MSPO 2019: Leonardo prezentuje W-3 Sokół Next Generation

Koncepcja kokpitu nowej generacji śmigłowca W-3. Fot./Leonardo.

Koncern Leonardo zaprezentował koncepcję śmigłowca W-3 Sokół Next Generation, który ma stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie Wojska Polskiego.

Prezentacja odbyła się podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Przedstawiona koncepcja to wynik poszukiwania rozwiązania dotyczącego modernizacji części posiadanych śmigłowców tego typu, które są eksploatowane w Wojsku Polskim. W celu redukcji kosztów oraz ograniczenia czasu, Leonardo proponuje zastosowanie najnowszych oraz sprawdzonych technologii wdrożonych już do produkcji.

Czytaj także: Leonardo kusi zbrojeniówkę kosmiczną współpracą

Mowa m.in. o awionice pokładowej pochodzącej z AW169, nowego autopilota, łopat wirnika nośnego o zwiększonym (o około 200 kg) udźwigu. Co ważne, w projekcie obok koncernu Leonardo (przede wszystkim WSK PZL Świdnik S.A.) mają uczestniczyć podmioty skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Obecnie w Wojsku Polskim eksploatowanych jest 68 śmigłowców rodziny W-3 Sokół. Część z nich przeszła w ubiegłych latach modernizację (siedem W-3PL Głuszec oraz 8 W-3WA/WARM Anakonda).

Dodatkowo Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje w sprawie modernizacji i doposażenia w moduł SAR czterech kolejnych Sokół, które najprawdopodobniej trafią do 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Gromy do naprawy

12. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Torunia zamówił usługę naprawy przeciwlotniczych pocisków kierowanych Grom, które ...

„Kaspijski potwór” trafi do parku „Pariot”

Ekranoplan-okręt rakietowy Łuń trafi do Derbentu, najbardziej wysuniętego na południe miasta Rosji. Tam stanie ...

W Stanach Zjednoczonych oblatano demonstrator technologii myśliwca nowej generacji

Amerykanie wykonali oblot demonstratora technologii wielozadaniowego samolotu bojowego 6. generacji. Maszyna kryje się obecnie ...