Dwa F-35A z bazy Luke po wylądowaniu w bazie Pirkkala w Finalndii. Fot./Ilmavoimat.

Do bazy lotniczej Pirkkala w Finlandii przyleciały dwa samoloty F-35A Lightning II należące do USAF.

Przylot maszyn związany jest z udziałem koncernu Lockheed Martin w fińskim programie HX. Celem jest wybór następcy obecnie eksploatowanych przez samolotów Boeing F/A-18C/D Hornet. Amerykańskie F-35A Lightning II przyleciały do Finlandii bezpośrednio ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wsparciem dla nich były maszyny tankowania powietrznego USAF.

Czytaj także: Kontrakt na F-35 podpisany. Wzmocni nasze bezpieczeństwo

Przed przebazowaniem do Finlandii jeden z samolotów przetestowano na wszelki wypadek w komorze klimatycznej. Nie jest to nic zaskakującego. Finowie od początku podkreślali, że termin testów programu nie jest przypadkowy. Kluczowym elementem sprawdzianu jest zbadanie, jak wielozadaniowe samoloty myśliwskie zaakceptowane do przetargu funkcjonują w warunkach surowej fińskiej zimy. Dodatkowe testy będą ewentualnie prowadzone później w siedzibach producentów oraz z użyciem symulatorów.

Dwa F-35A z bazy Luke po wylądowaniu w bazie Pirkkala w Finalndii. Fot./Ilmavoimat.

Finlandia posiada 62 samoloty myśliwskie typu F-18C/D Hornet. 55 egzemplarzy jednomiejscowych F/A-18C oraz siedem dwumiejscowych, szkolno-bojowych F/A-18D. W latach 2006–2016 fińskie myśliwce Hornet przeszły przez dwuetapowy program modernizacyjny MLU (Mid-Life Update). Dzięki niemu będą mogły pozostać w służbie przynajmniej do 2027 r.

Czytaj także: Pół tysiąca F-35 szlifuje gotowość bojową

Program HX wystartował w kwietniu 2018 r. W programie bierze udział udział pięciu oferentów: Eurofighter Typhoon, Saab Gripen, Dassault Rafale, Lockheed Martin F-35A oraz Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Silniki Su-22 do remontu

Wojskowe Zakłady Lotniczymi nr 4 dokonają napraw silników turboodrzutowych AŁ-21F3 stanowiących napęd samolotów myśliwsko-bombowych ...

Wildcaty dotarły na Filipiny

Na Filipiny dotarły dwa wielozadaniowe śmigłowce pokładowe Leonardo AW159 Lynx Wildcat Mk220. Maszyny zamówiono ...

Rakietowy offset za Patrioty dopinany w grupach roboczych

Międzynarodowe polsko amerykańskie grupy robocze – z udziałem przedstawicieli rządów i przemysłu obronnego – ...