Rosja znacząco zwiększa wydatki na zbrojenia

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin i minister obrony narodowej Siergiej Szojgu podczas wizyty na forum Armija 2019. Fot./kremlin.ru.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podsumowało Forum Wojskowo-Technicznego Armija 2019. Podpisano 46 kontraktów na dostawy sprzętu i uzbrojenia dla rosyjskich sił zbrojnych.

Kontrakty zawarto łącznie z 27 rosyjskimi podmiotami przemysłowymi i naukowo-badawczymi. Wartość podpisanych umów szacowana jest na ponad 15,8 mld dol. Dla porównania ‒ roku temu podpisano 32 umowy o wartości ok. 2 mld dolarów. Rosjanie zamówili m.in. nowe śmigłowce bojowe, myśliwce piątej generacji i okręty podwodne.

Czytaj także: Rosja znów proponuje Chinom samoloty

Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne Armija 2019 odbyło się w dniach 25-30 czerwca w podmoskiewskiej Kubince. Na forum zaprezentowało się ponad 1250 wystawców. Były to przede wszystkim firmy zbrojeniowe, ale też instytuty badawczo-rozwojowe czy po prostu siły zbrojne. W sumie tegoroczne forum przyciągnęło wystawców z 14 krajów, a – według Rosjan – do Kubinki zjechało ponad pół miliona gości.   

Wystawy Armija za każdym razem są okazją do tego, żeby Rosyjscy politycy mogli zademonstrować swoją troskę o stan Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Dlatego też w ciągu pięciu dni imprezy rosyjski resort obrony podpisał aż 46 umów na dostawy nowego uzbrojenia oraz modernizację już będącego w eksploatacji.

Samoloty, śmigłowce i okręty

Podczas Armii 2019 zawarto m.in. umowę na dostawę 76 samolotów wielozadaniowych piątej generacji Suchoj Su-57. Wartość kontraktu nie została ujawniona. Nie znamy też daty dostawy pierwszego samolotu nowego typu.

Su-57 – jeszcze nazywany T-50 – na pokazach lotniczych w 2013 r. w Ramienskoje. Fot./Wikimedia. Vitaly V.Kuzmin.

Wiadomo tylko, że Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej w 2028 r. mają już dysponować 76 maszynami Su-57, które wyprodukują Zakłady im. Gagarina w Komsomolsku nad Amurem (KnAAZ).

Czytaj także: Rosja ujawnia dane nowej rakiety balistycznej „Sarmata”

Warto podkreślić, że choć rok temu rosyjski resort obrony zamówił pierwszą partię samolotów, to ich dostawy jeszcze nie ruszyły. Dziesięć prototypowych samolotów nadal przechodzi testy.

Rosjanie zamówili również ponad 100 śmigłowców. Podpisano dwa kontrakty. Pierwszy dotyczy  dostaw 98 śmigłowców bojowych Mi-28 w wersji NM. Dostawy mają zostać zrealizowane do 2027 r. Drugi kontrakt dotyczy 10 wielozadaniowych maszyn Mi-8AMTSz-WN. W tym przypadku śmigłowce do wojska trafią szybciej, bo już w latach 2020-2021.

Jeden z przedseryjnych śmigłowców Mi-28NM w locie. Fot./Rostvertol.

Podczas forum podpisano także umowę na produkcję dwóch wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych projektu 885M (typu Jasień-M). To jednostki z napędem atomowym, które uzbrojone są w wyrzutnie pionowego startu przystosowane do odpalania pocisków manewrujących „woda-ziemia” Kalibr i przeciwokrętowych rakiet Oniks. Okręty zbuduje stocznia Siewmasz w Siewierodwińsku. Nie wskazano jednak terminu dostawy okrętów.

Czytaj także: Rosja modernizuje obronę przeciwrakietową Moskwy

Co do samych jednostek typu Jasień-M, to prototypowy okręt właśnie przechodzi próby morskie i możliwe, że przyszłym roku wejdzie do służby w rosyjskiej Flocie Północnej. Obecnie Rosjanie budują też pięć kolejnych okrętów podwodnych tego typu.

Na tym nie koniec podwodnych zakupów. Podpisano także umowę na budowę dwóch konwencjonalnych okrętów podwodnych projektu 667 (typu Łada).

Rakiety oraz czołgi

Rosjanie zamówili również pociski manewrujące „ziemia-ziemia” typu 9M728, przeznaczone do odpalania z wyrzutni systemu Iskander-M. Nie ujawniono ani wartości zamówienia, ani terminów dostaw uzbrojenia, ale kontrakt ten musi mieć szczególną wartość z punktu widzenia rosyjskiego wojska, ponieważ przy jego podpisaniu obecny był prezydent Władimir Putin. W Kubice podpisano też umowy dotyczące dostaw uzbrojenia rakietowego innych typów.

Czytaj także: Rosja: kolejny pułk pancerny na zachodniej granicy

Rosyjskie media podają także, że podczas forum Armija 2019 podpisano kontrakt na modernizację 100 czołgów T-90 do wersji T-90M. Wozy otrzymają m.in. nowe silniki, ulepszony system osłon balistycznych i unowocześniony system kierowania ogniem.

T-90MS na wystawie w 2012 roku. Fot./Wikimedia

Powyższe kontrakty to zaledwie kilka najważniejszych zamówień, które zostały ujawnione. W przypadku większości żadne informacje nie przedostały się do opinii publicznej, co może wskazywać na propagandowy charakter komunikatów ich dotyczących.

Rosjanie nie informują także o wartości kontraktów eksportowych, jakie podpisano w tym roku podczas forum.

Przed rozpoczęciem imprezy jednak w rosyjskich mediach pojawiły się zapowiedzi mówiące o 10 umowach o wartości ponad 300 mln dol.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Izrael zaprezentował prototyp nowego drona

Koncern Israel Aerospace Industries zaprezentował prototyp bezzałogowego aparatu latającego Heron II. Oficjalna prezentacja nowej ...

John Baird: Warto zapewnić osłonę przyszłych baz F-35

Polski przemysł się niecierpliwi, że wysiłek włożony w inwestycje związane z technologiczną współpracą przy ...

Maski, kombinezony, filtry. Zbrojeniówka idzie z odsieczą

Po nieco spóźnionym rozruchu, spowodowanym kolejną już – szóstą – wymianą kierownictwa, Polska Grupa ...