Samolot, o rejestracji ZP801 i nazwie własnej „Pride of Moray”, przyleciał do Szkocji z bazy Jacksonville na Florydzie, gdzie stacjonował od listopada ubiegłego roku. Z jego wykorzystaniem realizowano szkolenie lotników i techników z pomocą Amerykanów. Łącznie Londyn zamówił dziewięć Poseidonów, stając się pierwszym europejskim użytkownikiem tej konstrukcji. Od października 2020 r. brytyjskie Poseidony będą stacjonować w docelowej bazie Lossiemouth, gdzie aktualnie prowadzone są prace budowlano-modernizacyjne związane z dostosowaniem do obsługi nowych maszyn.

Czytaj także: Australijskie Poseidony w komplecie

Według harmonogramu, pozostałych osiem Poseidonów ma zostać dostarczonych do końca 2021 r. Wstępną gotowość operacyjną mają osiągnąć w 2024 r. Będą stanowić wyposażenie dwóch dywizjonów RAF.

Obecnie samoloty rodziny Boeing P-8 Poseidon są eksploatowane w: Stanach Zjednoczonych, Indiach (P-8I Neptune), Australii i Wielkiej Brytanii. Umowy na ich dostawę zawarto także z Norwegią, Nową Zelandią i Republiką Korei. Boeing prowadzi intensywne działania marketingowe w kolejnych państwach, a także rozmawia z dotychczasowymi użytkownikami o rozbudowie wykorzystywanej floty – m.in. w 2019 r. Indie podjęły decyzję o zakupie kolejnych sześciu maszyn.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy