Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola

Publikacja: 10.09.2020 13:54

Pierwsza wyprodukowana w HSW „polska” wyrzutnia Patriot ma być gotowa jeszcze w tym roku. Fot./mater

Pierwsza wyprodukowana w HSW „polska” wyrzutnia Patriot ma być gotowa jeszcze w tym roku. Fot./materiały prasowe

Foto: Pierwsza wyprodukowana w HSW „polska” wyrzutnia Patriot ma być gotowa jeszcze w tym roku. Fot./materiały prasowe

W Hucie Stalowa Wola trwają prace przy pierwszej wyrzutni M903 do polskich zestawów Patriot. Będzie gotowa do końca grudnia 2020 r.

– Wszystko idzie zgodnie z planem, a precyzyjnie uzgodnionego harmonogramu współpracy z koncernem Raytheon nie zaburzyły nawet nadzwyczajne ograniczenia związane z zachowaniem w hucie reżimu bezpieczeństwa w okresie pandemii koronawirusa – twierdzi Grzegorz Szydło, dyrektor biura handlowego HSW.

Amerykanie potwierdzają, że mimo komplikacji inżynierowie z HSW utrzymują założone tempo.

– Huta Stalowa Wola jest cenionym przez nas partnerem, którego zespół służy swoją wiedzą, doświadczeniem i talentem przy konstrukcji wyrzutni M903 dla systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla polskich Sił Zbrojnych – mówi Shawn Rantas, dyrektor programu „Wisła” w Raytheon Missiles & Defense.

Czytaj także: Nasza aktywność w Polsce ma służyć bezpieczeństwu

– Zespół Huty Stalowa Wola ukończył w ostatnim czasie etap przygotowań do produkcji i rozpoczął proces integracji pierwszej wyrzutni – ujawnia.

Pracy międzynarodowych zespołów w HSW nie ułatwiają wprowadzone w okresie pandemii i wciąż utrzymywane przez amerykańską administrację zakazy lotów dla swoich obywateli – w tym rakietowych specjalistów. Na szczęście, po części także z powodu blokady, w Polsce cały czas obecny jest zespół ekspertów z USA odpowiedzialnych za wsparcie realizacji przedsięwzięcia przygotowania do produkcji wyrzutni M903 i nadzór nad nią. Dzięki temu prace toczyły się bez przestojów. W sytuacjach wyjątkowo trudnych, gdy trzeba było rozwiązać trudniejsze problemy techniczne, zwoływano za pośrednictwem środków teleinformatycznych transatlantyckie spotkania i konferencje ekspertów.

""

Przemysłowi partnerzy Raytheon Technologies z Polski musieli przejść surową weryfikację. Fot./materiały prasowe

radar.rp.pl

Dyrektor Szydło zapewnia, że – zgodnie z planem – na ukończeniu są inwestycje w szykowanej do specjalnych zadań hali produkcyjnej.

– Nie spodziewamy się opóźnień w realizowaniu zadań, a druga wyrzutnia systemu Patriot zintegrowana w hucie zostanie przekazana, tak jak się umówiliśmy, do końca stycznia 2021 r. – zapewnia.

Pod amerykańskim nadzorem

Huta Stalowa Wola, jako podwykonawca amerykańskiego zlecenia rządowego, musi odpowiadać wyśrubowanym standardom. Pracownicy podkarpackiej zbrojowni przyzwyczaili się już, że przedstawiciele Raytheona i administracji Stanów Zjednoczonych patrzą im na ręce. Nic dziwnego. Waszyngton uważnie śledzi, jak wykorzystywane są za granicą amerykańskie technologie zbrojeniowe.

Czytaj także: Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca

Jeszcze w zeszłym roku John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę, uprzedzał, że polscy przedsiębiorcy, także ci z HSW, muszą zrozumieć, że jeśli zakup uzbrojenia dokonywany jest w ramach procedury Foreign Military Sales, to wszystkie transfery technologii i operacje w zakładach objęte są szczególnym nadzorem administracji USA. Oznacza to szczegółowe inspekcje, kontrolę jakości, testy, certyfikacje.

– Menedżerowie i załogi w firmach nie powinni się dziwić, że obok kontrolerów polskiego MON będą mieć do czynienia z inspektorami z Waszyngtonu – uprzedzał Baird.

Szesnaście wyrzutni plus jedna

Umowę podwykonawczą na wyrzutnie w ramach pierwszej fazy programu „Wisła” podkarpacka zbrojownia podpisała w 2019 r. W późniejszym okresie szczegółowo uzgodniono końcowe warunki wykonania wszystkich 16 wyrzutni bojowych oraz jednej próbnej. Ta ostatnia potrzebna jest do testów i uzyskania amerykańskiej certyfikacji tworzonej tarczy przeciwrakietowej średniego zasięgu.

Czytaj także: Elektronika patriotów ma polskich producentów

Sama wyrzutnia M903 ma 5,2 m długości, 2,78 m szerokości i 1,57 m wysokości w położeniu marszowym. Kompletny moduł jest zintegrowany ze specjalną naczepą wyposażoną w zasilający ją generator o mocy 15 kW. Cały zestaw składa się z kontenerów startowych dla rakietowych pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3 MSE), zespołu mechanicznego (LMA), modułu elektronicznego (LEM) i zgrupowania połączeń (LIG) wraz z modułami sterowania Launcher Missile Round Distributor (LMRD).

""

Fot./materiały prasowe

radar.rp.pl

Tylko wtajemniczeni wiedzą, że zdalnie sterowana wyrzutnia w położeniu bojowym, dla podniesienia bezpieczeństwa obsługi, może się znajdować w odległości nawet kilometra od stanowiska dowodzenia. Łączność zapewniają wówczas światłowody zdublowane przez kodowane łącza radiowe.

– Dla moich inżynierów budowa kompleksu startowego M903 to nie jest jakieś wyjątkowo trudne wyzwanie. Budujemy w firmie coraz bardziej złożoną broń artyleryjską. Jesteśmy w stanie i tym razem zagwarantować odpowiedni poziom jakości – przekonuje Bartłomiej Zając, prezes HSW.

Huta w łańcuchu dostaw

W Polskiej Grupie Zbrojeniowej, do której należy HSW, panuje przekonanie, że opanowanie technologii budowy wyrzutni M903 otworzy podkarpackiej firmie drogę do stałej współpracy z rakietowymi koncernami zza Atlantyku w ramach kooperacyjnych łańcuchów dostaw. Na razie jednak dyrektor Szydło wyjaśnia dla porządku, że „kwestia potencjalnego eksportu systemów wyrzutni do krajów trzecich nie jest przedmiotem obecnej umowy z partnerem zagranicznym”.

W ubiegłym roku Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon, zapewniał, że dostarczone Polsce baterie Patriot będą wyposażone wyłącznie w wyrzutnie, które powstaną w podkarpackiej zbrojowni.

Czytaj także: Raytheon da zarobić partnerom z PGZ

– Transfer technologii i wiedzy pozwoli na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni, ponieważ krajowe spółki PGZ będą odpowiedzialne za ich serwis i modernizację – twierdzą Amerykanie.

Raytheon przypomina, że wyrzutnie M903 wchodzą w skład zestawów produkowanych także dla innych krajów. To otwiera przed PGZ i HSW zupełnie nowe możliwości biznesowe jako kwalifikowanych podmiotów w ramach globalnego łańcucha dostaw systemu Patriot.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego