RAF przezbraja kolejny dywizjon na F-35B

W bazie lotniczej Marham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii odbyła się uroczystość powitania sześciu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Publikacja: 22.07.2019 13:03

Jeden z sześciu nowych F-35B, które przyleciały na Wyspy Brytyjskie 17 lipca ląduje w bazie Marham.

Jeden z sześciu nowych F-35B, które przyleciały na Wyspy Brytyjskie 17 lipca ląduje w bazie Marham. Fot./Crown Copyright.

Foto: Jeden z sześciu nowych F-35B, które przyleciały na Wyspy Brytyjskie 17 lipca ląduje w bazie Marham. Fot./Crown Copyright.

Maszyny wykonały 10-godzinny przelot dostawczy z bazy US Marine Corps w Karolinie Południowej w Stanach Zjednoczonych. W czasie lotu kilkakrotnie uzupełniały paliwo z trzech samolotów tankowania powietrznego Airbus A330MRTT Voyager.

Czytaj także: Chrzest bojowy brytyjskich F-35B

Maszyny stanowią pierwszą partię maszyn przeznaczonych dla 207. Dywizjonu RAF, który, podobnie jak 617. Dywizjon – pierwsza jednostka RAF przezbrojona w sprzęt nowej generacji – będzie stacjonować w Marham. Jednostka ma być odpowiedzialna za przeszkolenie operacyjne pilotów przeszkalających się na F-35B przed skierowaniem ich do dywizjonów bojowych.

Według deklaracji Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, 207. Dywizjon ma rozpocząć działalność 1 sierpnia. Pierwszy kurs przeszkalający dla pilotów rozpocznie się we wrześniu. Dotychczas, od 2013 r., szkolenie praktyczne (a do niedawna także teoretyczne) brytyjskich pilotów Lightningów II realizowano w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

Przylot samolotów był także okazją do podtrzymania wcześniejszych deklaracji, że Londyn planuje zakupić łącznie 138 F-35. Obecnie Brytyjczycy dysponują już 18 egzemplarzami, które są rozdysponowane między 207. i 617. dywizjony oraz 17. Dywizjonu RAF w bazie Edwards w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, który realizuje loty doświadczalne związane z rozwojem tej konstrukcji.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego