Nasza aktywność w Polsce ma służyć bezpieczeństwu

O szukaniu technologicznych odpowiedzi na zagrożenia, ofercie sprzętowej dla polskiej armii, wspieraniu społecznych inicjatyw, a także znaczeniu współpracy gospodarczej dla bezpieczeństwa mówi Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles & Defense, odpowiadającego m.in. za dostawy systemu Patriot.

Publikacja: 09.09.2020 13:00

Dzięki współpracy Raytheon Technologies z Centrum Nauki Kopernik warszawska młodzież poznaje tajniki

Dzięki współpracy Raytheon Technologies z Centrum Nauki Kopernik warszawska młodzież poznaje tajniki techniki podczas warsztatów w FabLabie. Fot./materiały prasowe

Foto: Dzięki współpracy Raytheon Technologies z Centrum Nauki Kopernik warszawska młodzież poznaje tajniki techniki podczas warsztatów w FabLabie. Fot./materiały prasowe

Raytheon i United Technologies niedawno połączyły się, tworząc Raytheon Technologies. Czy to duża zmiana w amerykańskiej branży zbrojeniowej?

""

Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles & Defense.

radar.rp.pl

Wes Kremer: W kwietniu Raytheon i United Technologies połączyły się jako równorzędne firmy w ramach fuzji, tworząc Raytheon Technologies. Nowa firma dzieli się teraz na cztery jednostki biznesowe: Raytheon Missiles & Defense, Raytheon Intelligence & Space, Pratt & Whitney oraz Collins Aerospace. Rozmiary i zakres działalności firmy w połączeniu z jej większą obecnością na rynku tworzą istotne efekty skali, które pozwalają nam tworzyć i dostarczać lepsze kompleksowe rozwiązania i technologie następnej generacji w szybszy i bardziej ekonomiczny sposób.

Warto wspomnieć, że firma Raytheon Technologies jest od dawna obecna w Polsce poprzez Pratt & Whitney Rzeszów, spółkę, której tradycje sięgają 1937 r. Collins Aerospace, Raytheon Missiles & Defense i Pratt & Whitney zatrudniają w Polsce ponad 5 000 pracowników.

Zarządza pan Raytheon Missiles & Defense, firmą produkującą zaawansowane systemy obronne. Co oferujecie  w Polsce?

Raytheon Missiles & Defense jest znanym w branży zbrojeniowej dostawcą kompleksowych rozwiązań służących obronie i bezpieczeństwu. Nasza firma stawia sobie za cel sprostanie najtrudniejszym wyzwaniom naszych polskich klientów i eliminację najbardziej zaawansowanych zagrożeń, w obliczu których może się znaleźć Polska, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy.

Jesteśmy światowej klasy przedsiębiorstwem technologicznym i każdego dnia staramy się rozwijać spójne rozwiązania i zdolności do zwalczania zagrożeń, które umożliwiają naszym sojusznikom osiągnięcie sukcesu. Aby tego dokonać, dążymy do integracji na każdym poziomie. Na przykład kluczową rolę odgrywają inżynierowie systemów, co gwarantuje, że proponowane przez nas rozwiązania kompleksowo zapewnią dowolnej architekturze obrony zdolność do odparcia ataku, od radaru po pocisk.

Jedną z korzyści płynących z nowej organizacji spółki jest to, że współpraca pomiędzy radarami i pociskami jest integralną częścią naszego sposobu działania, wprowadzania innowacji i realizacji zobowiązań. Dzięki temu, że jesteśmy jedną firmą, możemy przeciwdziałać pełnemu spektrum zagrożeń, od bezzałogowców i moździerzy po pociski balistyczne i manewrujące.

Polska rozpoczęła modernizację zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej od zakupu rakiet Patriot dla programu Wisła. W miarę rozbudowy tego systemu nasza firma będzie dobrze przygotowana do współpracy z polskim przemysłem i stworzenia sprawnie współdziałających warstw obrony powietrznej jako jednego, spójnego systemu odpierania wszelkich zagrożeń.

W jaki sposób Raytheon Missiles & Defense może wzmocnić polskie bezpieczeństwo?

RMD nie jest dostawcą sprzętu. To, co naprawdę oferujemy Polsce i innym naszym klientom, to najnowocześniejsze rozwiązania obronne, które pomagają zapewnić jej bezpieczeństwo, utrzymać suwerenność i chronić obywateli przed atakiem.

Nie oferujemy rozwiązań typu „jeden produkt dla wszystkich”. Zapoznajemy się z najgłębszymi obawami naszych klientów, wykorzystujemy zaawansowane modelowanie i symulacje, by zrozumieć i przewidzieć zagrożenia, jakim być może będą musieli stawić czoła, a potem współpracujemy z nimi, by zapewnić im niezbędny potencjał.

Przykładem takiego podejścia jest nasza partnerska współpraca w Polsce dotycząca systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Dzięki ścisłej współpracy z Polską zrozumieliśmy, jak ważny jest udział przemysłu w zwiększaniu zdolności obronnych państwa. Dlatego tak istotną rolę w tym programie odgrywa polski przemysł.

Do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa przyczynia się nie tylko Raytheon Missiles & Defense, ale cały koncern Raytheon Technologies. Polscy pracownicy Pratt & Whitney produkują kluczowe komponenty do silnika F135, który napędza F-35. Raytheon Missiles & Defense wytwarza systemy uzbrojenia powietrze–powietrze i powietrze–ziemia, które zapewniają myśliwcowi F-35 powietrzną dominację. Raytheon Intelligence & Space produkuje montowane w samolotach radary, które pozwalają pilotom widzieć całą przestrzeń dookoła samolotu, a Collins Aerospace wytwarza wyświetlacze przezierne na hełmach pilotów. Wspólnie dokładamy starań, by pomóc Polsce w pozyskaniu zdolności niezbędnych do zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Czy może pan opowiedzieć coś o współpracy Raytheon Missiles & Defense z polskim przemysłem?

Współdziałanie z polskim przemysłem jest jednym z głównych powodów rozbudowy warszawskiego biura Raytheon Missiles & Defense. Obecnie w procesie produkcji systemu Patriot współpracujemy z dziewięcioma polskimi firmami. Na przykład z Hutą Stalowa Wola czy firmą Teldat. Liczba ta stale rośnie.

Celem jest zbudowanie długofalowego partnerstwa z krajowym przemysłem, daleko wykraczającego poza pierwszą fazę programu Wisła. Mamy na tym polu wymierne sukcesy. Współdziałające z nami polskie firmy zyskują nowe możliwości i zdobywają doświadczenie, które pozwala im konkurować w skali globalnej i zdobywać klientów poza granicami Polski. Na przykład PIT-RADWAR wytwarza anteny systemów identyfikacji swój–obcy do radarów Patriot przeznaczonych m.in. dla Rumunii.

Znane jest zaangażowanie Raytheon Missiles & Defense w przedsięwzięcia wspierające lokalne społeczności. Jak to wygląda w Polsce?

W obszarze wspierania społeczności lokalnej Raytheon Missiles & Defense skupia się na dwóch głównych zagadnieniach: edukacji młodzieży w dziedzinie nauk ścisłych oraz wsparciu dla rodzin żołnierzy.

Kilka lat temu miałem zaszczyt przyjechać do Warszawy, aby zainaugurować współpracę z Centrum Nauki Kopernik. Dzięki naszemu wsparciu dla wytwórni FabLab i laboratorium robotycznego w Centrum Nauki Kopernik uczniowie z całego kraju nabywają cenne umiejętności, jak praca w zespole i kreatywne rozwiązywanie problemów.

Sponsorujemy również obozy terapeutyczne dla rodzin ze Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”. Obozy zapewniają rodzinom opiekę psychologiczną poprzez udział w warsztatach terapeutycznych, zajęciach rekreacyjnych oraz odpoczynek w zintegrowanym, przyjaznym środowisku. Sponsorowaliśmy również programy edukacyjne dla rodzin ze Stowarzyszenia, spotkania świąteczne, a w 2018 r. wizytę z okazji Dnia Dziecka w Centrum Nauki Kopernik.

W jaki sposób epidemia Covid-19 wpłynęła na firmę Raytheon Missiles & Defense?

Jestem naprawdę dumny z pracy, jaką firma i nasi dostawcy na całym świecie wykonali podczas pandemii, aby umożliwić wywiązywanie się z zobowiązań wobec naszych klientów. Praca, jaką nasz rozbudowany zespół wykonał właśnie tu, w Polsce, może stanowić dobry przykład kreatywności i wytrwałości. Dzięki naszemu zespołowi kluczowe programy toczą się zgodnie z planem mimo wyjątkowo trudnych warunków.

W tym okresie nasz zespół przeprowadził złożone negocjacje i zawarł umowy z naszymi dwoma ważnymi polskimi partnerami, a wszystko to odbyło się bez spotkań osobistych. Wykorzystaliśmy również możliwości Raytheon Technologies VirtualWorx – technologię wirtualnej rzeczywistości – w ramach współpracy z innym partnerem przemysłowym, do przeglądu i kontroli sprzętu na odległość.

Technologia pozwala nam także angażować się w życie społeczności. Nasi polscy pracownicy zebrali fundusze na leczenie chorych na rdzeniowy zanik mięśni, łącząc się z nimi przy użyciu aplikacji Zoom, by wspólnie robić pompki w ramach zawodów Gaszyn Challenge.

Jak mógłby pan podsumować wasze zaangażowanie w Polsce?

Myślę, że nasze relacje z Polską opierają się na zaufaniu. Nie tylko nasze relacje z naszym klientem – Ministerstwem Obrony Narodowej, ale także z milionami polskich obywateli, którzy liczą na to, że najnowocześniejsze rozwiązania Raytheon Missiles & Defense zapewnią im bezpieczeństwo. Nasi pracownicy zdają sobie sprawę ze znaczenia tej kwestii i każdego dnia robią wszystko, by zdobyć ich zaufanie.

Raytheon i United Technologies niedawno połączyły się, tworząc Raytheon Technologies. Czy to duża zmiana w amerykańskiej branży zbrojeniowej?

Wes Kremer: W kwietniu Raytheon i United Technologies połączyły się jako równorzędne firmy w ramach fuzji, tworząc Raytheon Technologies. Nowa firma dzieli się teraz na cztery jednostki biznesowe: Raytheon Missiles & Defense, Raytheon Intelligence & Space, Pratt & Whitney oraz Collins Aerospace. Rozmiary i zakres działalności firmy w połączeniu z jej większą obecnością na rynku tworzą istotne efekty skali, które pozwalają nam tworzyć i dostarczać lepsze kompleksowe rozwiązania i technologie następnej generacji w szybszy i bardziej ekonomiczny sposób.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego