Maszyny wykonały 10-godzinny przelot dostawczy z bazy US Marine Corps w Karolinie Południowej w Stanach Zjednoczonych. W czasie lotu kilkakrotnie uzupełniały paliwo z trzech samolotów tankowania powietrznego Airbus A330MRTT Voyager.

Czytaj także: Chrzest bojowy brytyjskich F-35B

Maszyny stanowią pierwszą partię maszyn przeznaczonych dla 207. Dywizjonu RAF, który, podobnie jak 617. Dywizjon – pierwsza jednostka RAF przezbrojona w sprzęt nowej generacji – będzie stacjonować w Marham. Jednostka ma być odpowiedzialna za przeszkolenie operacyjne pilotów przeszkalających się na F-35B przed skierowaniem ich do dywizjonów bojowych.

Według deklaracji Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, 207. Dywizjon ma rozpocząć działalność 1 sierpnia. Pierwszy kurs przeszkalający dla pilotów rozpocznie się we wrześniu. Dotychczas, od 2013 r., szkolenie praktyczne (a do niedawna także teoretyczne) brytyjskich pilotów Lightningów II realizowano w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

Przylot samolotów był także okazją do podtrzymania wcześniejszych deklaracji, że Londyn planuje zakupić łącznie 138 F-35. Obecnie Brytyjczycy dysponują już 18 egzemplarzami, które są rozdysponowane między 207. i 617. dywizjony oraz 17. Dywizjonu RAF w bazie Edwards w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, który realizuje loty doświadczalne związane z rozwojem tej konstrukcji.