Super Hornety na francuskim lotniskowcu

Amerykański Super Hornet ląduje na pokładzie francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle. Fot./US Navy.

W ramach wspólnych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym doszło do pierwszych operacji lotniczych amerykańskich wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E Super Hornet z francuskiego lotniskowca o napędzie jądrowym Charles de Gaulle (R91).

Ćwiczenia odbyły się 3 marca. Brały w nich udział maszyny dywizjonu US Navy VFA-32, stacjonującego obecnie na lotniskowcu USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69). Dwa Super Hornety wylądowały na pokładzie francuskiego okrętu. W operacji ich przygotowania do lotu i startu z katapulty Charlesa de Gaulle’a współpracowali członkowie obsługi technicznej obu państw.

Czytaj także: Francuskie Super Herculesy w komplecie

W ramach ćwiczeń na pokładzie amerykańskiego okrętu lądowały i startowały także maszyny francuskie. Cztery myśliwce Dassault Rafale M i pojedynczy samolot wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye.

Ćwiczenia były przede wszystkim okazją do przetestowania samolotów F/A-18E/F Super Hornet z pokładu nieamerykańskiego okrętu. Dla Boeinga może to być dodatkowy atut w działaniach marketingowych w Indiach. New Delhi poszukuje dostawcy 57 wielozadaniowych samolotów bojowych dla lotnictwa morskiego. W ramach powyższego postępowania producent zapowiada zrealizowanie prób startu z pokładu wyposażonego w rampę startową. Rozwiązanie jest standardem dla dwóch obecnie eksploatowanych w Indiach lotniskowców. Głównym przeciwnikiem dla Boeinga jest francuski Dassault Aviation, oferujący Rafale M.

Czytaj także: Francuski lotniskowiec na wspólnych ćwiczeniach

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wojsko wyszło ze strefy komfortu

Siły Zbrojne uczą się jak działać w sytuacji kryzysu. Tym razem nie są to ...

Holenderska rozgrywka o podwodny kontrakt

Trzech oferentów powalczy o kontrakt na dostawę czterech nowych konwencjonalnych okrętów podwodnych dla Holandii. Do ...

Kolejne patrolowce typu PKX-B dla Republiki Korei

Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA podpisała kontrakt dotyczący budowy kolejnej serii okrętów patrolowych typu ...