Wysadzanie Naddniestrza

Prezydent Mołdawii poinformował, że Rosja zamierza zutylizować amunicję z ogromnych składów wojskowych znajdujących się na terenie separatystycznej republiki.

Publikacja: 28.08.2019 12:57

Fot./Bloomberg

Fot./Bloomberg

Foto: Fot./Bloomberg

Potężne magazyny zbudowane dla radzieckiej 14 armii znajdują się wokół wioski Kołbaśna (Cobasna po mołdawsku), graniczącej z Ukrainą. Według różnych szacunków obecnie znajduje się w nich 19-20,5 tys. ton amunicji i materiałów wybuchowych. Niepotwierdzone informacje z 2015 r. mówiły też o składowanych tam ok. 100 czołgach T-64 i ok. 150 wozach bojowych różnych typów.

Czytaj także: Rosja chce lotniskowca. Nie ma tylko pieniędzy

Składy ochraniane są przez Operacyjną Grupę Rosyjskich Wojsk w Naddniestrzańskim Regionie Republiki Mołdawia. Powstała ona w kwietniu 1995 r. z przeformowania byłej 14 armii (najpierw radzieckiej, a potem rosyjskiej). Licząca 6,7 tys. żołnierzy armia interweniowała w 1991 r. po stronie separatystów naddniestrzańskich, umożliwiając utworzenie im nieuznawanego państwa. Od tej pory obecność składów i ochraniających ich rosyjskich żołnierzy jest gwarancją rządów separatystów.

Obecnie Grupa liczy 1-1,7 tys. żołnierzy. W jej skład wchodzą dwa bataliony zmotoryzowane, batalion ochrony, oddział helikopterowy i inne pododdziały wsparcia. Stacjonują tam też dywersyjne grupy wywiadu wojskowego GRU i KGB, które próbują infiltrować terytorium Ukrainy.

Czytaj także: Rosja tworzy własny Internet. Cele czysto wojskowe

Pomysł ostatecznej likwidacji składów miał przedstawić odwiedzającemu Moskwę prezydentowi Dodonowi rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Jednak ministerstwo nie potwierdza tej informacji.

Jeszcze w 1999 r., podczas szczytu OBWE w Stambule, Moskwa zobowiązała się do wywiezienia lub utylizacji zmagazynowanych zasobów do końca 2002 r. Wtedy było tam ok. 42 tys. ton amunicji. Rozmowy o wywożeniu uzbrojenia zerwano jednak w 2003 r.

Z Naddniestrzańską amunicją jest jeszcze jeden problem. Zachodni obserwatorzy wielokrotnie wskazywali na ogromną niechęć rosyjskich wojskowych do ujawniania zasobów amunicji i broni w magazynach. Powód jest prosty. W latach 90. kwitł nielegalny handel i gros z magazynów sprzedano w Afryce i Azji. Jednym z głównych graczy tego okresu był Wiktor But, skazany w USA w 2012 r. na 25 lat więzienia. Syn wysokiego rangą oficera KGB i sam były oficer radzieckiej armii został uwieczniony w filmie „Pan życia i śmierci”, gdzie zagrał go Nicolas Cage.

Czytaj także: Rosja znacząco zwiększa wydatki na zbrojenia

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego