Targi Kielce przygotowują się do MSPO 2021

Publikacja: 31.03.2021 11:06

Targi Kielce przygotowują się do MSPO 2021

Foto: MSPO. Fot./Targi Kielce

Pomimo niewygasającej pandemii COVID-19 i kolejnych lockdownów, Targi Kielce intnensywnie przygotowują się do tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Imprezę zaplanowano na 7-10 września. Prezes Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń, liczy na to, że impreza przyciągnie dwa razy więcej wystawców niż w roku ubiegłym.

Organizacja ubiegłorocznych zbrojeniowych targów w Kielcach niemal do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania. Wycofanie się z udziału w MSPO poważnie rozważała choćby Polska Grupa Zbrojeniowa. Ostatecznie ‒ pod naciskiem politycznym ‒ ówczesny prezes PGZ Andrzej Kensbok zadecydował, że firmy z grupy będą obecne na targach. Nie pokazały jednak „w naturze” swoich produktów.

Sukces MSPO 2020

– Za duży sukces uważamy fakt, że targi w ubiegłym roku się odbyły i okazały się w pełni bezpieczne. Wdrożyliśmy specjalne procedury związane z bezpieczeństwem sanitarnym, których przestrzeganie konsekwentnie egzekwowaliśmy. Opłaciło się, ponieważ nie dotarły do nas żadne informacje o tym, że podczas ubiegłorocznego MSPO ktokolwiek z uczestników zaraził się koronawirusem – mówi prezes Targów Kielce.

– To pokazuje, że przy zachowaniu dyscypliny i rygoru sanitarnego można przeprowadzić targi w sposób bezpieczny dla uczestników – dodaje.

W branży obronnej ubiegłoroczny MSPO został oceniony pozytywnie. Menadżerowie firm często wręcz chwalili sobie brak tłumu zwiedzających, dzięki czemu mogli skupić się na działaniach stricte biznesowych.

W sumie ubiegłoroczny salon w Kielcach przyciągnął 185 wystawców z 15 państw świata. Wizytę na MSPO w 2020 r. złożyły 23 delegacje z 22 państw. Liczbę nieprofesjonalnych zwiedzających oszacowano na niecałe 4000. Salon z ubiegłego roku był więc cieniem tych z poprzednich lat. Sam prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podkreśla, że w ub.r. do Kielc przyjechało zaledwie 25 proc. wystawców i gości w porównaniu z poprzednimi.

Nie liczymy na to, że w tym roku kielecki salon zbrojeniowy wróci do dawnego formatu. Uważam jednak, że jesteśmy w stanie zorganizować go profesjonalnie i bezpiecznie. Za sukces uznamy, jeżeli podwoimy ilość wystawców i zwiedzających z 2020 r., czyli dociągniemy do poziomu 50 proc. z okresu przed pandemią – mówi Mochoń.

Spotkania sektora obronnego w 2021 r.

Branża targowa na całym świecie należy to najbardziej zdewastowanych przez restrykcje wywołane pandemią COVID-19. Pomimo tego, w niektórych państwach już odbyły się targi uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W lutym br., oczywiście przy ścisłym reżimie sanitarnym, odbył się salon IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Impreza była siłą rzeczy mniejsza. Jednak i tak pojawiło się niej wielu ważnych graczy na rynku uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Podczas targów podpisano wielomilionowej wartości kontrakty.

W marcu w Katarze z powodzeniem zorganizowano wystawę MILIPOL QATAR 2021.

W tym roku w Europie jeszcze nie odbyły się żadne targi zbrojeniowe. Na koniec kwietnia zaplanowano, odwołaną rok wcześniej, imprezę Arms and Security w Kijowie. Dziś już wiadomo jednak, że targi te raczej się nie odbędą, ponieważ także przez Ukrainę właśnie przechodzi kolejna fala zachorowań na COVID-19.

Jak mówi prezes Targów Kielce, w tym kontekście organizacja MSPO we wrześniu to duża szansa. Możliwe, że będzie to pierwsze w tym roku w Europie przedsięwzięcie o takim charakterze. Kolejnymi będą, już zapowiedziane na 14-17 września, targi DSEI w Londynie.

– Resort obrony zapowiedział rychłą realizację kilku dużych programów modernizacji technicznej wojska. Nie dziwi więc, że już teraz obserwujemy duże zainteresowanie MSPO ze strony zagranicznych firm zbrojeniowych. Jesteśmy w stałym kontakcie z potencjalnymi wystawcami – zaznacza Mochoń.

MSPO 2021 pod specjalnym rygorem sanitarnym

Obecnie na terenie Targów Kielce funkcjonuje szpital tymczasowy. Zajmuje on trzy z siedmiu hal centrum wystawienniczego. Kilka dni temu przywieziono do niego pierwszych pacjentów, a lecznica będzie tam działać najprawdopodobniej przynajmniej do końca czerwca. Ewentualne przedłużenie jej funkcjonowania będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju i od decyzji wojewody świętokrzyskiego.

–Jest sporo znaków zapytania – przyznaje prezes Targów Kielce. – Mam jednak nadzieję, że pod koniec czerwca na skutek postępujących szczepień i nabywania odporności zbiorowej będziemy w zupełnie innej sytuacji epidemicznej. Szacujemy, że od września możliwa będzie organizacja targów, dlatego robimy wszystko, żeby przygotować się do MSPO – dodaje Mochoń.

Wiadomo też, że podczas tegorocznego MSPO nie będzie państwa wiodącego, co było swego rodzaju tradycją kieleckiego salonu. Zamiast tego w halach Targów Kielce pojawią się pawilony narodowe, które będą grupować firmy zbrojeniowe według kraju pochodzenia. Ma to spowodować, że poszczególne państwa będą mogły efektywniej wyeksponować produkty swoich przemysłów obronnych.

– Nie liczymy na to, że w tym roku kielecki salon zbrojeniowy wróci do dawnego formatu. Uważam jednak, że jesteśmy w stanie zorganizować go profesjonalnie i bezpiecznie – mówi prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.MSPO

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego