F-35A zaatakowały cele w Iraku

F-35 startuje z bazy Al Dafra do pierwszej misji bojowej. Fot. USAF/Staff Sgt. Chris Drzazgowski.

F-35A Lightning II, należące do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, przeprowadziły pierwszy atak na realny cel w warunkach bojowych.

Dwa samoloty USAF wzięły udział w ataku na cel naziemny w północno-wschodniej części Iraku. Do zniszczenia magazynu amunicji i tunelu, należących do bojowników państwa islamskiego, wykorzystano bomby kierowane rodziny JDAM. Tym samym F-35 A należące do USAF jako trzecie przeszły debiut bojowy. Bazując na obecnie dostępnej wiedzy, w operacjach bojowych brały wcześniej udział F-35 należące do lotnictwa Izraela i US Marine Corps.

Czytaj także: Amerykańskie F-35 na Bliskim Wschodzie

Obecnie na Bliskim Wschodzie stacjonuje kilka (6?) F-35 A należących do oddziału wydzielonego utworzonego ze sprzętu i personelu 419. i 388. Skrzydeł Myśliwskich USAF z bazy Hill w stanie Utah. Zostały przebazowane do bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd wykonują loty operacyjne w regionie. Zgodnie z praktyką i taktyką użycia, przenoszą deflektory powiększające skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego i podskrzydłowe belki z kierowanymi pociskami „powietrze-powietrze” AIM-9X Sidewinder.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Szwecja dołączy do programu budowy myśliwca 6. generacji

Szwecja i Wielka Brytania podpisały porozumienie dotyczące współpracy w pracach nad perspektywicznymi systemami walki ...

Epidemia unieruchomiła francuski atomowy lotniskowiec

„Charles de Gaulle” przerwał misję i wrócił do bazy z powodu gwałtownie rosnącej liczby ...

M1 Abrams – nie taki piękny, jak go malują

Amerykański czołg podstawowy M1 Abrams jest od wielu lat jednym z symboli potęgi sił ...