Niemcy i Norwegia wspólnie kupują pociski NSM

Niemieckie Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji i norweska agencja Forsvarsmateriell zakupiły kierowane pociski przeciwokrętowe typu Naval Strike Missile (NSM) Block 1A.

Publikacja: 14.07.2021 15:42

Niemcy i Norwegia wspólnie kupują pociski NSM

Foto: Niemiecka marynarka wojenna otrzyma nową wersję pocisków przeciwokrętowych NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.

Współpracę Republiki Federalnej Niemiec i Królestwa Norwegii w tym zakresie organizuje wspólne biuro programowe, zlokalizowane w Bergen, zatrudniające pracowników norweskich i niemieckich.

Czytaj także: Niemcy i Norwegowie wspólnie zamówili nowe okręty podwodne

Oprócz samych pocisków, zamówienie dotyczy towarzyszących systemów startowych i wszystkich akcesoriów wymaganych do efektywnego działania. System uzbrojenia powinien być gotowy do użycia na pierwszych niemieckich fregatach od połowy lat 20. Umowa bilateralna o współpracy obejmuje też wspólny zakup konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212 CD (common design) dla obydwu flot. Czterech dla norweskiej i dwóch dla niemieckiej.

Rakietowy system przeciwokrętowy NSM Block 1A jest rozwinięciem znanych w Polsce pocisków NSM, stanowiących uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Dzięki jego użyciu niemiecka marynarka wojenna będzie mogła zwalczać zarówno obiekty nawodne, jak i lądowe. Jest zoptymalizowany do precyzyjnych ataków na cele morskie w pobliżu wybrzeża i ważne nieruchome lądowe, w tym silnie bronione.

"Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace."

Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.

Foto: radar.rp.pl

NSM będzie nowością dla Deutsche Marine, która obecnie eksploatuje ciężkie pociski przeciwokrętowe Saab/Diehl Defence RBS15 Mk3. Ponadto w użyciu ma jeszcze stare pociski przeciwokrętowe Boeing RGM-84 Harpoon. NSM-y zastąpią te ostatnie na fregatach typów 124 i 125. W przyszłości trafią na planowane do budowy jednostki typu 126.

Czytaj także: Ponad 6 miliardów euro na nowe okręty dla Deutsche Marine

Po wycofaniu starych amerykańskich rakiet, Deutsche Marine będzie miała do dyspozycji wyłącznie RBS-y i NSM-y. Tak samo jak Marynarka Wojenna RP. Taka kombinacja uniwersalnych pocisków, wykorzystujących odmienne systemy naprowadzania ‒ bezwładnościowy i pasywny optoelektroniczny w NSM oraz bezwładnościowy i aktywny radiolokacyjny w RBS15 ‒ pozwala optymalnie dobierać uzbrojenie do sytuacji, rodzaju atakowanego obiektu i warunków hydrometeorologicznych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10