Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson poinformował o podjęciu decyzji o czasowym przebazowaniu brytyjskich samolotów wielozadaniowych F-35B na Cypr.

Publikacja: 10.04.2019 14:45

Wylot dla Cypr będzie dla Brytyjczyków ważnym sprawdzeniem stopnia przygotowania do użytkowania samo

Wylot dla Cypr będzie dla Brytyjczyków ważnym sprawdzeniem stopnia przygotowania do użytkowania samolotów F-35 Lightning II. Źródło: RAF / SAC Tim Laurence

Foto: Wylot dla Cypr będzie dla Brytyjczyków ważnym sprawdzeniem stopnia przygotowania do użytkowania samolotów F-35 Lightning II. Źródło: RAF / SAC Tim Laurence

Do operacji ma dojść w bieżącym roku. Samoloty F-35B przelecą z macierzystej bazy RAF Marham w Norfolk na lotnisko Akrotiri.

Według Williamsona wysyłane myśliwce są dowodem wagi jaką Wielka Brytania przykłada do obrony kraju i sojuszników w obliczu intensyfikacji zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa. Wylot ma być kolejnym z kroków mających doprowadzić samolot wielozadaniowy F-35B do pełnej gotowości operacyjnej w ramach Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: BAE Systems dozbraja brytyjskie F-35B

Obecnie właścicielem i operatorem samolotów są brytyjskie siły powietrzne. Personel pochodzi jednak zarówno z Royal Air Force jak i z Royal Navy. Dzięki przebazowaniu żołnierze będą mogli przećwiczyć obsługę samolotów w nieznanym dla siebie środowisku. Kolejny aspektem operacji będzie przetrenowanie manewru przebazowania na nowe lotnisko. Wymusi to zabezpieczenie wsparcia logistycznego, zaplecza technicznego i systemów utrzymania niezbędnych do zachowania gotowości operacyjnej samolotów.

Na Cypr wyleci 617. eskadra „Dambusters”. Jest to jednostka sięgająca swymi korzeniami czasów II wojny światowej. Jej piloci wsławili się atakiem na niemieckie zapory wodne w Zagłębiu Ruhry. Stąd też wziął się ich przydomek. Wylot będzie doskonałą okazją do zgromadzenia cennych danych, które posłużą jako wytyczne do dalszego wprowadzania samolotów tego typu do linii. Zebrane dane pomogą też w integracji nowej platformy ze sposobem operowania samolotów charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Ameryka sprzeda Polsce supermyśliwce

Jesienią bieżącego roku ma dojść do kolejnego ważnego wydarzenia w brytyjskim programie Joint Strike Fighter. Po raz pierwszy maszyny zostaną formalnie przyporządkowane do lotniskowca HMS Queen Elizabeth.

Brytyjczycy użytkują w tej chwili 17 samolotów F-35B. W sumie zakupionych ma zostać 138.

Postępy programu F-35

Sam komunikat jest oczywiście istotny, gdyż jest dowodem na stabilne postępy programu F-35. Jednak ważniejsze niż to co zostało napisane, jest to czego w komunikacie nie ma. Cypryjska baza jest zapleczem logistycznym wykorzystywanym przez siły koalicyjne do walki z Państwem Islamskim. To właśnie stamtąd operują brytyjskie samoloty wielozadaniowe.

Komunikat nie wspomina nic o zaangażowaniu maszyn w działania bojowe. Na tą chwilę nie możemy tego całkowicie wykluczyć.

Czytaj także: Światowe nowości programu F-35

Nawet jeśli nie doszłoby do użycia bojowego F-35B ciekawy wydaje się aspekt operowania myśliwców w bezpośredniej bliskości rosyjskich systemów rozlokowanych w Syrii. Poza naziemnymi stacjami radiolokacyjnymi Rosjanie dysponują również powietrznymi systemami radarowymi. Ich operatorzy z pewnością będą zwracać baczną uwagę na wszelkie loty wykonywane przez F-35B. Oznacza to, że będą starali się pozyskać możliwie jak najwięcej informacji na temat sygnatury radarowej tych maszyn. Brytyjczycy mając tego świadomość i oczywiście będą starali się operować w taki sposób, by ujawnić jak najmniej tajników swojego najnowszego sprzętu.

Prawdopodobne zatem staje się użycie tzw. soczewek Luneburga montowanych na górze i dole samolotu, które zaburzają jego właściwości stealth. W przypadku poprzednich operacji tego typu realizowanych przez Amerykanów w Estonii i Bułgarii jak i Izraelczyków podczas lotów operacyjnych w pobliżu Bejrutu uciekano się właśnie do tego typu rozwiązań.

Czytaj także: Amerykanie wstrzymali dostawy F-35 do Turcji

Konieczność zachowania jak największej liczby danych na temat F-35 jest dla ich użytkowników kluczowa. To właśnie z tego powodu koncepcja używania przez Turcję samolotów tego typu wespół z systemami S-400 jest dla Amerykanów nie do przyjęcia.

Do operacji ma dojść w bieżącym roku. Samoloty F-35B przelecą z macierzystej bazy RAF Marham w Norfolk na lotnisko Akrotiri.

Według Williamsona wysyłane myśliwce są dowodem wagi jaką Wielka Brytania przykłada do obrony kraju i sojuszników w obliczu intensyfikacji zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa. Wylot ma być kolejnym z kroków mających doprowadzić samolot wielozadaniowy F-35B do pełnej gotowości operacyjnej w ramach Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego