Rosja szykuje wielkie ćwiczenia wojskowe

Fot./Bloomberg

W ćwiczeniach „Centr-2019”, które będą trwały od 16 do 21 września, weźmie udział 128 tysięcy żołnierzy, 20 tysięcy pojazdów, 600 samolotów, helikopterów i dronów oraz 15 okrętów.

Pierwsza faza manewrów będzie ćwiczeniem dowódczym. Druga to ćwiczenia w terenie na ośmiu poligonach. Wojsko będzie trenować m.in. „walkę z terroryzmem, odparcie ataków powietrznych, a także prowadzenie działań zwiadowczo-poszukiwawczych i obronnych”. Następnie zaś zajmą się „zmasowanym atakiem ogniowym i natarciem na umownego przeciwnika” – informuje rosyjski resort.

Czytaj także: Żołnierz piechoty morskiej zginął na Bałtyku

W ćwiczeniach wezmą udział przedstawiciele Chin, Indii, Pakistanu, Kirgizji, Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Nie wiadomo jednak, czy będą to jedynie grupy oficerów-obserwatorów, czy też oddziały wojskowe, a jeśli te ostatnie – to jakiej wielkości. Spośród uczestników tylko Kazachstan, Kirgizja i Tadżykistan są bliskimi sojusznikami wojskowymi Rosji, członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Uzbekistan za czasów poprzedniego prezydenta Islama Karimowa (który zmarł w 2016 roku) unikał zbytniego zbliżenia – politycznego i wojskowego – z Rosją. Jednak jego następca, Szawkat Mirzijojew zmienił politykę bezpieczeństwa kraju.

Manewry będą największymi z zapowiedzianych na ten rok. Rosyjskie ministerstwo podało, że odbywać się będą na ośmiu poligonach, m.in. Tockij i Donguz w obwodzie orenburskim, Adanak w Dagestanie i należącym do wojsk obrony powietrznej Aszułuku koło Astrachania.

Czytaj także: Rosja: sześć nowych okrętów podwodnych

– Na poligonach państw-uczestników zostaną przeprowadzone oddzielne epizody prowadzenia walki z nielegalnymi, uzbrojonymi formacjami (od czasów pierwszej wojny czeczeńskiej w l. 1994-97, tak w nomenklaturze rosyjskich wojskowych nazywane są oddziały partyzanckie-red.) – poinformowało ministerstwo obrony. Podobno ćwiczenia będą się odbywać na poligonach państw-członków ODKB, tzn. Kirgizji, Tadżykistanu i Kazachstanu.

W sumie z rosyjskiej strony wezmą w nich udział oddziały Centralnego Okręgu Wojskowego, Wschodniego Okręgu Wojskowego, oddziały powietrzno-desantowe, lotnictwo transportowe oraz okręty Flotylli Kaspijskiej (które przećwiczą wsparcie wojsk lądowych, obronę morskich szlaków komunikacyjnych oraz ochronę morskiej strefy ekonomicznej).

Czytaj także: Rosja tworzy własny Internet. Cele czysto wojskowe

W poprzednich takich ćwiczeniach „Centr 2015” brało udział jedynie 95 tys. żołnierzy. Ale obecne manewry nie zbliżyły się wielkością do największych „Wostok 2018”, w których ćwiczyło na Syberii i Dalekim Wschodzie – według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu – 300 tys. żołnierzy (w tym z Mongolii, Chin oraz Turcji), 36 tys. pojazdów, tysiąc samolotów i helikopterów oraz 80 okrętów wojennych. Były one większe od największych ćwiczeń wojsk radzieckich „Zapad 81”gdzie 100-150 tys. żołnierzy repetowało inwazję na Polskę.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Banderę podniesie kolejny HMS Warspite

Minister obrony Zjednoczonego Królestwa Gavin Williamson ogłosił nazwę, którą nadano trzeciemu atomowemu okrętowi podwodnemu ...

Tysięczny AARGM dostarczony

Koncern Northrop Grumman dostarczył tysięczny egzemplarz pocisku kierowanego AGM-88E AARGM. System uzbrojenia AGM-88E AARGM ...

Zbrojeniowi giganci tworzą powietrzne trójporozumienie

Potentaci przemysłu zbrojeniowego i lotniczego Włoch, Wielkiej Brytanii i Szwecji łączą siły, aby ściśle ...