Okręt nosi nazwę stolicy Tybetu, który od lat 50. XX wieku wchodzi w skład Chińskiej Republiki Ludowej, jako Tybetański Region Autonomiczny. Lhasa jest przykładem chińskiej kolonizacji zarówno pod względem urbanistycznym, jaki i społecznym. Według szacunków 60-70 proc. mieszkańców ponad 200-tysięcznego miasta to chińscy imigranci zatrudnieni głównie w instytucjach rządowych.

Czytaj także: Chiny czekają na nowy okręt desantowy

Budowa najnowszych niszczycieli rakietowych typu 055 dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (MW ChALW) jest wynikiem realizacji najbardziej zaawansowanego programu produkcji okrętów bojowych w jej historii. W jego efekcie ma powstać długa seria oceanicznych jednostek eskortowych, wchodzących w skład grup zadaniowych tworzonych wokół nowych lotniskowców lub okrętów desantowych. Wpisuje się to w zaplanowany do realizacji do roku 2050 trzeci etap rozwoju sił nawodnych. W efekcie programu jednostki MW ChALW będą mogły tworzyć silne grupę okrętowe zdolne do realizacji zadań w dowolnym rejonie świata. Tak jak to ma miejsce w przypadku US Navy.

Niszczyciel rakietowy Lhasa, podobnie jak prototypowy Nanchang (101), wszedł do służby 12 stycznia 2020 r. Okręt zbudowała stocznia Shanghai Jiangnan Changxin Heavy Industry, należącą do państwowego koncernu stoczniowego China Shipbuilding State Corporation (CSSC). Wodowanie odbyło się 28 kwietnia 2018 r., a informacja o nadaniu jej nazwy stolicy Tybetu podano 24 lipca tego samego roku. Próby morskie wystartowały na początku sierpnia 2019 r.

Czytaj także: Chiny motorem zbrojeniowego wyścigu

Aktualnie, poza dwoma niszczycielami tego typu znajdującymi się w służbie, dwa kolejne ‒ Dalian (105) i Yan’an (106),  w stoczni Dalian Shipbuilding Industry Company, mają wzmocnić Flotę Południową jeszcze w tym roku. Kolejna para powstaje szanghajskiej stoczni Jiangnan Changxin i odbywa próby morskie, zaś dwie ‒ jak dotąd ostatnie ‒ jednostki tego typu zwodowane w Dalian są wyposażane. Poza tymi ośmioma niszczycielami należy się spodziewać budowy kolejnych, być może w zmodernizowanej wersji.

"Niszczyciel rakietowy Lhasa typu 055"

Niszczyciel rakietowy Lhasa typu 055 podczas prób morskich. Fot./Internet.

radar.rp.pl