Niemcy i Norwegia wspólnie kupują pociski NSM

Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.
Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.
Niemiecka marynarka wojenna otrzyma nową wersję pocisków przeciwokrętowych NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.

Niemieckie Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji i norweska agencja Forsvarsmateriell zakupiły kierowane pociski przeciwokrętowe typu Naval Strike Missile (NSM) Block 1A.

Współpracę Republiki Federalnej Niemiec i Królestwa Norwegii w tym zakresie organizuje wspólne biuro programowe, zlokalizowane w Bergen, zatrudniające pracowników norweskich i niemieckich.

Czytaj także: Niemcy i Norwegowie wspólnie zamówili nowe okręty podwodne

Oprócz samych pocisków, zamówienie dotyczy towarzyszących systemów startowych i wszystkich akcesoriów wymaganych do efektywnego działania. System uzbrojenia powinien być gotowy do użycia na pierwszych niemieckich fregatach od połowy lat 20. Umowa bilateralna o współpracy obejmuje też wspólny zakup konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212 CD (common design) dla obydwu flot. Czterech dla norweskiej i dwóch dla niemieckiej.

Rakietowy system przeciwokrętowy NSM Block 1A jest rozwinięciem znanych w Polsce pocisków NSM, stanowiących uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Dzięki jego użyciu niemiecka marynarka wojenna będzie mogła zwalczać zarówno obiekty nawodne, jak i lądowe. Jest zoptymalizowany do precyzyjnych ataków na cele morskie w pobliżu wybrzeża i ważne nieruchome lądowe, w tym silnie bronione.

Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.
Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.

NSM będzie nowością dla Deutsche Marine, która obecnie eksploatuje ciężkie pociski przeciwokrętowe Saab/Diehl Defence RBS15 Mk3. Ponadto w użyciu ma jeszcze stare pociski przeciwokrętowe Boeing RGM-84 Harpoon. NSM-y zastąpią te ostatnie na fregatach typów 124 i 125. W przyszłości trafią na planowane do budowy jednostki typu 126.

Czytaj także: Ponad 6 miliardów euro na nowe okręty dla Deutsche Marine

Po wycofaniu starych amerykańskich rakiet, Deutsche Marine będzie miała do dyspozycji wyłącznie RBS-y i NSM-y. Tak samo jak Marynarka Wojenna RP. Taka kombinacja uniwersalnych pocisków, wykorzystujących odmienne systemy naprowadzania ‒ bezwładnościowy i pasywny optoelektroniczny w NSM oraz bezwładnościowy i aktywny radiolokacyjny w RBS15 ‒ pozwala optymalnie dobierać uzbrojenie do sytuacji, rodzaju atakowanego obiektu i warunków hydrometeorologicznych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Francja i Niemcy startują z programem myśliwca przyszłości

Rządy Francji i Niemiec podpisały umowy dotyczące realizacji i prac rozwojowych związanych z programem ...

Ulepszanie HC-130J US Coast Guard

Lockheed Martin przekazał US Coast Guard pierwszy egzemplarz samolotu patrolowo-transportowego HC-130J Super Hercules z ...

Jeden chętny na dostawę łodzi ratowniczej

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otworzyła oferty w przetargu na zakup pojedynczej łodzi ratowniczej ...