Prezydent Erdogan podał termin dostaw S-400 do Turcji

Recep Tayyip Erdogan. Fot./Bloomberg

Rosyjskie systemy antyrakietowa dotrą do Turcji w ciągu 10 dni – poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan po szczycie G-20.

– S-400 warte są trzech (amerykańskich) Patriotów. Nawet gdyby S-400 i Patriot byłyby jednakowe – a one nie są jednakowe – bralibyśmy pod uwagę nasze interesy – powiedział w Osace.

Zakup rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400 doprowadził do konfliktu Ankary z Waszyngtonem. USA domagały się rezygnacji z niego grożąc Turcji zerwaniem dostaw najnowszych myśliwców piątego pokolenia F-35.

Czytaj także: Amerykanie wstrzymali dostawy F-35 do Turcji

Pod koniec maja Waszyngton dał Ankarze dwa tygodnie na rezygnację z kontraktu z Rosjanami, w przeciwnym razie zapowiadając nie tylko odmowę dostaw samolotów ale i nałożenie sankcji. Nie jest jeszcze jasne, co się stanie z tureckimi podwykonawcami części do samolotu.

USA obawiają się umieszczania rosyjskiej broni wewnątrz natowskiego systemu obrony powietrznej. Dodatkowo nie chcą, by S-400 znajdował się w pobliżu F-35, by Rosjanie nie dowiedzieli się jakie są charakterystyki najnowszego, amerykańskiego samolotu.

Czytaj także: Rosja wprowadza do służby nowe systemy przeciwlotnicze

Z przyczyn najprawdopodobniej politycznych (udzielenie w USA schronienia religijnemu przywódcy tureckiemu Fethullahowi Gulenowi, którego Erdogan uważa za osobistego wroga) Ankara wybrała rosyjską broń decydując się na konflikt z Waszyngtonem.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Holownik Bolko rozpoczął próby morskie

Stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zainicjowała próby morskie prototypowego holownika typu B860 H-11 Bolko. ...

Rosyjskie bombowce strategiczne w RPA

Po 13 godzinach lotu dwa strategiczne Tu-160 dotarły na południowoafrykańskie lotnisko Waterkloof w pobliżu ...

US Army kupuje Strykery

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał kontrakt z General Dynamics Land Systems dotycząc produkcji i ...