Rosja tworzy własny Internet. Cele czysto wojskowe

Fot./mil.ru

Ministerstwo obrony Rosji testowało przekazywanie danych na duże odległości w warunkach polowych.

Wymiana danych z szybkością 300 Mb/s pomiędzy „polowymi punktami zarządzania tworzącymi autonomiczną sieć”, nie mającej punktów stycznych ze światowym internetem, odbywała się na odległość 2 tys. kilometrów – informuje gazeta „Izwiestia”.

Czytaj także: Rosja znacząco zwiększa wydatki na zbrojenia

Manewry odbywały się w Centralnym Okręgu Wojskowym. Dane przekazywano poprzez lokalną sieć bezprzewodową pozwalającą na przesyłanie dużych plików, w tym audio i wideo. Używano w nich wojskowych (cyfrowych i mobilnych) kompleksów łączności pozwalających na odbywanie wideokonferencji oraz mobilnej stacji łączności kosmicznej „Biełozier”.

W sumie do stworzenia sieci użyto 1,5 tys. różnych środków łączności. W ćwiczeniach uczestniczyło 4,5 tys. żołnierzy. Uruchomienie całości – jak twierdzi resort obrony – zajęło godzinę.

Ministerstwo zapewnia, że tego rodzaju połączenia są zabezpieczone przed włamaniem, m.in. poprzez szyfrowanie mobilnymi kompleksami „Nikiel”.

– W perspektywie takie linie łączności pozwolą przekazywać praktycznie dowolną ilość informacji po całym terytorium kraju – uważają wojskowi.

Czytaj także: Rosja próbuje dozbrajać Serbię

W obecnym roku rosyjski resort obrony przystąpił do budowy „suwerennego internetu” (niezależnego od światowej sieci) o nazwie MTSS. Jego podstawą będą przede wszystkim światłowody. W przyszłości mundurowi chcą stworzyć także własną wyszukiwarkę internetową. Prace mają się zakończyć za dwa lata.

Pod koniec czerwca ministrowie obrony Holandii i Niemiec podpisali w Brukseli umowę i stworzeniu pierwszego „wojskowego internetu” – informowało wydanie ZDNet. Sieć o nazwie Tactical Edge Networking (TEN) ma stać się testowym wariantem służącym w przyszłości do połączenia sieci wszystkich członków NATO. Dowództwo TEN będzie znajdowało się w niemieckiej Koblencji, a centrum technologiczne w holenderskim Amersfoort. Pierwszym etapem jej tworzenia będzie połączenie łączności niemieckiej armii (D-LBO) z holenderskim programem służącym do taktycznej komunikacji FOXTROT. Całość ma kosztować milion euro.

Czytaj także: Rosja zamówiła ponad 100 nowych śmigłowców

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza bateria antyrakiet Iron Dome dostarczona Stanom Zjednoczonym

Firma Rafael Advanced Defense Systems przekazała Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych pierwszą baterii systemu przeciwrakietowego ...

Policja kupuje kartridże do taserów

Komenda Główna Policji podpisała umowy z firmą UMO. Porozumienie dotyczy dostawy nowych kartridży do ...

Testy pocisków APKWS z wyrzutni lądowej

Koncern BAE Systems zakończył serię pierwszych odpaleń z wyrzutni lądowej korygowanych pocisków rakietowych kalibru ...