenia strojów kąpielowych profesjonalnych pływaków. Materiały i szwy zmniejszały tarcie, gdy zawodnik przecinał wodę. Bardzo szybko zostały zabronione w międzynarodowych zawodach, choć ich zmodyfikowana wersja nadal jest popularna wśród profesjonalnych pływaków.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego