Norweskie F35 z misją na Islandii

Norweski F-35A skraca dobieg po lądowaniu w bazie Keflavik za pomocą spadochronu hamującego. Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii/Sigurd Tonning Olson.

W bazie lotniczej Keflavik na Islandii wylądowały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do 332. eskadry Królewskich Sił Powietrznych Norwegii.

Tym samym Norwegowie rozpoczęli pierwszą turę operacyjną w ramach misji Icelandic Air Policing na nowym typie sprzętu.

Czytaj także: Norweskie F-35 osiągnęły wstępną gotowość operacyjną

Samolotom towarzyszy 130-osobowy zespół dowodzenia misją i obsługi naziemnej. Na Islandii mają pozostać przez trzy tygodnie, a zadaniem F-35 będzie zapewnienie ochrony przestrzeni powietrznej Islandii. To już drugi przypadek, kiedy na terenie tego państwa stacjonują samoloty F-35A. W październiku 2019 r., także w ramach Icelandic Air Policing, operowało tam sześć włoskich F-35A ze 32° Stormo.

Norwegowie ogłosili wstępną gotowość operacyjną 332. eskadry w listopadzie 2019 r. Po nieco ponad trzech miesiącach uznali, że jej piloci mogą wykonywać działania operacyjne poza granicami kraju.

Czytaj także: F-35A Lightning II na testach w Finlandii

Dla Norwegów to już piąta tura operacyjna w ramach misji Icelandic Air Policing. Wcześniej, w latach 2009, 2011, 2014 i 2016, przebazowywano do Keflavik samoloty F-16AM/BM. Dotychczas w misji IAP uczestniczyły kontyngenty lotnicze z dziesięciu państw NATO: Kanady, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Norwegii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Norwegia należy do pierwszej grupy państw europejskich, które wdrożyły do służby samoloty rodziny F-35. Uczyniono to także w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie potwierdzili seryjną produkcję czołgów T-14 Armata

Minister przemysłu i handlu Denis Manturow poinformował, że produkcja seryjnych czołgów T-14, powstałych na ...

Ruszają dostawy nowej wersji pocisków Javelin

Lockheed Martin wraz z Raytheon dostarczył pierwsze przeciwpancerne pociski kierowane Javelin w wersji FGM-148F. ...

Holendrzy chcą zmodernizować torpedy Mk 48

Holandia otrzymała zgodę Departamentu Stanu na zakup pakietów modernizacyjnych do 533 mm ciężkich torped ...