- System wykrywania, ostrzegania i śledzenia połączy elementy tradycyjne z tymi najnowocześniejszymi. Chcemy, żeby w przyszłym roku pierwsze polskie satelity znalazły się na niebie. System będzie składał się z poszczególnych, wzajemnie uzupełniających się warstw — poinformował Tomczyk.
Tym samym podczas poniedziałkowej prezentacji wiceszef MON powtórzył deklaracje, jakie już wcześniej składał tak on sam, jak i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także premier Donald Tusk.
Wszystkie te wypowiedzi łączy jednak jedna cecha. Dalej nie wiemy, jaki dokładnie sprzęt otrzyma Wojsko Polskie. W tej kwestii MON realizuje obecnie kilka programów.
System MikroGlob
Jednym z realizowanych obecnie projektów jest system konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi — MikroGlob. Pracę nad tym rozwiązanie prowadzi polska spółka Creotech Instruments i wydaje się, że jest to najpewniejszy kandydat do tytułu „pierwszych polskich satelitów”.
Przypomnijmy. 24 maja ubiegłego roku Agencja Uzbrojenia podpisała umowę w sprawie realizacji Przemysłowego Studium Wykonalności projektu konstelacja mikrosatelitów optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Był to wstęp do programu MikroGlob, którego realizację powierzono międzynarodowemu konsorcjum, w skład którego wchodzi Creotech Instruments, lider konsorcjum oraz firma Airbus Defence and Space.