Jak podała POLSA, finałem rozmów jest zapewnienie udziału Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i krajowego przemysłu w dwóch misjach.
Chodzi o projekty Arcus i Gamow Explorer. Celem pierwszego są „obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego, które powstaje czasie najbardziej energetycznych zdarzeń w kosmosie". Efektem misji ma być dostarczenie „wysokiej rozdzielczości obserwacji gorącego gazu zgromadzonego w galaktykach, gromadach galaktyk oraz w bliskich otoczeniu czarnych dziur".
Jeśli chodzi o projekt Gamow Explorer, POLSA podała, że przedsięwzięcie to ma dostarczyć „unikalnych obserwacji najodleglejszych błysków gamma w tzw. epoce rejonizacji, co umożliwi badanie procesów formowania pierwszych gwiazd i galaktyk we wczesnym Wszechświecie".
Szczegółowy harmonogram misji nie jest jeszcze znany. Wiadomo jedynie, że jedna z nich ruszy w 2028 r.
Włączenie polskich podmiotów w misje Arcus i Gamow Explorer to efekt działań koordynacyjnych prowadzonych przez Polską Agencję Kosmiczną. Obejmowały one przede wszystkim przygotowanie wspólnej oferty przedłożonej NASA.