Norweskie F35 z misją na Islandii

W bazie lotniczej Keflavik na Islandii wylądowały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do 332. eskadry Królewskich Sił Powietrznych Norwegii.

Publikacja: 27.02.2020 15:26

Norweski F-35A skraca dobieg po lądowaniu w bazie Keflavik za pomocą spadochronu hamującego. Fot. Mi

Norweski F-35A skraca dobieg po lądowaniu w bazie Keflavik za pomocą spadochronu hamującego. Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii/Sigurd Tonning Olson.

Foto: Norweski F-35A skraca dobieg po lądowaniu w bazie Keflavik za pomocą spadochronu hamującego. Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii/Sigurd Tonning Olson.

Tym samym Norwegowie rozpoczęli pierwszą turę operacyjną w ramach misji Icelandic Air Policing na nowym typie sprzętu.

Czytaj także: Norweskie F-35 osiągnęły wstępną gotowość operacyjną

Samolotom towarzyszy 130-osobowy zespół dowodzenia misją i obsługi naziemnej. Na Islandii mają pozostać przez trzy tygodnie, a zadaniem F-35 będzie zapewnienie ochrony przestrzeni powietrznej Islandii. To już drugi przypadek, kiedy na terenie tego państwa stacjonują samoloty F-35A. W październiku 2019 r., także w ramach Icelandic Air Policing, operowało tam sześć włoskich F-35A ze 32° Stormo.

Norwegowie ogłosili wstępną gotowość operacyjną 332. eskadry w listopadzie 2019 r. Po nieco ponad trzech miesiącach uznali, że jej piloci mogą wykonywać działania operacyjne poza granicami kraju.

Czytaj także: F-35A Lightning II na testach w Finlandii

Dla Norwegów to już piąta tura operacyjna w ramach misji Icelandic Air Policing. Wcześniej, w latach 2009, 2011, 2014 i 2016, przebazowywano do Keflavik samoloty F-16AM/BM. Dotychczas w misji IAP uczestniczyły kontyngenty lotnicze z dziesięciu państw NATO: Kanady, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Norwegii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Norwegia należy do pierwszej grupy państw europejskich, które wdrożyły do służby samoloty rodziny F-35. Uczyniono to także w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego