Używane Herculesy nie tylko dla Polski

Pierwszy z dwóch samolotów transportowych C-130H Hercules przekazany Chile przez rząd Stanów Zjednoczonych w ramach procedury EDA. Fot./Ambasada Stanów Zjednoczonych w Chile.

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Chile poinformowała o przekazaniu siłom powietrznym tego kraju pierwszego z dwóch średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules.

Są to maszyny używane, pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Air Force, przejęcie których zaproponowano władzom Chile, a ich przekazanie odbywa się na mocy federalnej procedury Excess Defense Articles (EDA).

Czytaj także: Problemy amerykańskich Herkulesów. 123 maszyny wycofane z linii

Pierwsza samolot nosił w Stanach Zjednoczonych rejestrację 74-1674, jest zatem zdecydowanie starszy od pięciu C-130H, które na mocy umowy z 12 kwietnia 2021 r. trafią do Polski. W przypadku Chile maszyna przybyła do nowego właściciela 22 kwietnia jednocześnie dostarczając pakiet pomocy humanitarnej przeznaczonej do walki z pandemią COVID-19. W Fuerza Aérea De Chile „nowe” C-130H zastąpią dwa samoloty C-130B i dołączą do dwóch innych C-130H, także pochodzących z nadwyżek sprzętowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

W okresie styczeń 2019-czerwiec 2020 administracja Stanów Zjednoczonych skierowała propozycje darmowego przejęcia samolotów C-130H, za pośrednictwem procedury EDA, do takich państw jak: Tunezja (2 egzemplarze), Rumunia (1), Filipiny (2), Maroko (2), Jordania (3), Kolumbia (2), Polska (5) i Chile (2).

Czytaj także: 2 mln godzin globalnego nalotu C-130J Super Hercules

Obecnie na składowisku AMARG w bazie Davis-Monthan w Tuscon w stanie Arizona znajdują się 304 samoloty rodziny C-130 Hercules (w tym 302 należące do rządu Stanów Zjednoczonych). Ma to związek ze zmianą generacyjną w lotnictwie amerykańskim, gdzie większość starszych modeli C-130 jest zastępowana przez maszyny bazujące na odmianie C-130J Super Hercules. W linii pozostają także C-130H/T, które przechodzą proces modernizacji.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańskie F-35 na testach w Szwajcarii

Do szwajcarskiej bazy lotniczej w Payerne przyleciały cztery samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II ...

Nowa partia lotniskowego sprzętu obsługowego

3. Regionalna Baza Logistyczna podpisała umowy na dostawy kolejnej partii lotniskowego sprzętu obsługowego, który ...

Rusza śmigłowcowy program Perkoz

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny związany z planami zakupu wielozadaniowych śmigłowców Perkoz. Mają zastąpić ...