Wyrzutnie dla „Wisły” zbuduje Huta Stalowa Wola

Publikacja: 10.09.2020 13:54

Pierwsza wyprodukowana w HSW „polska” wyrzutnia Patriot ma być gotowa jeszcze w tym roku. Fot./mater

Pierwsza wyprodukowana w HSW „polska” wyrzutnia Patriot ma być gotowa jeszcze w tym roku. Fot./materiały prasowe

Foto: Pierwsza wyprodukowana w HSW „polska” wyrzutnia Patriot ma być gotowa jeszcze w tym roku. Fot./materiały prasowe

W Hucie Stalowa Wola trwają prace przy pierwszej wyrzutni M903 do polskich zestawów Patriot. Będzie gotowa do końca grudnia 2020 r.

– Wszystko idzie zgodnie z planem, a precyzyjnie uzgodnionego harmonogramu współpracy z koncernem Raytheon nie zaburzyły nawet nadzwyczajne ograniczenia związane z zachowaniem w hucie reżimu bezpieczeństwa w okresie pandemii koronawirusa – twierdzi Grzegorz Szydło, dyrektor biura handlowego HSW.

Amerykanie potwierdzają, że mimo komplikacji inżynierowie z HSW utrzymują założone tempo.

– Huta Stalowa Wola jest cenionym przez nas partnerem, którego zespół służy swoją wiedzą, doświadczeniem i talentem przy konstrukcji wyrzutni M903 dla systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla polskich Sił Zbrojnych – mówi Shawn Rantas, dyrektor programu „Wisła” w Raytheon Missiles & Defense.

Czytaj także: Nasza aktywność w Polsce ma służyć bezpieczeństwu

– Zespół Huty Stalowa Wola ukończył w ostatnim czasie etap przygotowań do produkcji i rozpoczął proces integracji pierwszej wyrzutni – ujawnia.

Pracy międzynarodowych zespołów w HSW nie ułatwiają wprowadzone w okresie pandemii i wciąż utrzymywane przez amerykańską administrację zakazy lotów dla swoich obywateli – w tym rakietowych specjalistów. Na szczęście, po części także z powodu blokady, w Polsce cały czas obecny jest zespół ekspertów z USA odpowiedzialnych za wsparcie realizacji przedsięwzięcia przygotowania do produkcji wyrzutni M903 i nadzór nad nią. Dzięki temu prace toczyły się bez przestojów. W sytuacjach wyjątkowo trudnych, gdy trzeba było rozwiązać trudniejsze problemy techniczne, zwoływano za pośrednictwem środków teleinformatycznych transatlantyckie spotkania i konferencje ekspertów.

""

Przemysłowi partnerzy Raytheon Technologies z Polski musieli przejść surową weryfikację. Fot./materiały prasowe

radar.rp.pl

Dyrektor Szydło zapewnia, że – zgodnie z planem – na ukończeniu są inwestycje w szykowanej do specjalnych zadań hali produkcyjnej.

– Nie spodziewamy się opóźnień w realizowaniu zadań, a druga wyrzutnia systemu Patriot zintegrowana w hucie zostanie przekazana, tak jak się umówiliśmy, do końca stycznia 2021 r. – zapewnia.

Pod amerykańskim nadzorem

Huta Stalowa Wola, jako podwykonawca amerykańskiego zlecenia rządowego, musi odpowiadać wyśrubowanym standardom. Pracownicy podkarpackiej zbrojowni przyzwyczaili się już, że przedstawiciele Raytheona i administracji Stanów Zjednoczonych patrzą im na ręce. Nic dziwnego. Waszyngton uważnie śledzi, jak wykorzystywane są za granicą amerykańskie technologie zbrojeniowe.

Czytaj także: Raytheon: mamy swój wkład w powstanie supermyśliwca

Jeszcze w zeszłym roku John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę, uprzedzał, że polscy przedsiębiorcy, także ci z HSW, muszą zrozumieć, że jeśli zakup uzbrojenia dokonywany jest w ramach procedury Foreign Military Sales, to wszystkie transfery technologii i operacje w zakładach objęte są szczególnym nadzorem administracji USA. Oznacza to szczegółowe inspekcje, kontrolę jakości, testy, certyfikacje.

– Menedżerowie i załogi w firmach nie powinni się dziwić, że obok kontrolerów polskiego MON będą mieć do czynienia z inspektorami z Waszyngtonu – uprzedzał Baird.

Szesnaście wyrzutni plus jedna

Umowę podwykonawczą na wyrzutnie w ramach pierwszej fazy programu „Wisła” podkarpacka zbrojownia podpisała w 2019 r. W późniejszym okresie szczegółowo uzgodniono końcowe warunki wykonania wszystkich 16 wyrzutni bojowych oraz jednej próbnej. Ta ostatnia potrzebna jest do testów i uzyskania amerykańskiej certyfikacji tworzonej tarczy przeciwrakietowej średniego zasięgu.

Czytaj także: Elektronika patriotów ma polskich producentów

Sama wyrzutnia M903 ma 5,2 m długości, 2,78 m szerokości i 1,57 m wysokości w położeniu marszowym. Kompletny moduł jest zintegrowany ze specjalną naczepą wyposażoną w zasilający ją generator o mocy 15 kW. Cały zestaw składa się z kontenerów startowych dla rakietowych pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3 MSE), zespołu mechanicznego (LMA), modułu elektronicznego (LEM) i zgrupowania połączeń (LIG) wraz z modułami sterowania Launcher Missile Round Distributor (LMRD).

""

Fot./materiały prasowe

radar.rp.pl

Tylko wtajemniczeni wiedzą, że zdalnie sterowana wyrzutnia w położeniu bojowym, dla podniesienia bezpieczeństwa obsługi, może się znajdować w odległości nawet kilometra od stanowiska dowodzenia. Łączność zapewniają wówczas światłowody zdublowane przez kodowane łącza radiowe.

– Dla moich inżynierów budowa kompleksu startowego M903 to nie jest jakieś wyjątkowo trudne wyzwanie. Budujemy w firmie coraz bardziej złożoną broń artyleryjską. Jesteśmy w stanie i tym razem zagwarantować odpowiedni poziom jakości – przekonuje Bartłomiej Zając, prezes HSW.

Huta w łańcuchu dostaw

W Polskiej Grupie Zbrojeniowej, do której należy HSW, panuje przekonanie, że opanowanie technologii budowy wyrzutni M903 otworzy podkarpackiej firmie drogę do stałej współpracy z rakietowymi koncernami zza Atlantyku w ramach kooperacyjnych łańcuchów dostaw. Na razie jednak dyrektor Szydło wyjaśnia dla porządku, że „kwestia potencjalnego eksportu systemów wyrzutni do krajów trzecich nie jest przedmiotem obecnej umowy z partnerem zagranicznym”.

W ubiegłym roku Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon, zapewniał, że dostarczone Polsce baterie Patriot będą wyposażone wyłącznie w wyrzutnie, które powstaną w podkarpackiej zbrojowni.

Czytaj także: Raytheon da zarobić partnerom z PGZ

– Transfer technologii i wiedzy pozwoli na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni, ponieważ krajowe spółki PGZ będą odpowiedzialne za ich serwis i modernizację – twierdzą Amerykanie.

Raytheon przypomina, że wyrzutnie M903 wchodzą w skład zestawów produkowanych także dla innych krajów. To otwiera przed PGZ i HSW zupełnie nowe możliwości biznesowe jako kwalifikowanych podmiotów w ramach globalnego łańcucha dostaw systemu Patriot.

W Hucie Stalowa Wola trwają prace przy pierwszej wyrzutni M903 do polskich zestawów Patriot. Będzie gotowa do końca grudnia 2020 r.

– Wszystko idzie zgodnie z planem, a precyzyjnie uzgodnionego harmonogramu współpracy z koncernem Raytheon nie zaburzyły nawet nadzwyczajne ograniczenia związane z zachowaniem w hucie reżimu bezpieczeństwa w okresie pandemii koronawirusa – twierdzi Grzegorz Szydło, dyrektor biura handlowego HSW.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego