Chrzest bojowy brytyjskich F-35B

F-35B z 617. Dywizjonu RAF startuje z bazy Akrotiri na Cyprze. Fot./Crown Copyright.

Należące do 617. Dywizjonu RAF myśliwce F-35B Lightning II realizują loty operacyjne z bazy Akrotiri na Cyprze w ramach wsparcia sił międzynarodowych operujących w Syrii i Iraku.

Pierwsza misja nad Syrią miała miejsce 16 czerwca. Wzięły w niej udział dwa samoloty. Maszyny uzbrojono, poza pociskami „powietrze-powietrze” ASRAAM do samoobrony, w dwie bomby kierowane laserowo Paveway IV. W kolejnych dniach misje operacyjne były kontynuowane. Łącznie do 25 czerwca odbyto ich 14. Wsparciem dla F-35B są myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon i samoloty tankowania powietrznego A330MRTT.

Czytaj także: BAE Systems dozbraja brytyjskie F-35B

Obecnie RAF dysponuje 17 samolotami F-35B. Maszyny rozlokowane są między bazy w Stanach Zjednoczonych (tam uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych i szkoleniu personelu) oraz w Wielkiej Brytanii.

Kilka maszyn (prawdopodobnie sześć), należących do stacjonującego w Maham 617. Dywizjonu RAF, przebazowano w drugiej połowie maja na Cypr, gdzie uczestniczyły w ćwiczeniu Exercise Lightning Dawn. Po jego zakończeniu pozostały w Akrotiri, by rozpocząć loty bojowe nad Irakiem i Syrią. Do macierzystej bazy maszyny 617. Dywizjonu mają powrócić w lipcu.

Czytaj także: Dwa kroki milowe programu F-35

Dotychczas loty operacyjne w warunkach konfliktu zbrojnego zrealizowały F-35A i B lotnictwa Izraela oraz Stanów Zjednoczonych (US Marine Corps i US Air Force).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kto zbuduje Magneto dla Marynarki Wojennej?

Do dialogu technicznego dotyczącego zadania “Demagnetyzacja oraz pomiar pól fizycznych okrętów”, które zakłada pozyskanie ...

Prototypowy Autobox Honker AH 20.44. Fot./Autobox.

Legenda powraca. Trwają prace nad następcą Honkera

Spółka Autobox Innovations ze Starachowic, prawny następca producenta samochodów Honker, prowadzi pracę nad następcą ...

Okręt podwodny „La Minerve” odnaleziony po ponad 50 latach

Ekipy specjalistów odnalazły wrak francuskiego okrętu podwodnego „La Minerve”. Jednostka zatonęła wraz z 52-osobową ...