Osiem rosyjskich atomowych okrętów podwodnych na Północnym Atlantyku

Jeden z okrętów biorących udział w operacji na Północnym Atlantyku. Fot./mil.ru

– To nie są ćwiczenia wojskowe, to jest operacja wojskowa – twierdzą źródła w wywiadzie norweskim.

– To największa operacja rosyjskich okrętów podwodnych od czasów zimnej wojny. Zademonstruje możliwości zagrożenia wschodniemu wybrzeżu USA – powiedział jeden z oficerów wywiadu cytowany przez norweską telewizję NRK.

Czytaj także: Rosja planuje budowę dwóch okrętów desantowych

Celem jest przerwanie osłony NATO na północnym Atlantyku w rejonie między Grenlandią, Islandią i Wielką Brytanią. Kolejnym etapem jest skryte oraz jak najbliższe podejście do amerykańskich wybrzeży. Jednocześnie jednak źródła wojskowe informują, że rosyjskie okręty przyjęły formację „bardzo rozrzucona w kilku rzutach”.

Wydanie „Barents Observer” zauważyło, że rosyjska operacja rozpoczęła się w zeszłym tygodniu. Tuż przed wizytą rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i dowódcy Floty Północnej, wiceadmirała Aleksandra Mojsiejewa w norweskim Kirkenes. Ławrow rozmawiał tam z szefem norweskiej dyplomacji Ine Eriksen Søreide o „regionalnym bezpieczeństwie”.

Czytaj także: Rosja szykuje wielkie ćwiczenia wojskowe

Obecnie „Observer” twierdzi, że osiem z dziesięciu rosyjski okrętów znajdujących się na morzu to jednostki o napędzie atomowym.

– Rosjanie chcą sprawdzić możliwości Zachodu wykrywania i sposobach reagowania – powiedzieli norwescy oficerowie telewizji NRK.

Jeśli tak, to nie udała się gdyż Norwegowie twierdzą iż obserwowali wyjście okrętów z portów a obecnie wiedzą dokładnie gdzie one się znajdują (w północnej części Morza Norweskiego, we wschodniej części Morza Barentsa oraz pomiędzy Spitsbergenem a północną częścią kontynentalnej Norwegii). W trakcie normalnych rejsów rosyjskie atomowe okręty podwodne patrolują wschodnią część Morza Barentsa i żeglują pod czapą lodową Arktyki.

Czytaj także: Rosja chce lotniskowca. Nie ma tylko pieniędzy

Źródła w wywiadzie norweskim twierdzą, że rosyjskie manewry będą trwały 60 dni.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wsparcie dla saudyjskiego lotnictwa

Arabia Saudyjska otrzymała zgodę na zakup usług wsparcia logistycznego sprzętu lotnictwa wojskowego. Według dokumentacji, ...

Wojsko Polskie otrzyma węgierskie radary

Inspektorat Uzbrojenia rozstrzygnął postępowanie dotyczące zakupu stacji radiolokacyjnych rozpoznania pola walki dla Sił Zbrojnych ...

Bydgoskie bomby dla polskich jastrzębi

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ruszyły z produkcją bomb lotniczych rodziny ...