Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

Pierwszy samolot patrolowy Boeing Poseidon MRA Mk. 1. Fot./Boeing UK.

Boeing zakończył pracę przy produkcji pierwszego egzemplarza samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon dla Wielkiej Brytanii.

Maszyna otrzymała numer ewidencyjny ZP801 i ma zostać przekazana użytkownikowi jeszcze w bieżącym roku. Jej oblot zaplanowano na lipiec.

Czytaj także: Wielka Brytania tworzy cyberarmię

Łącznie, w lipcu 2016 r., na mocy kontraktu o wartości 3,87 mld dol, Brytyjczycy zamówili dziewięć samolotów P-8A Poseidon. Maszyny trafią 120. i 121. dywizjonu RAF, stacjonujących w Lossiemouth. W macierzystej bazie prowadzone są ostatnie prace związane z przygotowaniem infrastruktury naziemnej dla nowych samolotów. W Wielkiej Brytanii  P-8A otrzymają oznaczenie Poseidon MRA Mk. 1. 

Aktualne plany zakładają, że jesienią samolot ZP801 trafi do bazy Jacksonville na Florydzie, gdzie prowadzone jest szkolenie brytyjskiego personelu. Dotychczas zakończono szkolenie dwóch załóg, które wykonują zadania z oparciu o sprzęt należący do US Navy.

Czytaj także: Chrzest bojowy brytyjskich F-35B

Wielka Brytania jest obecnie jednym z dwóch europejskich odbiorców P-8A. W 2017 r. pięć maszyn zamówiła Norwegia. Dostawy zaplanowano na lata 2022-23.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

SkyCeptor pasuje do „Narwi”

Do końca miesiąca Raytheon spodziewa się decyzji US Army w sprawie wyboru nowego radaru ...

Samoloty Airbusa coraz bliżej Kanady

Airbus poinformował o oblocie pierwszego egzemplarza samolotu patrolowo-ratowniczego C295W przeznaczonego dla Kanadyjskich Sił Zbrojnych. ...

Obrona przeciwlotnicza żelaznym priorytetem

Na odblokowaniu przygotowywanej od dawna inwestycji w budowę powietrznej tarczy Wisła skupiła się na ...