Amerykańskie F-35 na brytyjskim lotniskowcu

Samolot Lockheed Martin F-35B Lightning II ląduje na pokładzie dużego okrętu desantowego z pokładem lotniczym USS Wasp. Fot. USMC/ Cpl. Richard Limone

Możliwe, że już w 2021 r. dojdzie do operowania amerykańskiej eskadry samolotów wielozadaniowych F-35B z pokładu brytyjskiego lotniskowca Queen Elizabeth.

Jak ustalili redaktorzy military.com trwają już przygotowania do wysłania samolotów należących do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych na pierwszą tego typu turę operacyjną. Może to oznaczać zupełnie nową jakość w operowaniu lotnictwa pokładowego zarówno Wielkiej Brytanii jak i Stanów Zjednoczonych. Połączone floty dysponowałyby w przyszłości 13 wielkimi lotniskowcami wśród których 11 należałoby do Stanów Zjednoczonych, a 2 do Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: F-35A zaatakowały cele w Iraku

Dodatkowo Stany Zjednoczone dysponują całym szeregiem mniejszych okrętów z pokładem lotniczym, które co prawda nie są w stanie przyjąć na swój pokład odrzutowych samolotów bojowych takich maszyn F/A-18 Super Hornet czy F-35C Lightning II, ale jako że przenoszą samoloty bojowe pionowego/skróconego startu i lądowania AV-8B Harrier II należące do US Marine Corps (wycofanie typu z linii nastąpi w latach 2028-2029) liczba okrętów z potencjalnie ogromną siłą uderzeniową zaczyna dalej rosnąć.

Jeśli cała operacja dojdzie do skutku oznaczać to będzie dalsze zacieśnienie współpracy pomiędzy obu krajami i być może powrót Wielkiej Brytanii na oceany i wspieranie Stanów Zjednoczonych w realizowaniu wspólnych celów geopolitycznych. Amerykanie dysponując dużą liczbą samolotów będą mogli w efektywny sposób powiększyć siłę uderzeniową własnej floty dodając do jej potencjału dodatkowe okręty używane przez najbliższych sojuszników. W przypadku sytuacji kryzysowej możliwe będzie szybkie przerzucenie eskadr na kolejne okręty. Można również wyobrazić sobie scenariusz w którym w wyniku uszkodzenia okrętu własnego dzięki realizowanym ćwiczeniom samoloty będą mogły skorzystać z pomocy okrętu sojuszniczego operującego w regionie.

Japonia, Korea i Włochy też czekają na F-35B

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, który używać będzie samolotów skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. W kolejce czekają już Włochy i Japonia. O ile ten pierwszy kraj nie należy do kluczowych sojuszników Stanów Zjednoczonych, o tyle Japonia już takim jest. Od dłuższego czasu trwają w tym kraju przygotowania do umożliwienia operowania F-35B z okrętów klasy Izumo przewidzianych pierwotnie do przenoszenia śmigłowców.

Czytaj także: Amerykańskie F-35 na Bliskim Wschodzie

W kolejce czeka również Republika Korei. Na początku kwietnia amerykański generał Lewis Craparotta w wypowiedzi dla koreańskich mediów oświadczył, że nie widzi przeszkód, by F-35B operowały w przyszłości z pokładu okrętów klasy Dokdo. Póki co mowa jest o ćwiczeniach, ale realnie należy rozpatrywać tego typu deklaracje jak dalsze poszerzenie potencjału Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Jeśli doszłoby do połączonych operacji z pokładów okrętów wszystkich wymienionych krajów Stany Zjednoczone odprowadziłyby do dalszego zacieśnienia więzi wojskowych, co będzie miało niebagatelne znaczenie w kontekście rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami o wpływy na zachodnim Pacyfiku.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Baykar Bayraktar TB2. Fot./Baykar.

Bezzałogowce Azerbejdżanu polują na dowódców sił Górskiego Karabachu

Media Azerbejdżanu zaprezentowały nagrania wykonane przez bojowy bezzałogowy aparat latający. Przedstawia atak na ministra ...

Gorąca dyskusja o europejskim lotniskowcu

Propozycje szefowej niemieckiej CDU zbudowania europejskiego lotniskowca, poparte przez kanclerz Merkel, wywołały dyskusję w ...

Wodowanie korwety Rietiwyj

W Sankt Petersburgu odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej korwety Rietiwyj. Siódmej jednostki projektu 20380 ...