Chiny czekają na nowy okręt desantowy

Wodowanie drugiego wielozadaniowego okrętu desantowego typu 075. Fot./Internet.

W stoczni Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju zwodowano drugi wielozadaniowy okręt desantowy typu 075.

Podobnie jak w przypadku prototypu, który powstaje w tej samej stoczni (wodowano go 25 września 2019 r.), władze w Pekinie nie poinformowały o nazwie nadanej jednostce. Oficjalne deklaracje mówią, że planowana jest budowa trzeciego okrętu tego typu. Wodowanie desantowca było jednym z elementów obchodów 71. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej ChALW.

Czytaj także: Chiny motorem zbrojeniowego wyścigu

Obecnie stocznia koncentruje się na pracach wyposażeniowe przy prototypowym okręcie. Jednostka ucierpiała w wyniku pożaru, który wybuchł na niej 11 kwietnia. Nie podano żadnych informacji o jego przyczynach i skali uszkodzeń. Nieoficjalnie mówi się, że opóźni on budowę okrętu o maksymalnie dwa miesiące.

Wielozadaniowe okręty desantowe typu 075 to duże okręty. Wyporność 35-40 000 ton, długość 237 m. Są pierwszymi chińskimi śmigłowcowcami desantowymi. Pokład hangarowy i  ciągły pokładem lotniczy umożliwiają zaokrętowanie grupy lotniczej składającej się z ok. 30 śmigłowców różnych typów. Kadłubowy dok pozwala na zabranie środków amfibijnych zdolnych do przerzutu na brzeg pojazdów, żołnierzy i zaopatrzenia.

Czytaj także: Chiny wprowadzają do służby niszczyciele nowej generacji

Jednostki tego typu mają stanowić trzon chińskich grup desantowych, które obejmą także okręty desantowe-doki typu 071, a także okręty desantowe typu 072.

Oba śmigłowcowce desantowe typu 075 przy nabrzeżu wyposażeniowych stoczni Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju. Fot./Internet.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Mieleckie samoloty w służbie Estonii

Estonia odebrała pierwszy lekki samolot transportowy C-145A Skytruck. Jest to pierwsza z dwóch maszyn ...

FCAS (Future Combat Air System). Fot./BAE Systems.

Brytyjski przegląd obronny. Zmiany w RAF

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował założenia nowego zintegrowanego przeglądu obronnego (Integrated Defence Review). Królewskie Siły ...

Na zdjęciu amerykańskie F-35A w locie w szyku z Mirage'ami 2000-9 lotnictwa ZEA. Fot./US Air Force.

Joe Biden jednak sprzeda F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Amerykanie zakończyli audyt transakcji sprzedaży uzbrojenia za granicę zaplanowanych jeszcze za czasów Donalda Trumpa. ...