Chiny czekają na nowy okręt desantowy

Wodowanie drugiego wielozadaniowego okrętu desantowego typu 075. Fot./Internet.

W stoczni Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju zwodowano drugi wielozadaniowy okręt desantowy typu 075.

Podobnie jak w przypadku prototypu, który powstaje w tej samej stoczni (wodowano go 25 września 2019 r.), władze w Pekinie nie poinformowały o nazwie nadanej jednostce. Oficjalne deklaracje mówią, że planowana jest budowa trzeciego okrętu tego typu. Wodowanie desantowca było jednym z elementów obchodów 71. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej ChALW.

Czytaj także: Chiny motorem zbrojeniowego wyścigu

Obecnie stocznia koncentruje się na pracach wyposażeniowe przy prototypowym okręcie. Jednostka ucierpiała w wyniku pożaru, który wybuchł na niej 11 kwietnia. Nie podano żadnych informacji o jego przyczynach i skali uszkodzeń. Nieoficjalnie mówi się, że opóźni on budowę okrętu o maksymalnie dwa miesiące.

Wielozadaniowe okręty desantowe typu 075 to duże okręty. Wyporność 35-40 000 ton, długość 237 m. Są pierwszymi chińskimi śmigłowcowcami desantowymi. Pokład hangarowy i  ciągły pokładem lotniczy umożliwiają zaokrętowanie grupy lotniczej składającej się z ok. 30 śmigłowców różnych typów. Kadłubowy dok pozwala na zabranie środków amfibijnych zdolnych do przerzutu na brzeg pojazdów, żołnierzy i zaopatrzenia.

Czytaj także: Chiny wprowadzają do służby niszczyciele nowej generacji

Jednostki tego typu mają stanowić trzon chińskich grup desantowych, które obejmą także okręty desantowe-doki typu 071, a także okręty desantowe typu 072.

Oba śmigłowcowce desantowe typu 075 przy nabrzeżu wyposażeniowych stoczni Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju. Fot./Internet.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Stępka pod USS Savannah

W stoczni koncernu Austal odbyła się uroczystość położenia stępki pod okręt wielozadaniowy USS Savannah ...

Autosany SanCity już w Wojsku Polskim

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że 1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza odebrała dwa niskopodłogowe ...

E/A-18G Growler. Fot./Boeing.

Kolejne samoloty stają się dronami

Koncern Boeing, we współpracy z US Navy, przeprowadził próby lotów samolotów przełamania obrony powietrznej ...