Według pierwotnych planów misja USSF-12 miała zostać zrealizowana w kwietniu, jednak bez podania przyczyny została przesunięta na przełom czerwca i lipca. Głównym ładunkiem był satelita WFOV (Wide Field of View) – doświadczalny obiekt zbudowany na mocy umowy z 2016 r. przez Millennium Space Systems w kooperacji z L3Harris Technologies. Ma służyć do sprawdzenia w praktyce nowych systemów obserwacji w podczerwieni, które mogą zostać w przyszłości zastosowane na nowych satelitach konstelacji wczesnego ostrzegania przed odpalonymi pociskami balistycznymi wroga. Według upublicznionych informacji, WFOV ma masę ok. 1000 kg.

Drugim ładunkiem był moduł transportujący sześć tajnych małych satelitów, których zadaniem jest przetestowanie nowych rozwiązań technicznych w ramach programu rozwojowego Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Odnośnie ładunku wiadomo jedynie, że moduł został zbudowany przez korporację Northrop Grumman.

Zgodnie z komunikatem US Space Command i operatora rakiety Atlas V, misja zakończyła się pełnym sukcesem. Cały ładunek znalazł się na zakładanych orbitach po sześciu godzinach od startu. Jak wskazuje United Launch Alliance (spółka joint venture korporacji Lockheed Martin i Boeing), był to 149. start rakiety nośnej należącej do tego podmiotu, a jednocześnie 92. misja z wykorzystaniem rakiety rodziny Atlas V. Wszystkie zakończyły się pełnym sukcesem. Kolejny start jest planowany na sierpień, wówczas głównym ładunkiem będzie seryjny satelita systemu wczesnego ostrzegania SBIRS GEO-6 należący do US Space Force.