F-35A zaatakowały cele w Iraku

F-35 startuje z bazy Al Dafra do pierwszej misji bojowej. Fot. USAF/Staff Sgt. Chris Drzazgowski.

F-35A Lightning II, należące do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, przeprowadziły pierwszy atak na realny cel w warunkach bojowych.

Dwa samoloty USAF wzięły udział w ataku na cel naziemny w północno-wschodniej części Iraku. Do zniszczenia magazynu amunicji i tunelu, należących do bojowników państwa islamskiego, wykorzystano bomby kierowane rodziny JDAM. Tym samym F-35 A należące do USAF jako trzecie przeszły debiut bojowy. Bazując na obecnie dostępnej wiedzy, w operacjach bojowych brały wcześniej udział F-35 należące do lotnictwa Izraela i US Marine Corps.

Czytaj także: Amerykańskie F-35 na Bliskim Wschodzie

Obecnie na Bliskim Wschodzie stacjonuje kilka (6?) F-35 A należących do oddziału wydzielonego utworzonego ze sprzętu i personelu 419. i 388. Skrzydeł Myśliwskich USAF z bazy Hill w stanie Utah. Zostały przebazowane do bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd wykonują loty operacyjne w regionie. Zgodnie z praktyką i taktyką użycia, przenoszą deflektory powiększające skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego i podskrzydłowe belki z kierowanymi pociskami „powietrze-powietrze” AIM-9X Sidewinder.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Japonia wzmacnia flotę

Japońskie Siły Samoobrony wcieliły do służby niszczyciel JS Shiranui (DD-120). To już drugi okręt ...

Kosmiczni zwiadowcy pilnie potrzebni

Polskie Siły Zbrojne są całkowicie zależne od kontraktowanych u sojuszników szpiegowskich informacji uzyskiwanych z ...

Izraelskie rakiety dla polskich zestawów Patriot

Krajowe firmy już wkrótce rozpoczną uzgadnianie z amerykańskimi parterami szczegóły współpracy przemysłowej – dowiedziała ...