Polska weźmie udział w nowych misjach kosmicznych NASA

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zakończyła negocjacje z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA, National Aeronautics and Space Administration), dotyczące udziału polskich podmiotów w nowych misjach kosmicznych tej amerykańskiej agencji federalnej.

Publikacja: 15.12.2021 16:39

Start rakiety nośnej Atlas V 7 grudnia 2021 r.

Start rakiety nośnej Atlas V 7 grudnia 2021 r.

Foto: ULA

Jak podała POLSA, finałem rozmów jest zapewnienie udziału Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i krajowego przemysłu w dwóch misjach.

Chodzi o projekty Arcus i Gamow Explorer. Celem pierwszego są „obserwacje Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego, które powstaje czasie najbardziej energetycznych zdarzeń w kosmosie". Efektem misji ma być dostarczenie „wysokiej rozdzielczości obserwacji gorącego gazu zgromadzonego w galaktykach, gromadach galaktyk oraz w bliskich otoczeniu czarnych dziur".

Jeśli chodzi o projekt Gamow Explorer, POLSA podała, że przedsięwzięcie to ma dostarczyć „unikalnych obserwacji najodleglejszych błysków gamma w tzw. epoce rejonizacji, co umożliwi badanie procesów formowania pierwszych gwiazd i galaktyk we wczesnym Wszechświecie".

Szczegółowy harmonogram misji nie jest jeszcze znany. Wiadomo jedynie, że jedna z nich ruszy w 2028 r.

Włączenie polskich podmiotów w misje Arcus i Gamow Explorer to efekt działań koordynacyjnych prowadzonych przez Polską Agencję Kosmiczną. Obejmowały one przede wszystkim przygotowanie wspólnej oferty przedłożonej NASA.

Przed nami mnóstwo pracy, ale wyniki badań każdej z tych misji mogą przynieść przełomowe odkrycia dalekiego kosmosu – podkreślił Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polskie podmioty sektora kosmicznego (instytuty badawcze, uniwersytety i spółki przemysłowe) mają otwarte drzwi do współpracy z amerykańską NASA za sprawą podpisania w październiku br. przez prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej porozumienia Artemis Accords. Daje ono polskim podmiotom możliwość włączenia w wielostronne programy realizowane przez NASA, zwłaszcza programu Artemis, który zakłada powrót ludzi do misji załogowych na Księżyc. Ponadto porozumienie daje Polakom możliwość uczestniczenia w programach związanych z eksploracją Marsa i innych ciał niebieskich.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego