Rosja tworzy własny Internet. Cele czysto wojskowe

Fot./mil.ru

Ministerstwo obrony Rosji testowało przekazywanie danych na duże odległości w warunkach polowych.

Wymiana danych z szybkością 300 Mb/s pomiędzy „polowymi punktami zarządzania tworzącymi autonomiczną sieć”, nie mającej punktów stycznych ze światowym internetem, odbywała się na odległość 2 tys. kilometrów – informuje gazeta „Izwiestia”.

Czytaj także: Rosja znacząco zwiększa wydatki na zbrojenia

Manewry odbywały się w Centralnym Okręgu Wojskowym. Dane przekazywano poprzez lokalną sieć bezprzewodową pozwalającą na przesyłanie dużych plików, w tym audio i wideo. Używano w nich wojskowych (cyfrowych i mobilnych) kompleksów łączności pozwalających na odbywanie wideokonferencji oraz mobilnej stacji łączności kosmicznej „Biełozier”.

W sumie do stworzenia sieci użyto 1,5 tys. różnych środków łączności. W ćwiczeniach uczestniczyło 4,5 tys. żołnierzy. Uruchomienie całości – jak twierdzi resort obrony – zajęło godzinę.

Ministerstwo zapewnia, że tego rodzaju połączenia są zabezpieczone przed włamaniem, m.in. poprzez szyfrowanie mobilnymi kompleksami „Nikiel”.

– W perspektywie takie linie łączności pozwolą przekazywać praktycznie dowolną ilość informacji po całym terytorium kraju – uważają wojskowi.

Czytaj także: Rosja próbuje dozbrajać Serbię

W obecnym roku rosyjski resort obrony przystąpił do budowy „suwerennego internetu” (niezależnego od światowej sieci) o nazwie MTSS. Jego podstawą będą przede wszystkim światłowody. W przyszłości mundurowi chcą stworzyć także własną wyszukiwarkę internetową. Prace mają się zakończyć za dwa lata.

Pod koniec czerwca ministrowie obrony Holandii i Niemiec podpisali w Brukseli umowę i stworzeniu pierwszego „wojskowego internetu” – informowało wydanie ZDNet. Sieć o nazwie Tactical Edge Networking (TEN) ma stać się testowym wariantem służącym w przyszłości do połączenia sieci wszystkich członków NATO. Dowództwo TEN będzie znajdowało się w niemieckiej Koblencji, a centrum technologiczne w holenderskim Amersfoort. Pierwszym etapem jej tworzenia będzie połączenie łączności niemieckiej armii (D-LBO) z holenderskim programem służącym do taktycznej komunikacji FOXTROT. Całość ma kosztować milion euro.

Czytaj także: Rosja zamówiła ponad 100 nowych śmigłowców

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

US Navy wdraża do służby nowe bezzałogowce

Marynarka wojenna USA ogłosiła, że bezzałogowe śmigłowce typu Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout osiągnęły ...

Nowe bezzałogowce dla US Navy

Northrop Grumman Systems dostarczy kolejną partię bezzałogowych aparatów latających MQ-8C Fire Scout dla US ...

Zrealizujemy ambitne plany

Rozmowa | Płk Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. pozyskania i wdrożenia do ...