Prezydent Erdogan podał termin dostaw S-400 do Turcji

Recep Tayyip Erdogan. Fot./Bloomberg

Rosyjskie systemy antyrakietowa dotrą do Turcji w ciągu 10 dni – poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan po szczycie G-20.

– S-400 warte są trzech (amerykańskich) Patriotów. Nawet gdyby S-400 i Patriot byłyby jednakowe – a one nie są jednakowe – bralibyśmy pod uwagę nasze interesy – powiedział w Osace.

Zakup rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400 doprowadził do konfliktu Ankary z Waszyngtonem. USA domagały się rezygnacji z niego grożąc Turcji zerwaniem dostaw najnowszych myśliwców piątego pokolenia F-35.

Czytaj także: Amerykanie wstrzymali dostawy F-35 do Turcji

Pod koniec maja Waszyngton dał Ankarze dwa tygodnie na rezygnację z kontraktu z Rosjanami, w przeciwnym razie zapowiadając nie tylko odmowę dostaw samolotów ale i nałożenie sankcji. Nie jest jeszcze jasne, co się stanie z tureckimi podwykonawcami części do samolotu.

USA obawiają się umieszczania rosyjskiej broni wewnątrz natowskiego systemu obrony powietrznej. Dodatkowo nie chcą, by S-400 znajdował się w pobliżu F-35, by Rosjanie nie dowiedzieli się jakie są charakterystyki najnowszego, amerykańskiego samolotu.

Czytaj także: Rosja wprowadza do służby nowe systemy przeciwlotnicze

Z przyczyn najprawdopodobniej politycznych (udzielenie w USA schronienia religijnemu przywódcy tureckiemu Fethullahowi Gulenowi, którego Erdogan uważa za osobistego wroga) Ankara wybrała rosyjską broń decydując się na konflikt z Waszyngtonem.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wsparcie logistyczne dla kuwejckich Hornetów

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał kontrakt na realizację usług wsparcia logistycznego wielozadaniowych samolotów bojowych ...

Hobarty w komplecie

Royal Australian Navy odebrała niszczyciel rakietowy HMAS Sydney (DDG 42). Jest to trzeci i ...

Rosyjska Marynarka Wojenna czeka na samoloty-amfibie

W Taganrogu wystartował pierwszy z trzech samolotów-amfibii Be-200CzS przeznaczonych dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. ...