Dostawy F-35A do Norwegii na półmetku

Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO poinformowało, że Królewskie Siły Powietrzne Norwegii odebrały trzy kolejne egzemplarze wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Oznacza to, że dostawy maszyn tego typu do Norwegii przekroczyły półmetek.

Publikacja: 18.08.2021 13:44

Dostawy F-35A do Norwegii na półmetku

Foto: Norwegia odebrała już ponad połowę zamówionych samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II. Fot./Ministerstwo Obrony Norwegii.

Norwegia jest obecnie jednym z pięciu europejskich państw, które rozpoczęły proces odbiorów i dostaw samolotów tego typu. Rząd w Oslo zamówił 52 egzemplarze, które zastąpią maszyny Lockheed Martin F-16AM/BM. Spośród 30 już dostarczonych, 10 pozostaje w Stanach Zjednoczonych, gdzie służą do wsparcia procesu szkolenia pilotów i personelu technicznego Luftforsvaret.

Czytaj także: Niemcy i Norwegia wspólnie kupują pociski NSM

Sierpniowa dostawa to wynik opóźnień związanych z procedurami ograniczającymi rozprzestrzenianie pandemii COVID-19. Według harmonogramu samoloty miały trafić do Norwegii jeszcze w maju. Zgodnie z planem, w 2021 roku liczba F-35A  w Luftforsvaret ma wzrosnąć do 34. Dostawa kolejnej partii zaplanowana jest na czwarty kwartał br.

Pierwsze samoloty F-35A dostarczono Norwegii w 2016 r. Skierowano je początkowo do bazy lotniczej Luke w Arizonie, gdzie do dziś znajduje się norweski kontyngent szkolący pilotów i techników. Dostawy do kraju rozpoczęły się w listopadzie 2017 r., kiedy pierwsze trzy maszyny przebazowano do bazy Ørland.

Czytaj także: Niemcy i Norwegowie wspólnie zamówili nowe okręty podwodne

W 2019 r. ogłoszono wstępną gotowość operacyjną pierwszej eskadry przezbrajanej w nowy typ samolotu. W 2020 i 2021 r. 332. eskadra Królewskich Sił Powietrznych Norwegii dwukrotnie realizowała misje ekspedycyjne w ramach NATO Icelandic Air Policing. Za każdym razem na Islandię przebazowano cztery F-35A, które przez okres kilku tygodni wykonywały zadania zabezpieczenia przestrzeni powietrznej tego państwa. Zgodnie z harmonogramem, w 2022 r. zaplanowano wprowadzenie samolotów do dyżurów bojowych nad terytorium Norwegii w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego