Współpracę Republiki Federalnej Niemiec i Królestwa Norwegii w tym zakresie organizuje wspólne biuro programowe, zlokalizowane w Bergen, zatrudniające pracowników norweskich i niemieckich.
Czytaj także: Niemcy i Norwegowie wspólnie zamówili nowe okręty podwodne
Oprócz samych pocisków, zamówienie dotyczy towarzyszących systemów startowych i wszystkich akcesoriów wymaganych do efektywnego działania. System uzbrojenia powinien być gotowy do użycia na pierwszych niemieckich fregatach od połowy lat 20. Umowa bilateralna o współpracy obejmuje też wspólny zakup konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212 CD (common design) dla obydwu flot. Czterech dla norweskiej i dwóch dla niemieckiej.
Rakietowy system przeciwokrętowy NSM Block 1A jest rozwinięciem znanych w Polsce pocisków NSM, stanowiących uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Dzięki jego użyciu niemiecka marynarka wojenna będzie mogła zwalczać zarówno obiekty nawodne, jak i lądowe. Jest zoptymalizowany do precyzyjnych ataków na cele morskie w pobliżu wybrzeża i ważne nieruchome lądowe, w tym silnie bronione.
Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.